2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
2023

Polski Kompas 2023

02.08.2023

Przewidywalność polityki gospodarczej i regulacji staje się w niepewnym otoczeniu rynkowym, targanym od kilku lat wydarzeniami określanymi mianem „czarnych łabędzi”, kluczowym wyzwaniem. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw – liderów rynku, spółek skarbu państwa, jak i obecnego na polskim rynku biznesu będącego częścią globalnych korporacji oraz nawet tych najmniejszych – małych i średnich firm. Biznes chce wiedzieć, czego może się spodziewać! rozwiń

Pandemia, lockdown, kryzys energetyczny, surowcowy, zerwanie łańcuchów dostaw, wojna na Ukrainie – to wydarzenia, zjawiska, procesy, które determinowały działania gospodarek w Europie i na całym świecie w 2022 roku. Skutków tych wydarzeń doświadczył każdy z nas na swój sposób. Trudno jednak nie zauważyć potężnej zmiany w polityce gospodarczej polskiego rządu i rządowej administracji, która sprawia, że najwyraźniej polska gospodarka poradzi sobie podczas postcovidowego i wojennego sztormu. To jakościowa zmiana dotycząca udziału, aktywnej obecności państwa w gospodarce. Dziś jednym tchem wypowiadamy zapewniające bezpieczeństwo finansowe mechanizmy – tarczę finansową, tarczę energetyczną, tarczę inflacyjną. Państwo, dzięki błyskawicznym decyzjom rządu – staje się instytucją wspierającą przedsiębiorców i obywateli.

Znaleźliśmy się w sytuacji, gdy liczba zmiennych, które wpływają na prognozy gospodarcze jest tak duża, a zjawiska i procesy na tyle niestabilne, że prognozowanie w perspektywie miesięcy, kwartałów, lat – staje się karkołomnym zadaniem. Nie tylko dla analityków, ale także dla ekonomistów, ekspertów i co najważniejsze uczestników rynku i życia gospodarczego. Warto zatem znaleźć coś, co może być pewnikiem, stałą, dzięki której tworzenie strategii na kolejne lata, zaciąganie zobowiązań, planowanie inwestycji, stanie się możliwe i bezpieczne.

Przygotowując tegoroczne wydanie „Polskiego Kompasu. Rocznika Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych” stawiamy zatem tezę: STABILNA I PRZEWIDYWALNA POLITYKA GOSPODARCZA POLSKI W CZASIE PRZEŁOMU GEOPOLITYCZNEGO W EUROPIE jest niezbędna by utrzymać polską gospodarkę w trendzie wzrostowym.

By skutecznie stanąć do wyścigu o udział polskich przedsiębiorstw w odbudowie zniszczonej wojną ukraińskiej gospodarki, by stać się centrum zmieniającej się Europy, by wygrać inwestycje – konieczne do pokonania skutków kryzysów ostatnich lat – potrzebujemy silnej, zdeterminowanej i działającej przewidywalnie administracji państwowej. Potrzebujemy państwa opiekuńczego, zaradnego i właśnie przewidywalnego. Jak echo wraca zatem przywoływana na łamach „Polskiego Kompasu” wielokrotnie Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, brzmią skuteczne założenia tarcz, wspierających przedsiębiorstwa i obywateli, a przez to rynek pracy, innowacyjność i nowe technologie. Jak echo powtarza się wezwanie do sprawiedliwej i rozmyślnej transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Zapraszamy na łamy dziewiątego wydania rocznika „Polski Kompas” uczestników polskiego życia gospodarczego – autorami artykułów w tym niezwykłym wydawnictwie są bowiem eksperci, naukowcy, prezesi największych spółek i przedsiębiorstw działających w Polsce, a także przedstawiciele kluczowych dla rozwoju gospodarczego resortów. Wierzymy, że tegoroczne wydanie „Polskiego Kompasu” przygotowywane przez redakcję „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl będzie lekturą istotną, wydawnictwem nie tyle dokumentującym wydarzenia ostatniego roku, ile wskazującym strategie na rok kolejny.

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła