2016 2015
2017

Polski Kompas 2017

27.07.2017

rozwiń

Szanowni Państwo,

redakcja „Gazety Bankowej”, najstarszego magazynu ekonomicznego w Polsce, ukazującego się nieprzerwanie po 1989 roku, powróciła do swoich przedwojennych korzeni i reaktywowała „Polski Kompas – rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych”.

Przed nami trzecie wydanie rocznika. Wierzę, że nasze wydawnictwo znów staje się marką rozpoznawalną w środowisku banków, instytucji finansowych i przedsiębiorców. Co roku staramy się bowiem dokonać zarówno podsumowania mijającego roku, jak i zarysować wspólnie z autorami zaproszonymi na łamy „Polskiego Kompasu” kierunki rozwoju polskiej gospodarki.

Polski Kompas” ujrzał po raz pierwszy światło dzienne w kwietniu 1922 r. Projekt powstał z inicjatywy Związku Banków we Lwowie, do którego należała wówczas „Gazeta Bankowa”. Do 1939 r. „Polski Kompas” ukazywał się regularnie co roku, obejmował wszystkie spółki akcyjne i instytucje finansowe, działające wtedy na terenie Polski. Był to rocznik, który jako jedyne medium w czasach II RP, wskazywał kierunki rozwoju polskiej gospodarki, był doskonałym narzędziem do pracy dla wszystkich polskich przedsiębiorców i kolejnych ekip rządzących Polską. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej „Polski Kompas” nie wrócił już na polski rynek.

Redakcja „Gazety Bankowej” w 2015 r. postanowiła powrócić do zapomnianej idei i wydać pierwsze powojenne wydanie „Polskiego Kompasu – rocznika instytucji finansowych i spółek akcyjnych”. Publikacja ta spotkała się z ogromnym uznaniem w środowisku zarówno finansowym, jak i biznesowym, dlatego rzetelnie kontynuujemy ten projekt.

Publikacja obejmuje, w formie pełnych zestawień, firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz podmioty zarejestrowane w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. „Polski Kompas”to także analizy i trendy przedstawione przez Radę Programową i dziennikarzy „Gazety Bankowej”, autorytety z różnych dziedzin życia gospodarczego, czołowych analityków finansowych, ekonomistów oraz ludzi polskiego świata biznesu.

Rok 2017 jest wyjątkowy ze względu na pierwsze efekty realizacji prowadzonej konsekwentnie przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Premier Beata Szydło była gościem honorowym uroczystej premiery drugiej edycji „Polskiego Kompasu”, która odbyła się 18 października 2016 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Prezes Rady Ministrów otrzymała wówczas nagrodę specjalną „Polski Kompas 2016”.

Dobre wyniki polskiej gospodarki w 2017 roku – wzrost PKB i optymistyczne nastroje wśród inwestorów i przedsiębiorców, potwierdzają, że nakreślony w ubiegłorocznej edycji „Polskiego Kompasu” przez ekspertów, analityków i uczestników rynku finansowego kierunek rozwoju sprawdza się. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju niosąca oczekiwane zmiany w podejściu do roli państwa w kreowaniu gospodarki, stawiająca na rozwój innowacyjnych przedsięwzięć i wsparcie pożądanych obszarów przemysłu – przynosi widoczne efekty. Jakie? – jestem przekonany, że będzie wynikało z trzeciej edycji „Polskiego Kompasu”.

Zapraszam do lektury nowego wydania „Polskiego Kompasu” – już w październiku.

Premiera rocznika odbędzie się tradycyjnie już na uroczystej gali, na której będziemy mieli zaszczyt nagrodzić wyróżniające się przedsiębiorstwa, spółki i ludzi, którzy w wyjątkowy sposób wpłynęli na to, iż jesteśmy świadkami bezprecensowego skoku cywilizacyjnego i gospodarczego naszej ojczyzny.

 

Maciej Wośko,

redaktor naczelny „Gazety Bankowej”

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła