Krzywda: Frankowe znaki zapytania

opublikowano: 19 stycznia 2015
Krzywda: Frankowe znaki zapytania lupa lupa
fot. Freeimages

W minionym tygodniu głos należał do banków centralnych, przede wszystkim do Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), który podjął decyzję o zaprzestaniu utrzymywania poziomu interwencyjnego 1,20 CHF/EUR, wprowadzonego we wrześniu 2011 r. w wyniku znaczącego i bezpodstawnego umocnienia waluty helweckiej.

W reakcji na działanie SNB szwajcarska waluta gwałtownie umocniła się do poziomu 0,85 CHF/EUR, co miało wyraźne implikacje dla notowań innych par walutowych, również "niefrankowych".

Uzasadnieniem decyzji wskazanym przez SNB miał być między innymi fakt, iż w ostatnim czasie wzrosty wartości franka nie są aż tak silne. Jako uzasadnienie decyzji podano także dywergencję polityk monetarnych prowadzonych w strefie euro i w USA. Decyzja SNB jest według naszej oceny dość osobliwa, ponieważ jeszcze pod koniec roku w Szwajcarii zostało przeprowadzone referendum dotyczące zwiększenia minimalnych rezerw złota w banku centralnym, czego SNB nie chciał, argumentując swoją niechęć utrzymywaniem franka nad poziomem 1,20 CHF/EUR.

Interesujący jest także termin podjęcia decyzji o uwolnieniu kursu: w przyszłym tygodniu dojdzie do posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, a kilka dni później odbędą się przyspieszone wybory parlamentarne w Grecji.

Zaskoczenie działaniami SNB nie szło w parze z decyzją RPP. Pomimo spadku inflacji w grudniu o 1,0% i faktu, że Polska gospodarka znajduje się w deflacji już kilka miesięcy z rzędu, na pierwszym posiedzeniu RPP w obecnym roku stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 2,0%. Należy wziąć jednak pod uwagę, że prawdopodobieństwo redukcji stóp procentowych na kolejnych dwóch posiedzeniach jest bardzo wysokie.

Monika Krzywda

Analityk AKCENTY

Zobacz także: Złoty kończy rajd
Komentarze (1)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
wojt

jak to jest z franusiem

wojt , 5.02.2015, 23:10
Szanowny panie Ministrze Szczurku. Nie chcemy żadnej pomocy od rządu PO PSL, który wmanewrował Polaków w spekulacyjny mechanizm kredytowy. Uważam, że jeśli obecny rząd, który jest współwinny z bankami zaistniałej sytuacji przez osiem lat nie uczynił niczego aby zapobiec sytuacji jaka powstała, tym bardziej nie jest w stanie niczego zrobić dla polaków oprócz zamieszania medialnego, szczucia społeczeństwa i różnego rodzaju tricków ekonomicznych, które co najwyżej mogą kredytobiorców pogrążyć jeszcze bardziej. W imieniu swoim i jak myślę milionów polaków objętych sytuacją kredytową (spekulacyjną) mogę tylko zapewnić, że uczynimy wszelkie starania, których celem jest zmiana rządu na przyjazny polakom. Nie jest żadną tajemnicą, że zachodni właściciele banków przez wiele lat zbierają żniwo oszustwa polaków i nieopodatkowanych zysków banków za co bezpośrednio odpowiada rząd PO PSL. Tajemnica poliszynela jest fakt zapisów jednoznacznie niekorzystnych w umowach na rzecz kredytobiorców, bezprawnego przeliczania lichwiarskiego kursu w dniu realizacji umowy (proszę przeliczyć np. 100 tyś franków z zyskiem 20% na kursie), podnoszenia kursu franka przed terminami spłaty rat, nie wywiązywania się z obowiązujących stóp procentowych, braku możliwości przez wiele lat spłaty walutą zakupioną na wolnym rynku i ostatecznie mechanizmem indeksowania kredytu frankowego a nie de facto kredytu w walucie. Rozumiem, że jako bankowiec nie jest pan w stanie zrozumieć oczywistych faktów. Nie jest pan w stanie zrozumieć roli uczestnika nieprofesjonalnego w tym zdarzeniu jakim jest klient, nie rozumie pan roli państwa i jego instytucji w obronie klienta. Sprawa umów kredytowych powinna zostać rozpatrzona przez sąd w trybie administracyjnym, tego też pan nie rozumie. Zostało kredytobiorcom dochodzić swoich praw w sądach i mam taką nadzieję, że zapadnie rozstrzygnięcie dla kredytobiorców korzystne a decyzję ostateczną podejmie już rząd wolny od powiązań kolesiowskich jak ewidentnie wynika z afery...
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła