44 miliardy, 24 kłamstwa i frankowicze

opublikowano: 9 kwietnia 2016
44 miliardy, 24 kłamstwa i frankowicze lupa lupa
fot: GB/04

Wokół kredytów frankowych znów wrze. Ze szpalt gazet i internetowych witryn załamaniem gospodarki na wypadek wypłat rekompensat frankowiczom straszą nas rozmaitej maści i specjaliści od gospodarki, i dziennikarze. 

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy zadeklarowała, że ustawa frankowa nie może doprowadzić do destabilizacji sektora bankowego i dopuszcza zmiany w przedstawionym projekcie. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt prezydencki byłby w skutkach groźny dla stabilności sektora bankowego. NBP opublikował szacunki, z których wynika, że bezpośrednie koszty rozwiązań tej sprawy wyniosą 44 mld zł. Bankowcy alarmują, że wypłata rekompensat dla frankowiczów będzie zagrożeniem dla całej gospodarki. Z opinią wstrzymuje się Ministerstwo Finansów, które czeka na analizy Komisji Nadzoru Finansowego. Stosunek KNF do rozwiązania problemu kredytów frankowych znamy, chociażby z debaty w senacie poprzedniej kadencji – jest negatywny. Można się więc spodziewać, że KNF ogłosi „tsunami dla gospodarki”, a i trzęsienie ziemi oraz koklusz też mogą się zdarzyć…

Ze szpalt codziennych gazet i internetowych witryn straszą nas rozmaitej maści specjaliści od gospodarki. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że lobby bankowe jest w medialnym natarciu. „Celebryci i dziennikarze zachęcają ludzi do niespłacania kredytów frankowych” – takie zdanie padło z ust Jerzego Bańki, wiceprezesa Związku Banków Polskich. „Czarny PR wobec banków umożliwia znalezienie klientów kancelariom prawnym, które wyspecjalizowały się w sporach z instytucjami finansowymi” – to również cytat z wiceprezesa Związku Banków Polskich.

Cóż, dramatom polskich rodzin, które zaciągnęły tzw. kredyt frankowy, przyglądam się jako prawnik od kilku lat. Doprawdy – nikt z moich rozmówców, a było ich wielu, nie brał pod uwagę możliwości niespłacania swoich zobowiązań!

Wokół sprawy kredytów frankowych nagromadziło się wiele nieprawdziwych informacji i narosło wiele emocji. Kredytobiorcy pozostawieni sami, wobec dramatycznych problemów ze spłatą zobowiązań, postanowili sprawy wziąć w swoje ręce. I dopiero wtedy, kiedy rozpoczęli obywatelskie protesty i organizowanie stowarzyszeń takich jak Pro Futuris czy Stop Bankowemu Bezprawiu, rządzący łaskawie rozpoczęli debatę, czy pomoc w ogóle się należy. Doprawdy trudno się dziwić ludziom, że w tej sytuacji poszukują sprawiedliwości na drodze sądowej.

24 kłamstwa…” i jedna „Biała Księga”

W zalewie fałszywych informacji, czym tak naprawdę był hipoteczny kredyt we frankach szwajcarskich, pozytywnie wyróżnia się broszura Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu – „24 kłamstwa o toksycznych kredytach”. Warto sięgnąć po tę lekturę, bo w sposób przystępny wyjaśnia naturę umów z bankami, jak i patologie w nich zawarte. Po tej lekturze jest jasne, że nikt z kredytobiorców tak naprawdę nie żąda i nie oczekuje pomocy finansowej ze strony państwa, a domaga się jedynie uznania kredytu za toksyczny produkt finansowy. Chcą powiedzenia prawdy, że banki nie przekazywały klientom waluty, tylko złotówki, a franków szwajcarskich w bankach fizycznie nigdy nie było. Podkreślają, że nikt rzetelnie nie informował klientów o ryzyku. Na pytania: „A co będzie, jak zmieni się kurs franka?” pracownicy banku często odpowiadali: „Proszę Państwa, przecież to najstabilniejsza waluta na świecie! Wahania mogą być ewentualnie, ale niewielkie” – i zamykali w ten sposób wszelką dyskusję.

Kompleksowo mechanizm udzielania kredytów walutowych w Polsce i na świecie tłumaczy również „Biała Księga kredytów we frankach w Polsce – historia i analizy”. Praca zbiorowa wydana przez Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Praw Konsumenta i Obywatela Pro Futuris zawiera opracowania prawników, przegląd europejskiego i polskiego orzecznictwa, jak i prawdziwe historie dotyczące kredytu walutowego. Księga została wręczona prezydentowi Andrzejowi Dudzie z nadzieją, że zostanie wykorzystana w projekcie ustawy, którą prezydent obiecał postawionym pod ścianą kredytobiorcom.

Celebryci i zwykli ludzie

Dziennikarze pytają mnie często, jaka historia związana z hipotecznym kredytem walutowym zapadła mi w pamięć najbardziej. Jest ich wiele.

Pamiętam dramatyczne losy samotnej kobiety z dzieckiem i chorą matką, która przez lata wynajmowała skromny lokal w Warszawie. Mówiła, że miała w życiu tylko jedno marzenie – własne małe mieszkanie. Dziś płacze po nocach, bo nie jest w stanie już spłacać narastającego zadłużenia, nie może też sprzedać mieszkania, a komornik stoi u drzwi. Jak mówi, chciałaby już tylko jednego: wrócić do poprzedniego życia.

Pamiętam też dramatyczny telefon od kobiety, która postanowiła zrealizować marzenie swojego życia – kupiła za wszystkie oszczędności i kredyt maleńki pensjonat w górach. Dziś, po licytacji komorniczej żyje tylko dzięki rencie swojej mamy.

Owszem, wśród kredytobiorców byli też ludzie zamożni i znani, ale u wszystkich kredyt walutowy wywołał wielki wstrząs i zmiany, wśród których utrata oszczędności stanowiła zaledwie margines. Częściej słyszę o emigracji za chlebem, rozpadzie rodziny, samobójstwach i innych nieszczęściach.  (...)


Więcej w kwietniowym numerze "Gazety Bankowej".

 

Autor: Beata Komarnicka-Nowak - radca prawny, wspólnik w Komarnicka Korpalski Kancelaria Prawna 

Komentarze (9)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Jacek

Stop bankowym oszustom

Jacek , 19.04.2016, 17:45
W europejskiej {cywilizowanej } części naszego kontynentu ,regulatorzy bankowi juz nałożyli kary za manipulaowanie Liborem ,Sprawa została osądzona i zamknieta .Czas na " polskie banki " i prezesa -wydmuszkę Bańke .
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
babcia

Zmowa

babcia , 20.04.2016, 11:15
Wszyscy wiedzą o tym -banki,nadzór finansowy i kolejne rządy.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
gala

Banksterzy do ciupy

gala , 20.04.2016, 11:35
Wiadomo przecież, że bankster to najgorszy typ człowieka, to ludzka hiena, która ma za zadanie tylko zarabiać kasę, nieważne jakim kosztem. W wielu państwach europejskich poradzono sobie z tym problemem, wiec i u nas można. Na Islandii doskonale sobie z tym dali radę, powsadzali nieuczciwych bankierów do ciupy i skończyło sie rumakowanie.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
jol.

policzcie jeszcze raz!

jol. , 20.04.2016, 12:10
Narazie jest to groźne dla frankowiczy jak bank padnie z tego powodu nie odbierze sobie zycia. Natomiast wielu frankowiczow to nie ominie. Gdzie sa te pieniadze ktore banki zarobily na feankowiczach. Wyslali do Szwajcarii. ? Juz jest lepiej bo wczesniej wyliczyli 70 mld a teraz 44mld mysle ze jak to zaniecznie liczyc ktos niezalezny, obiektywny ta kwota edzie jeszcze nizsza.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Bartek

Sprawiedliwy

Bartek , 20.04.2016, 12:13
Banki które z pełną premedytacją wcisnęły kredyty bo wiedziały że zarobią krocie powinny upaść !!! Zaplanowały tę akcję juz dawno bo sprawdziły te mechanizmy w innych krajach. Tam zostały osądzone i zabroniono im tych praktyk więc przyszły do Polski i nas grabią ...
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
mBankingBad

Więcej faktów, szczególnie o mBank

mBankingBad , 20.04.2016, 12:43
Kolejne ciekawe fakty o kredytach "frankowych", szczególnie tych oferowanych przez mBank, można znaleźć na www.mfrank,tk
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
marek11

KNF

marek11 , 20.04.2016, 21:31
Wydaje się że, teraz podstawowym ruchem powinno być reorganizacja KNF i zwolnienie Prezesa Jakubiaka.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Leszek_76

Frankowicze to dopiero początek.

Leszek_76 , 21.04.2016, 19:56
Tu nie chodzi tylko o frankowiczów. Złotówkowicze też już są okradani przez banki. Była informacja w mediach o zawyżaniu WIBORu. W Turcji, Brazylii, Argentynie oprocentowanie wynosi ponad 10%. Przyjdzie czas i na Polskę. Międzynarodowe banki przyznały się do zaniżania LIBORu, co sztucznie zmniejszyło prognozowaną ratę, a to było ważnym kryterium wyboru kredytów frankowych. W USA banki zapłaciły 40 miliardów $ kary. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii trwają śledztwa w sprawie oszustw na FOREXie. Ubezpieczeniem CIRS "polskie" banki pozbyły się ryzyka kursowego, ale zysk na różnicy kursowej odpływa z Polski. Jak myślicie do których banków międzynarodowych? Koło się zamyka. KNF i NBP nic nie zrobiły żeby wyjaśnić manipulacje LIBORem i WIBORem, od których liczy się raty. Co najmniej do zwolnienia, a powinni odpowiadać z Kodeksu Karnego za niedopełnienie obowiązków. Jeśli nie uwolnimy się od międzynarodowych banków to będziemy płakać jak Grecy. Nikt nie musi dopłacać do frankowiczów, nadpłatę mogą otrzymać w formie nowych akcji banków z podwyższenia kapitałów. Stabilność systemu finansowego nie ucierpi. Oprócz odpowiedzialności finansowej bankowcy mogą jeszcze ponieść odpowiedzialność karną za oszustwa i wyłudzenia oraz za utracone zdrowie i życie kredytobiorców.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
kredyt frankowy
0 / 0 zgłoś

Pozew przeciwko bankom

kredyt frankowy , 5.06.2019, 10:12
No cóż, u nas szansę frankowicze będą mieć chyba dopiero wtedy, jak sami zaczną działać w tej sprawie. Jedną z opcji jest złożenie pozwu przeciwko bankowi: http://fretuslegis.pl/usluga/frankowicze/ . I biorąc pod uwagę, ilu jest poszkodowanych, najlepiej byłoby od razu pomyśleć o pozwie zbiorowym.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.