Najlepszy Bank 2024

28.03.2024

Udział banków w rozwoju polskiej gospodarki jest nie do przecenienia. Ich rola będzie rosła w miarę rosnących potrzeb naszego biznesu. Jeżeli wzrost gospodarczy będzie taki, jak zakłada tegoroczny budżet, sektor finansowy włączy kolejny bieg rozwiń

Sektor bije rekordy, zyski rosną w szybkim tempie. W zeszłym roku jego wynik netto sięgnął 27,3 mld zł. Banki zarabiają krocie na odsetkach, i dopóki stopy procentowe są wysokie, pewno tak dalej będzie. Jeżeli jednak ruszą inwestycje – a nabiorą tempa, gdy stopy spadną – źródła zysku mogą się nieco zmienić. Czy będą to kredyty, finansowanie ambitnych projektów gospodarczych i wielkich programów rozwojowych? Zobaczymy. Na pewno bez mocnych, krajowych banków gospodarka nie nabierze takiego impetu, jak powinna.

Tegoroczny konkurs bankowy rozgrywa się w takich właśnie realiach: – z jednej strony są to dobre wyniki sektora, a z drugiej – duża doza niepewności. Funkcjonujemy w świecie, gdzie poziom ryzyka jest znacznie większy niż jeszcze kilka lat temu, i nie jest to stan przejściowy. Podwyższony stopień niepewności jest charakterystyczny dla globalnego świata finansów, Polska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Mamy może kilka specyficznych elementów, odróżniających nas od reszty, np. ciągle obecny problem kredytów frankowych, ale nie jest to coś, co by nasz poziom ryzyka podnosiło szczególnie wysoko.

Jak radzić sobie w tym skomplikowanym, i - co o wiele ważniejsze – dość nieprzewidywalnym świecie? Jak prowadzić bank – duży, średni, mały -  by sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, nie wypaść z szalonego wyścigu technologicznego, oszacować wszelkie ryzyka biznesowe, społeczne, geopolityczne? Zadanie z pewnością nie jest łatwe. Czy pomaga w tym nowa technologia, a zwłaszcza sztuczna inteligencja? W wielu przypadkach na pewno tak, przede wszystkim w budowaniu relacji z klientami, w automatyzacji procesów wewnętrznych. W jednej z dwóch części konkursu - Najlepszy Bank 2024 – banki będą wypełniały ankiety (przygotowane dla banków komercyjnych i spółdzielczych przez agencję doradztwa strategicznego Kearney, od kilku lat partnera merytorycznego konkursu), w których wiele z tych kwestii zostanie poruszonych. Odpowiedzi będą punktowane według ściśle określonych zasad, przeanalizowane przez Kearney, a na końcu ocenione przez Kapitułę. Procedura konkursowa pozwoli na wyłonienie najlepszych i najbardziej przyjaznych banków.

O co będą pytanie uczestnicy konkursu? Na przykład o koszt wakacji kredytowych brutto w stosunku do portfela kredytów hipotecznych, wysokość rezerw z tytułu kredytów hipotecznych w walutach obcych, o wskaźnik NPS (Net Promoter Score) mierzący lojalność klientów, o architekturę IT czy wyznaczanie ryzyka ESG przy ocenie kredytowej.

W porównaniu z poprzednimi edycjami, w obecnej, 32., dodaliśmy pytania dotyczących sprzedaży krzyżowej (cross-sellingu), uszczegółowiliśmy kwestie związane z NPS, ponieważ akurat te kwestie wydają się w obecnej rzeczywistości rynkowej szczególnie istotne.

Druga część konkursu - Bankowy Menedżer Roku 2023 – wyłoni, tak jak w poprzednich edycjach, najlepszego bankiera w grupie banków komercyjnych i spółdzielczych. Z grona nominowanych przez „Gazetę Bankową”, zwycięzców wybiorą banki biorące udział w konkursie i Kapituła. Przy tworzeniu listy nominowanych, redakcja bierze pod uwagę takie kryteria, jak skuteczność w zarządzaniu bankiem, dbanie o bezpieczeństwo powierzonych środków, wyniki finansowe, umiejętność kierowania zespołem, elastyczność i promowanie talentów. Z punktu widzenia „Gazety Bankowej”, do wyznaczników wybitnego menedżera należy także jego autorytet, uznanie lokalnego środowiska biznesowego, poszanowanie zasad etyki, przestrzeganie reguł zdrowej konkurencji, wrażliwość na potrzeby społeczne.

 

ORGANIZATOR:

 

PARTNER MERYTORYCZNY:

 

 

 

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła