Baza płynności w USA rozrusza ponownie ryzykowne aktywa?

opublikowano: 16 stycznia 2024
Baza płynności w USA rozrusza ponownie ryzykowne aktywa? lupa lupa
fot. Pixabay

Nie jest tajemnicą, że rynki finansowe są uzależnione od płynności niczym od kroplówki. Czym wyższa płynność i większy dostępny kapitał oraz zabezpieczenie (collateral), tym większa skłonność do ponoszenia ryzyka przez instytucje finansowe. Najprostszym ćwiczeniem, które to pokazuje, jest spojrzenie na różnicę w bilansie Fed oraz skali spadku nadpłynności z reverse repo. 

Fed ogranicza płynność przez QT na kwotę 95 mld USD miesięcznie, choć już mają trwać dyskusje, aby to zmniejszanie bilansu zredukować, a z kolei reverse repo dodaje płynności w nieporównywalnie większy sposób, niż ściąga ją QT. Dzięki temu płynność netto, w postaci rezerw banków w Fed, systematycznie się powiększa.

Rynki zakładnikami płynności — indeksy giełdowe, kryptowaluty

Od stycznia 2022 r. wydaje się, że rynki stały się zakładnikami wzrostu lub spadku rezerw, tj. stały się zakładnikami płynności w systemie. Co więcej, korelacja, jaką charakteryzuje się indeks SPX z WRESBAL (Zobowiązania i kapitał: Inne czynniki wpływające na salda rezerw: Salda rezerw w Bankach Rezerwy Federalnej) jest większa dla zmiany rocznej rezerw niż sam ich stan.

Od stycznia 2022 r. współczynnik korelacji zmiany rezerw z SPX wynosi 0,84. To znacznie więcej niż sam WRESBAL z SPX, który wynosi 0,62.

Jednak na podstawie samego WRESBAL możemy spróbować oszacować, kiedy rozpocznie się dodawanie płynności i kiedy zakończy się wzrost rok do roku. Mówimy o efekcie bazy z poprzedniego roku, który wykorzystujemy w taki sam sposób, jak bazę do obliczania inflacji z indeksu cen.

Negatywna baza kończy się już w tym tygodniu. To będzie dobry czas dla ryzykownych aktywów?

Pierwszy efekt bazy wystąpi na koniec drugiej dekady stycznia, a drugi wystąpi pod koniec pierwszego tygodnia marca 2024 r. Oznacza to, że dodawanie płynności w USD w ujęciu rocznym powinno mieć największy efekt między trzecią dekadą stycznia a pierwszym tygodniem marca. Wtedy, w teorii ryzykowne aktywa, mogą dostać wiatru w żagle, dość istotnego, ze względu na coraz większą płynność w systemie bankowym USA. To założenie będzie słuszne w momencie, gdy wciąż będzie spadać nadpłynność z reverse repo, gdzie mówi się, że z obecnych ponad 600 mld USD może ona spaść do 400 mld w najbliższym czasie.

Kryptowaluty oraz indeksy giełdowe

Z powyższego może wynikać, że jeśli korelacja nadal się utrzyma, to ryzykowne aktywa, w tym bitcoin, ethereum, czy amerykańskie indeksy giełdowe, mogą wkrótce rozpocząć systematyczny ruch wzrostowy po noworocznej korekcie. Również sytuacja z ETFami na BTC może mieć w tym momencie drugorzędne znaczenie. Wręcz niższa cena może sprzyjać większemu zaangażowaniu w kolejnych tygodniach. Jest to dość ciekawy sprawdzian dla rynków, czy płynność nadal będzie rosnąć, a jeśli tak, to czy nadal w 84% będzie przekładać się na ceny ryzykownych aktywów do marca.

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska

 

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła