Jest propozycja banków wobec nowego podatku

opublikowano: 19 listopada 2015
Jest propozycja banków wobec nowego podatku lupa lupa
fot. Freeimages

Każda danina, jaką płacą banki, będzie obniżała ich zyski. Różnego rodzaju podatki narzucane przez państwo – w tym indywidualne oraz od różnego rodzaju transakcji – są rzeczą normalną w naszej rzeczywistości ekonomicznej po 1989 roku.

Jak powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego S.A., jeżeli wolą regulatora będzie zwiększenie tego typu obciążeń, to instytucje finansowe będą je płaciły.

– Jeżeli wprowadzenie podatku ma służyć jakiemuś celowi fiskalnemu, należałoby sięgnąć po najprostsze narzędzia, żeby go wprowadzić. Natomiast jeśli potencjalny podatek ma promować lub dyskredytować jakieś formy działalności, to musi być on bardziej wysublimowany. Najprostszym podatkiem, który można szybko wprowadzić, jest podatek od zysków przedsiębiorstw, który ma stawkę 19% – a jego podwyższenie nie powoduje dyskryminacji czy promocji form działalności, które prowadzą instytucje finansowe – opisuje Jagiełło.

wGospodarce.pl/ as/

Komentarze (2)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Lontom

Odp

Lontom , 19.11.2015, 11:40
Szczerze, średnio to widzę.. Pozdrawiam, http://biurorachunkowegrodziskmazowiecki.pl/
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
ARB

Bankierzy już kombinują

ARB , 19.11.2015, 21:30
Bankierzy już kombinują. Żadnego podatku od zysku z działalności bankowej, podatek od aktywów lub działalności kredytowej (może być również od oprocentowania kredytu progresywnie). Jeśli opodatkowany będzie zysk to banki będą wykazywać starty, a cały zysk zostanie wyprowadzony do spółek matek, taki transfer pricing jest praktycznie nie do udowodnienia. Kolejnym sposobem na obejście będzie utworzenie spółek córek, które świadczyć będą usługi konsultingowe dla Banku. Jako podmiot niebankowy nie będą obciążone takim podatkiem, siłą rzeczy więc banki będą tak obchodzić podatek. Jedynym słusznym podatkiem jest więc obciążanie podatkiem w jeden z dwóch wyżej przeze mnie wymienionych sposobów.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła