Akcje Credit Suisse runęły. Co dalej?

opublikowano: 15 marca 2023
Akcje Credit Suisse runęły. Co dalej? lupa lupa
fot. Pixabay

Kondycja Credit Suisse od miesięcy budziła zaniepokojenie inwestorów. Nic dziwnego, że bank ten zogniskował na sobie uwagę w momencie pojawienie się obaw o rozlewanie się kryzysu po sektorze bankowym po upadku SVB.

Akcje banku, który jest w trakcie zmiany strategii i odejścia od bankowości inwestycyjnej, ale jednocześnie pojawiły się wątpliwości dotyczące jego sprawozdawczości, runęły w środę o niemal 30 proc. na historyczne dno. Stało się to, gdy prezes Saudi National Bank, głównego akcjonariusza Credit Suisse, wykluczył wzrost zaangażowania w akcje banku ponad 10 proc., powołując się na ograniczenia regulacyjne i statutowe. W tym samym czasie pikowała również wycena obligacji, a koszt zabezpieczenia się przed niewypłacalnością CS w tydzień podwoił się i osiągnął pułapy jasno obrazujące powagę sytuacji i brak zaufania inwestorów.

Tarapaty szwajcarskiego giganta mocno odbiły się na wycenie banków Starego Kontynentu. Bankowy subindeks Stoxx 600 w środowe popołudnie był prawie 8 proc. pod kreską. Napięcia w sektorze podsyciły też niepewność, czy Europejski Bank Centralny na czwartkowym posiedzeniu – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – podniesie stopy procentowe o 50 pb i wywinduje stopę depozytową z 2,5 do 3,0 proc. Wycena prawdopodobieństwa takiego kroku obniżyła się z dnia na dzień z prawie 90 do nieco ponad 60 proc. W połączeniu z wyprzedażą banków wywiera to presję na wspólną walutę. EUR/USD runął pod 1,06. W rezultacie kurs dolara rośnie dziś przeszło 1,5 proc., a USD/PLN wraca do 4,45 i w okolice marcowych szczytów.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła