Dołek w krzywej rentowności w USA?

opublikowano: 11 lipca 2023
Dołek w krzywej rentowności w USA? lupa lupa
fot. Pixabay

Od ponad roku krótkoterminowe obligacje rządowe USA przynoszą wyższe dochody niż ich odpowiedniki o długim terminie zapadalności. W ostatnim tygodniu różnica między tymi dwoma konkretnymi obligacjami była największa od 1981 roku i wyniosła 1,08 pp. Co może oznaczać dla amerykańskich indeksów S&P500 czy NASDAQ?

Odwrócenie krzywej rentowności jest klasycznym sygnałem, że recesja jest na horyzoncie. W przeszłości średnio po 15 miesiącach od odwrócenia krzywej rentowności gospodarka wchodziła w recesję.

Odwrócenie odwróconej krzywej?

W normalnych okolicznościach krzywa rentowności jest stroma, co oznacza, że długoterminowe obligacje mają wyższą rentowność niż krótkoterminowe. Jest to kompensata za ryzyko związane z dłuższym okresem inwestycji.

Jednakże, czasami krzywa rentowności może się odwrócić. Oznacza to, że rentowność obligacji krótkoterminowych jest wyższa niż długoterminowych. To zjawisko jest rzadkie i często jest uważane za sygnał nadchodzącej recesji. Dzieje się tak, ponieważ inwestorzy przewidują, że stopy procentowe będą spadać w przyszłości, co zwykle ma miejsce podczas recesji.

Odwrócenie krzywej rentowności jest złą wiadomością dla gospodarki dodatkowo z dwóch powodów. Po pierwsze, spowalnia działalność banków w zakresie pożyczek, ponieważ banki zarabiają na pożyczaniu krótkoterminowym i pożyczaniu długoterminowym. Odwrócenie krzywej rentowności sprawia, że matematyka staje się nieopłacalna dla banków w wielu przypadkach. Oznacza to, że są one bardziej niechętne do udzielania pożyczek firmom, które mają trudności z rozwojem, co spowalnia gospodarkę.

Po drugie, odwrócenie krzywej rentowności zwiastujące recesję jest rodzajem samospełniającej się przepowiedni. Przenosząc pieniądze z obligacji krótkoterminowych do długoterminowych, inwestorzy wyrażają przekonanie, że spowolnienie gospodarcze nastąpi wcześniej niż później.

Krzywa rentowności a podejście inwestorów i firm

Odwrócenie krzywej rentowności może również prowadzić do zmiany apetytu inwestorów na ryzyko. Jeśli inwestorzy przewidują recesję, mogą zdecydować się na sprzedaż akcji, które są uważane za bardziej ryzykowne, i przenieść swoje inwestycje do bezpieczniejszych aktywów, takich jak obligacje rządowe. To również może prowadzić do spadku cen akcji.

Dodatkowo, jeśli firmy przewidują recesję, mogą zdecydować się na ograniczenie inwestycji i wydatków, co może prowadzić do spowolnienia wzrostu i spadku zysków. To również może negatywnie wpłynąć na ceny akcji.

Warto jednak pamiętać, że odwrócenie krzywej rentowności to tylko jeden z wielu czynników, które mogą wpływać na rynek akcji. Nawet po rozpoczęciu odwracania odwróconej krzywej giełda w przeszłości zdawała się radzić sobie całkiem nieźle przez wiele miesięcy od tego wydarzenia.

Na tę chwilę jednak, rynek musiałby potwierdzić, że dołek w krzywej rentowności został już ustanowiony w lipcu 2023 r.

Daniel Kostecki, główny analityk rynkowy w polskim oddziale CMC Markets

Zobacz także: To nie będzie spacerek
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła