2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
2023

Polski Kompas 2016

19.10.2016

Gala inaugurująca wydanie „Polskiego Kompasu” to już doroczna okazja do dyskusji na temat gospodarki w gronie najważniejszych osób w naszym kraju. W tym roku wydarzenie swoją obecnością uświetniła premier Beata Szydło. rozwiń

W zeszłym roku redakcja „Gazety Bankowej” („GB”) wznowiła swoją przedwojenną tradycję wydawania rocznika „Polski Kompas”. Ta publikacja to zbiór tekstów, analiz, wywiadów i felietonów dedykowanych poszczególnym sektorom gospodarki.

- Jest kwiecień 1922 roku, jesteśmy we Lwowie – wprowadzał w klimat zgromadzonych na gali inaugurującej wejście na rynek tegorocznego „Polskiego Kompasu” Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej”. – Spod pras drukarskich wychodzi pierwsza edycja Polskiego Kompasu. To czas, kiedy kraj dźwiga się po stagnacji czasu zaborów, pożodze I wojny światowej i wojnie z bolszewikami. Polacy już wiedzą, że przelewana przez pokolenia krew nie poszła na marne. Wiedzą też, że Polska będzie prawdziwie niepodległa tylko wtedy, jeśli będzie miała własną, silną, nowoczesną gospodarkę. Polski Kompas miał służyć budowie nowej, polskiej gospodarki. Miał służyć budowie wolnej Polski - podsumował.

Dlaczego akurat „Kompas”? Ponieważ celem publikacji jest wskazanie kierunków rozwoju polskiej gospodarki. Przy tworzeniu „Polskiego Kompasu” redakcja „GB” współpracuje z prezesami urzędów, największych spółek giełdowych, szefami instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i szeregiem niezależnych ekspertów.

- Do lwowskiej wersji nawiązujemy przede wszystkim rozmachem. W rzetelny, uczciwy sposób prezentujemy kluczowe branże i obszary naszej gospodarki. Staramy się o precyzję, bo chcemy, by Kompas był kompendium wiedzy dla biznesu, administracji, dla naszych czytelników – tłumaczył Maciej Wośko.

„Polski Kompas” to nie tylko coroczna publikacja. To również środowisko ekspertów, które poza analizowaniem rzeczywistości i proponowanych rozwiązań stara się znajdować i honorować perełki. Dlatego też przy okazji inauguracji wydawnictwa przyznawane są nagrody. Pierwszy z pięciu tegorocznych Kompasów trafił do gabloty Giełdy Papierów Wartościowych.

Druga statuetka „Polskiego Kompasu 2016” powędrowała do spółki farmaceutycznej Pelion. Współprowadząca galę Agnieszka Oszczyk wyjaśniała, że to nagroda za wiarę w polski sukces, za innowacje i wychodzenie poza utarte schematy i za zbudowanie największej polskiej firmy w branży ochrony zdrowia.

Kolejna gratyfikacja za – jak tłumaczył ze sceny drugi prowadzący galę, Michał Adamczyk – realizację odważnej misji budowy parku nowych technologii oraz inwestowanie w bezpieczną, cyfrową przyszłość Polaków w dziedzinie Big Data, powędrowała do wrocławskiego podmiotu Data Techno Park.

Z kolei za umiejętność połączenia wyjątkowej dbałości o przeszłość przy jednoczesnym odważnym i niezależnym planowaniu bezpiecznej przyszłości Polski, redakcja „Gazety Bankowej” postanowiła uhonorować Polskim Kompasem spółkę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Nagroda iście specjalna powędrowała do szefowej polskiego rządu – Beaty Szydło. Tę decyzję redakcji Maciej Wośko tłumaczył konsekwencją w realizacji celu poprawy jakości struktury polskiej gospodarki.

- Gabinet pani premier Beaty Szydło realizuje z ogromną determinacją wyborcze obietnice nadania gospodarce nowej dynamiki, zwiększenia nie tylko liczby, ale i jakości miejsc pracy oraz wzmocnienia siły nabywczej polskich rodzin. I właśnie za tę determinację, niespotykaną w polskiej kulturze politycznej po 1989 roku, za konsekwentnie realizowany plan, który zmienia Polskę - redakcja „Gazety Bankowej” postanowiła przyznać Specjalny Polski Kompas 2016 i docenić prezes rady ministrów panią premier Beatę Szydło.

Korzystając z obecności szefowej gabinetu Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika „wSieci” przeprowadził z Beatą Szydło ekskluzywny wywiad.

- 11 miesięcy pracy rządu za nami – mówiła podczas rozmowy z Jackiem Karnowski premier Szydło. – W tym czasie podjęliśmy mnóstwo decyzji, często niełatwych, ale mam poczucie i mam wrażenie, że to jest również poczucie zgromadzonych na tej sali kolegów ministrów, że ten czas przepracowaliśmy uczciwie i dobrze. A to jest dopiero początek. To jest taki moment, kiedy powinniśmy wyciągnąć wnioski, zobaczyć co można było zrobić lepiej, aby w przyszłości pracować jeszcze efektywniej – deklarowała premier.

W nawiązaniu do powstałych wokół jednolitego podatku niepewności szefowa gabinetu podkreśliła, że rząd musi poprawić swoją komunikację. Jednocześnie zapewniła, że prace rady ministrów ukierunkowane są na skonstruowanie systemu premiującego przedsiębiorczość. Beata Szydło zadeklarowała, że jeżeli nie uda się rządowi stworzyć takiego systemu nie będzie podejmował aktywności w zakresie zmian sposobu rozliczania się z fiskusem.

Informujemy, że już w tej chwili nowe wydanie Polskiego Kompasu dostępne jest bezpłatnie w aplikacji mobilnej Gazety Bankowej dostępnej na stronie http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html oraz w wersji elektronicznej PDF pod linkiem: http://www.gb.pl/publikacja-pprojSzczegoly-7.html


Relacja z Gali:


"Polski Kompas 2016" w TVP Panorama

Paweł Skoworotko- członek zarządu Poczty Polskiej S.A.

 

 
18.10.2016

Rok temu redakcja „Gazety Bankowej”, najstarszego magazynu ekonomicznego w Polsce, postanowiła wrócić do swoich przedwojennych tradycji i reaktywować „Polski Kompas” ‒ rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych. rozwiń

Publikacja ta ujrzała po raz pierwszy światło dzienne w kwietniu 1922 roku. Projekt powstał z inicjatywy Związku Banków we Lwowie, do którego należała wówczas „Gazeta Bankowa”. Do 1939 r. „Polski Kompas” ukazywał się regularnie co roku, obejmował wszystkie spółki akcyjne i instytucje finansowe, działające wtedy na terenie Polski. W formie i swojej zawartości periodyk ten przypominał trochę współczesny „Rocznik statystyczny” (wydawany przez GUS) – w zdecydowanej większości zawierał dane liczbowe, opatrzone komentarzami ekspertów i dziennikarzy „Gazety Bankowej”. Był to rocznik, który jako jedyne medium w czasach II RP, wskazywał kierunki rozwoju polskiej gospodarki, był doskonałym narzędziem do pracy dla wszystkich polskich przedsiębiorców i kolejnych ekip rządzących Polską. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej „Polski Kompas” nie wrócił już na polski rynek, a pamięć o nim nie przetrwała próby morderczych dla polskiej gospodarki, komunistycznych czasów centralnego planowania.

Dlatego, wychodząc naprzeciw zmianom zachodzącym aktualnie w Polsce, rok temu redakcja „Gazety Bankowej” postanowiła powrócić do swoich przedwojennych tradycji i wydać pierwsze po tak długim czasie wydanie „Polskiego Kompasu – rocznika instytucji finansowych i spółek akcyjnych”. Reaktywowaliśmy rocznik w nieco zmienionej – w porównaniu z wersją przedwojenną – formie, nadając tej publikacji charakter bardziej analityczny niż informacyjny.

Publikacja obejmuje swoim zakresem, w formie pełnych zestawień, firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz podmioty zarejestrowane w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, a także analizy i trendy przedstawione przez Radę Programową i dziennikarzy „Gazety Bankowej”, autorytety z różnych dziedzin życia gospodarczego, czołowych analityków finansowych, ekonomistów oraz ludzi polskiego świata biznesu. „Polski Kompas” to także wywiady z wizjonerami, postaciami nietuzinkowymi, które bez wątpienia mają dzisiaj i w przyszłości będą mieć bezpośredni wpływ na kształt polskiej gospodarki.

Drugie wydanie rocznika, które ukaże się w październiku, uświetni uroczysta gala, podczas której przyznamy nagrody „Polski Kompas” dla osób i instytucji, które w szczególny sposób zasłużyły się dla rozwoju polskiej gospodarki. W gali wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych w kraju, instytucji finansowych, banków, eksperci z branż kluczowych dla polskiej gospodarki, a także najlepsi menedżerowie polskiego biznesu oraz przedstawiciele ogólnopolskich mediów.

Gala „Polski Kompas” odbędzie się 18 października 2016 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

 

Relacja z gali Polski Kompas 2015

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła