Podatki w 2016: dolnośląskie, warmińsko – mazurskie i śląskie

opublikowano: 27 grudnia 2015
Podatki w 2016: dolnośląskie, warmińsko – mazurskie i śląskie lupa lupa
fot: google

Dolnośląskie: w 2016 r. wyższe podatki od nieruchomości

Wzrost podatków od nieruchomości - to główna zmiany w opłatach, jaka czeka mieszkańców Wrocławia w 2016 r. Nie zdrożeją opłaty za wywóz śmieci oraz za korzystanie z komunikacji miejskiej.

Rzecznik wrocławskiego magistratu Arkadiusz Filipowski podkreślił, że stawki podatku od nieruchomości we Wrocławiu nie były zmieniane od 2013 r. "W 2015 r. za metr kwadratowy powierzchni użytkowej mieszkania opłata wynosi 0,73 zł. W 2016 r. trzeba będzie zapłacić o 2 grosze więcej, czyli 0,75 zł

O 4 grosze wzrośnie stawka podatku od nieruchomości, który płacą przedsiębiorcy. W 2015 r. za metr kwadratowy lokalu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, trzeba było zapłacić 22,82 zł. W 2016 r. ta opłata wyniesie 22,86 zł.

Nie wiadomo na razie, czy wzrosną ceny wody i ścieków. Ewentualne zmiany w opłatach mają zostać wprowadzone w marcu. Nie będzie we Wrocławiu podwyżki opłat za wywóz śmieci oraz za komunikację miejską.

 

Ełk bez podwyżek, w Olsztynie drożeją m.in. ścieki

W woj. warmińsko-mazurskim najwięcej podwyżek od stycznia czeka mieszkańców Olsztyna -  zapłacą 33 gr więcej za każdy metr sześc. odprowadzanych ścieków. O 4 proc. wzrośnie podatek od nieruchomości. W Elblągu ten sam podatek wzrośnie o 1 proc. W Ełku podwyżek nie będzie.

Od Nowego Roku w Olsztynie wzrosną stawki podatku od nieruchomości - do 30 gr za 1 m kw. Wyjątkiem są stawki od tzw. "gruntów pozostałych", w tym użytkowanych przez organizacje pożytku publicznego oraz od budynków mieszkalnych, które będą wyższe o 9 gr za 1 m kw.

Po podwyżkach podatek od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, wyniesie 0,8 zł za 1 m kw. Nową stawkę za budynki mieszkalne ustalono na 0,7 zł za 1 m kw., a za budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,8 zł za 1 m kw. pow. użytkowej.

Zmienią się także taryfy opłat za wodę i ścieki. Metr sześcienny wody będzie w przyszłym roku w Olsztynie kosztować 3,86 zł brutto, czyli o 5 gr mniej niż dotychczas. Natomiast opłata za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków będzie wyższa o 33 grosze i wyniesie 5,92 zł brutto. Oznacza to, że łączne opłaty za wodę i ścieki będą wyższe o ok. 2 proc. Mieszkańcy Olsztyna po Nowym Roku będą mogli korzystać z tańszych biletów sieciowych, które pozwalają na nieograniczoną ilość przejazdów komunikacją miejską. Ceny biletów sieciowych ze 120 zł na 80 zł obniżono od listopada, ale dopiero od stycznia mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać ze zmian w komunikacji miejskiej.

W drugim co do wielkości mieście regionu - Elblągu - wszystkich mieszkańców obejmie podwyżka podatku od nieruchomości. Będzie ona niewielka, bo zaledwie o 1 proc. Natomiast nie będzie zmian w opłacie za przejazdy publiczną komunikacją czy za wodę.

Nowe stawki czynszów za lokale komunalne będą obowiązywały od 1 maja 2016 r. W zależności od rodzaju lokalu będą wynosiły: dla lokali mieszkalnych - 6,30 zł za metr (obecnie wynosi ona 6,00 zł); za socjalne - 2,20 zł za metr kw., dla pomieszczeń tymczasowych - 1,10 zł za metr kw.

W Ełku podwyżek w opłatach lokalnych nie będzie.

 

Śląskie - większość lokalnych podatków i opłat w 2016 r. - bez zmian

W woj. śląskim większość lokalnych podatków i opłat w 2016 r. pozostanie na dotychczasowym poziomie.

W miastach aglomeracji górnośląskiej kolejny rok generalnie nie przyniesie zmiany ceny wody.

Opłaty za wywóz śmieci w miastach regionu także na ogół się nie zmieniają. Wyjątkiem jest Ruda Śląska, gdzie cena usługi zostanie podniesiona do 12 zł miesięcznie (o 3 zł).

Tyle samo co dotychczas za wywóz śmieci zapłacą mieszkańcy Katowic - stawka wynosi 14 zł miesięcznie w przypadku segregowanych odpadów i 20 zł, gdy się tego nie robi. Na niezmienionym poziomie pozostanie opłata za wodę, podatki od nieruchomości, od środków transportu i opłata targowa.

W Gliwicach nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązują w od października 2015 r. Miesięcznie za odbiór odpadów segregowanych dla lokali o powierzchni mniejszej lub równiej 60 m kw. płaci się 0,38 zł od 1 m kw. W przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane w sposób selektywny, miesięczna opłata wynosi 0,76 zł od 1 m kw.

Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej w aglomeracji górnośląskiej zapłacą tyle samo co dotychczas za papierowe bilety autobusowe i tramwajowe.


(PAP)

Gb.pl/nb

 

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła