Polacy oszczędzają coraz chętniej i coraz częściej

opublikowano: 20 grudnia 2015
Polacy oszczędzają coraz chętniej i coraz częściej lupa lupa
fot: google

W ciągu ostatnich 7 lat ponad dwukrotnie wzrósł odsetek Polaków, którzy regularnie oszczędzają. Aż 67 proc. z nas uważa, że warto oszczędzać.

Badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy „Postawy Polaków wobec finansów” pokazało, że 59 proc. Polaków oszczędza z myślą o przyszłości. Patrząc na kwoty, które odłożyliśmy w bankach i polisach nadal daleko nam do Niemców, Francuzów czy Brytyjczyków, a nawet innych krajów środkowoeuropejskich takich jak: Czechy, Węgry czy Chorwacja. Nie jest to jednak zły wynik. Statystyczny Polak ma na koncie 6 tys. EUR. Dla porównania z tegorocznego Allianz Global Wealth Report wynika, że Niemiec ma 44 tys. EUR, Francuz 50 tys., a Brytyjczyk 86 tys. EUR.

W latach 2013 - 2015 Rada Polityki Pieniężnej osiem razy obniżała stopy procentowe. W ślad za tym obniża się oprocentowanie depozytów bankowych – dla rocznych lokat na 10 tys. złotych nie przekracza dziś średniego poziomu 1,60 proc. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, co oznacza, że kredyty nadal pozostaną na rekordowo niskim poziomie. 

Ponad to, w badaniu okazało się, że w ciągu ostatnich 7 lat odsetek Polaków uważających, że warto oszczędzać wzrósł z 62 do 67 proc, a o 6 punktów proc. zmniejszyła się grupa Polaków, według których oszczędzanie nie ma sensu. Co ważne, znacznie powiększyło się grono ludzi, którym udaje się regularnie odkładać pieniądze na przyszłość – w 2008 r. było to 7 proc. Polaków, w 2015 r. już 16 proc. Nie bez znaczenia jest fakt, że jako społeczeństwo dysponujemy coraz większymi kwotami – z danych GUS wynika, że nasze realne dochody wzrosły w ciągu ostatnich 7 lat o ponad 10 proc.

Wszystko wskazuje na to, że rośnie wiedza Polaków na temat finansów i świadomość, że oszczędzać z myślą o przyszłości warto, niezależnie od otoczenia ekonomicznego. Eksperci przekonują bowiem, że nie tylko oprocentowanie depozytu jest czynnikiem warunkującym efektywne oszczędzanie.

– Zysk wynikający z systematycznego odkładania nawet małych sum tkwi w sile procenta składanego.  Pamiętajmy, że trzymając pieniądze w bankowym depozycie lub na lokacie w każdym kolejnym roku otrzymujemy procent nie tylko od kapitału, ale od zysku dopisanego w poprzednim okresie rozliczeniowym. Ten efekt kuli śnieżnej powoduje, że regularne i długotrwałe oszczędzanie opłaca się nawet przy niewielkim oprocentowaniu rachunku – tłumaczy Krzysztof Kaczmar, Prezes Zarządu Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Oszczędzaniu sprzyja utrzymujący się w Polsce od wielu miesięcy rekordowo niski wskaźnik inflacji. Listopad 2015 był siedemnastym z rzędu miesiącem, w którym zanotowano spadek cen. Rośnie siła nabywcza oszczędzanych pieniędzy, a te, które zamrażamy na lokatach nie tracą swojej wartości wraz z upływem czasu. Również za nasze wynagrodzenie możemy dziś kupić więcej niż nawet dwa lata temu. Warto tę sytuację wykorzystać i powstałe w ten sposób nadwyżki finansowe odkładać.

Źródło: Fundacja Kronenberga

gb.pl/nb

Komentarze (1)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
ola

ola

ola , 6.01.2016, 09:52
I ja staram się kontrolować pieniądze któe wydaję. Mam kartę z wyświetlanym stanem konta z getin banku więc jest mi zdecydowanie łatwiej
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła