2016 2015 2014 2013 2012
2017

Najlepszy Bank 2017

19.04.2017

Rozpoczęła się kolejna, 25. edycja konkursu Najlepszy Bank „Gazety Bankowej”. Jak co roku, wybierzemy liderów bankowości w dwóch kategoriach: bank komercyjny i bank spółdzielczy, a także Bankowego Menedżera Roku 2016. rozwiń

Idea konkursu zrodziła się przed ćwierćwieczem, kiedy sektor bankowy – tak jak cała polska gospodarka – przeżywał okres transformacji. „Gazeta Bankowa” postanowiła wówczas promować banki dobrze radzące sobie w nowej rzeczywistości gospodarczej, chętnie podejmujące wyzwania, działające zgodnie z duchem czasu, przejrzyste i czytelne w działaniu. Zaczęliśmy nagradzać też prezesów, którzy nie tylko wytyczali nowe kierunki w bankowości, ale także byli dla branży wzorem dobrego i skutecznego bankowca.

Kryteria pozostały w zasadzie bardzo podobne do dzisiaj, chociaż zmieniły się czasy. Nadal w bankowości liczą się przede wszystkim wyniki, choć żeby je osiągnąć, trzeba wykazać się ponadprzeciętną otwartością na zmiany, wyczuciem trendów w gospodarce, a także słuchem nie tylko rynkowym, ale i społecznym. Banki to teraz wielkie, dynamiczne instytucje, naszpikowane elektroniką, nastawione na mobilność i w coraz większym stopniu zmuszone spełniać oczekiwania klientów.

W konkursie, którego kolejną edycję właśnie rozpoczynamy, zwracamy uwagę na wiele elementów decydujących o tym, że bank jest pod wieloma względami wyjątkowy. Chcemy być maksymalnie obiektywni, stąd tak dużą wagę przywiązujemy do twardych danych finansowych, wskaźników i parametrów opisujących kondycję banku. Pomaga nam w tym nasz partner merytoryczny – firma doradcza BDO – renomowany podmiot obecny na polskim rynku od ponad 25 lat, i od pół wieku działający globalnie w ponad 150 krajach. Eksperci BDO dokonują niezbędnych obliczeń i analiz, i na tej podstawie kapituła podejmuje ostateczne decyzje, dzieląc punkty między liderów.

W tym roku w Kapitule konkursu zasiadają:

prof. Grażyna Ancyparowicz – członek Rady Polityki Pieniężnej;
prof. Eugeniusz Gatnar – członek Rady Polityki Pieniężnej;
prof. Jerzy Żyżyński – członek Rady Polityki Pieniężnej;
Krystyna Majerczyk-Żabówka – prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych;
Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha;
Jarosław Grzywiński – prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie;
Adam Łącki - prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej;
Paweł Borys - prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju;
Henryk Uzdrowski – członek zarządu Fratria, wydawcy „Gazety Bankowej”;
Maciej Wośko – redaktor naczelny „Gazety Bankowej”;
Stanisław Koczot – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”.

Warunkiem udziału banku w konkursie jest odesłanie specjalnej ankiety, wypełnionej przez bank na podstawie bazie danych pochodzących ze zaudytowanych skonsolidowanych (lub jednostkowych) sprawozdań finansowych za 2016 rok. Ostatecznym terminem nadsyłania ankiet jest 12 maja 2017 r.

W bankowości liczą się jednak nie tylko wyniki i dane, ale również ludzie. Celem równolegle odbywającego się konkursu na Bankowego Menedżera Roku 2016 jest wyłonienie najlepszego menedżera bankowego wśród banków komercyjnych i banków spółdzielczych. Jury bierze pod uwagę m.in. skuteczność w zarzaądzaniu bankiem, wyniki finansowe, przestrzeganie zasad dobrej konkurencji, a także stosowanie zasad Odpowiedzialnego Biznesu. Procedura wyboru jest następująca: najpierw redakcja „Gazety Bankowej”  typuje po pięciu menedżerów banków komercyjnych i spółdzielczych, banki przydzielają punkty kandydatom (ankiety z punktacją powinny wpłynąć do redakcji do 12 maja), a następnie Kapituła podejmuje na tej podstawie ostateczną decyzję (procedury wyboru zostały szczegółowo opisane w regulaminach).

W tym roku wśród nominowanych do tytułu Bankowego Menedżera Roku 2016 znaleźli się:

Banki  komercyjne:

Zbigniew Jagiełło – Prezes Zarządu PKO BP
Brunon Bartkiewicz – Prezes Zarządu ING Bank Śląski
Tomasz Bogus - Prezes Zarządu BGŻ BNP Paribas
Piotr Czarnecki - Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank
Wojciech Sobieraj – Prezes Zarządu Alior Bank

 

Banki spółdzielcze:

Władysław Dymek - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie
Józef Mitura - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy
Ewa Poźniak-Kilkowska – Prezes Zarządu Banku Rumia Spółdzielczego
Piotr Kaczyński – Prezes Zarządu Hexa Bank Spółdzielczy
Bartosz Kublik - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej

 

Ogłoszenie zwycięzców konkursów odbędzie się podczas czerwcowej gali; wyniki zostaną opublikowane w lipcowym wydaniu „Gazety Bankowej”.

 

ORGANIZATOR:

PARTNER MERYTORYCZNY:

PARTNER STRATEGICZNY:

 

 

PARTNER GŁÓWNY:

 
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła