Co to jest assistance i jak nam może pomóc podczas podróży?

opublikowano: 17 września 2021
Co to jest assistance i jak nam może pomóc podczas podróży? lupa lupa
fot. materiały prasowe

Każdy posiadacz samochodu raz w roku zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Spora część kierowców nie poprzestaje jednak na samym OC i decyduje się na zakup dodatkowych ubezpieczeń Autocasco, NNW, oraz assistance. I właśnie ubezpieczeniu assistance poświęcimy poniższy tekst.

Bardzo często pozostaje ono niejako w cieniu innych ubezpieczeń, pomimo tego, że jego posiadanie okazuje się bardzo pomocne w codziennym użytkowaniu auta.

Czym jest Assistance?

Najprościej można je opisać jako dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest możliwie najszybsza pomoc w określonych sytuacjach drogowych od kolizji, przez awarię po, chociażby brak paliwa czy przebitą oponę.

Przykrych niespodzianek na drodze nie brakuje. Każdy z nas zapewne zna widok auta na lawecie, który nie miał śladów kolizji. Bardzo prawdopodobne, że jego właściciel korzystał wówczas z usługi assistance. Kiedy samochód odmawia posłuszeństwa i pomimo kilku prób i rozmów z centrum serwisowym nie udaje się go uruchomić nie pozostaje nic innego jak wezwać pomoc. Co istotne assistance może chronić zarówno samo auto, jak i jego kierowcę i pasażerów. W zależności od zakresu polisy ochrona ta może obejmować nie tylko holowanie auta do najbliższego serwisu, ale nawet organizację noclegu dla podróżujących, jeśli do awarii doszło z dala od domu. W ramach assistance możemy również liczyć na udostępnienie samochodu zastępczego lub zwrot kosztów wynajmu auta na czas trwania naprawy naszego.

Skoro Assistance przynosi tak dużo korzyści, dlaczego wciąż nie jest zbyt popularne?

Choć assistance jako usługa jest znane od dawne, nie cieszy się aż tak dużym powodzeniem jak, chociażby AC.
Jak zwykle trudno jednoznacznie wskazać jednoznaczną przyczynę tego stanu rzeczy. Po części może być to wina braku dostatecznej wiedzy na temat zasad działania assistance, a jednocześnie niechęć do dodatkowych wydatków, jakie się z tym wiążą. Prawda jak zwykle leży gdzieś pośrodku. Nie ulega jednak wątpliwości, iż ubezpieczając samochód warto na poważnie przemyśleć również zakup assistance. Towarzystwa Ubezpieczeniowe bardzo często oferują je jako dodatek w ramach pakietu OC+AC+Assistance. Wówczas za niewielką dopłatą możemy otrzymać jego pakiet podstawowy.

Jaki jest zakres ochrony assistance?

Assistance występuje w różnych wariantach. W zależności od wybranej opcji i ceny, jaką jesteśmy gotowi zapłacić liczba zdarzeń, od których zabezpieczy nas ubezpieczenie będzie dłuższa lub krótsza. Pełne assistance zwłaszcza przyda się osobom często podróżującym. Im dłuższe dystanse pokonujemy tym większa szansa na awarię czy chociażby unieruchomienie na skutek braku paliwa. W sezonie jesienno-zimowym może się nam również zdarzyć utknięcie w błocie lub śniegu. Wówczas assistance okaże się nieocenione.

Które assistance zatem wybrać?

Znając zakres i rodzaj usług, na które możemy liczyć pora zadać sobie kilka pytań. Powinny one nieco pomóc w dokonaniu wyboru. Potrzeby właścicieli aut są bardzo różne, dlatego kwestia doboru assistance powinna być indywidualna i opierać się na tym:

1. Jak często używamy samochodu - czy są to dojazdy typu: dom-praca-dom, czy raczej częste podróże służbowe?
2. Czy podróżujemy głównie po Polsce, czy wyjeżdżamy często za granicę?
3. Czy mamy rodzinę, szczególnie małe dzieci? Awaria auta z maluchami na "pokładzie" może być o wiele bardziej kłopotliwa, niż gdy podróżujemy w pojedynkę.

Na tej podstawie powyższych pytań powinno łatwiej będzie nam ocenić czy wystarczy nam assistance w formie dodatku, czy raczej pełna ochrona?

Gdzie kupić assistance?

Możemy to zrobić na stronie poszczególnych ubezpieczycieli, ale jest to droga nieco dłuższa i wymagająca od nas analizy porównawczej. Wygodniejszym sposobem wydaje się skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Kalkulator OC i assistance na stronie Punkta.pl pokaże nam listę ubezpieczycieli wraz z zakresem danego ubezpieczenia w przeciągu kilku sekund od wpisania naszych danych i naszego auta. Jeśli któraś z ofert przypadnie nam do gustu, możemy od razu wybrać i opłacić online.

Assistance możemy nabyć również w wersji krótkoterminowej

TU nie reklamują specjalnie tej wersji, ale warto wiedzieć o jej istnieniu. Jest to idealne rozwiązanie na czas wakacji, gdy podróżujemy zazwyczaj o wiele więcej niż zwykle. Wykupując assistance na 15 lub 30 zapłacimy wprawdzie proporcjonalnie więcej niż przy wersji za cały rok, ale jeśli faktycznie jeździmy tylko raz w roku to często możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.

Assistance to usługa, którą doceniamy dopiero w razie kłopotów z autem

Analogicznie jak przypadku pozostałych ubezpieczeń assistance przynosi ogromne korzyści, kiedy przytrafi się nam sytuacja ujęta w zakresie ochrony z tytułu posiadania polisy. Wszystkim, którzy sporo jeżdżą szczerze polecamy.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła