Czy Fed obniży dziś stopy procentowe?

opublikowano: 19 czerwca 2019
Czy Fed obniży dziś stopy procentowe?

Wczoraj gotowość do obniżek stóp procentowych w strefie euro zasygnalizował EBC. Dziś powinniśmy dowiedzieć się, czy Fed zrobi to samo w USA.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na wieczorne posiedzenie decyzyjne FOMC. O ile nie powinno dojść podczas niego do zmiany kosztów pieniądza (rynek kontraktów na stopę procentową obecnie wycenia taki scenariusz na około 23%), to jednak rynek liczy na to, że sugestie dotyczące nadchodzących obniżek stóp procentowych znajdą się w komunikacji FOMC.

Szczególną uwagę warto zwrócić na ton prezesa Fed podczas konferencji prasowej po spotkaniu. Istotne będzie to, jak bank centralny zapatruje się na kwestię globalnego spowolnienia gospodarczego oraz perspektywy gospodarcze Stanów Zjednoczonych w tym kontekście. Ważne będzie również to, czy prezes Fed odniesie się w jakikolwiek sposób do ataków słownych wobec instytucji, jakie przeprowadza Donald Trump.

W związku z tym, że do końca roku rynek spodziewa się ścięcia stóp nawet o 75 punktów bazowych, oczekiwania rynku wobec dzisiejszego spotkania są bardzo duże i trudno będzie im sprostać. Niezależnie od tego, co bank centralny zrobi, zasygnalizuje (lub czego nie zasygnalizuje), zmienność na parze USD/PLN w godzinach wieczornych może być względnie duża.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR
Kurs EUR/PLN we wtorek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,25-4,26. Mimo stabilizacji w parze ze złotym euro wczoraj traciło w relacji do głównych walut, osłabiając się po gołębim przemówieniu prezesa EBC, Mario Draghiego, który zasugerował możliwość obniżek stóp procentowych, co niedługo po tym zaczęły mocniej wyceniać rynki finansowe.


GBP
Kurs GBP/PLN we wtorek wzrósł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,75-4,78. Po wczorajszym głosowaniu w Partii Konserwatywnej w wyścigu o fotel premiera pozostało 5 kandydatów. Najwięcej głosów uzyskał Boris Johnson (126), za którym plasowali się kolejno: Jeremy Hunt (46), Michael Gove (41), outsider Rory Stewart (37) i Sajid Javid (33). Po uzyskaniu 30 głosów z wyścigu odpadł natomiast Dominic Raab, który w przeszłości był głównym negocjatorem brytyjskiego rządu ds. Brexitu.

Mimo, że z dużym prawdopodobieństwem kolejnym premierem zostanie Boris Johnson, pewne złagodzenie jego tonu widoczne we wczorajszej debacie może budzić pewien optymizm. Johnson wczoraj wprawdzie zwracał uwagę na możliwość wyjścia z UE bez umowy, jednak wskazywał również, że jest zdeterminowany, żeby osiągnąć porozumienie z UE.

USD
Kurs USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 3,79-3,81. Amerykańskiej walucie we wczorajszym wzroście pomogła szczególnie słabość euro.

Z informacji z ostatnich godzin warto zwrócić uwagę na potwierdzenie sugestii, zgodnie z którymi Donald Trump i Xi Jinping mają spotkać się podczas szczytu G20 w Osace, który odbędzie się w dniach 28-29 czerwca. Uwzględniając ostatnie „cofnięcie się” w negocjacjach handlowych między państwami najpewniej nie oznacza to, że zawarcie porozumienia w handlu jest na horyzoncie, jednak jest to pozytywny sygnał sugerujący, że jest wola z obu stron, aby takie porozumienie docelowo zostało zawarte.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

16:00 – przemawia przewodniczący EBC, Mario Draghi
20:00 – decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych
20:30 – konferencja prasowa przewodniczącego FOMC, Jerome’a Powella


Roman Ziruk, Ebury Polska

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła