Euro najtańsze od niemal trzech lat

opublikowano: 31 lipca 2023
Euro najtańsze od niemal trzech lat lupa lupa
fot. Pixabay

Umocnienie złotego nie traci tempa. Po kilku tygodniach względnej stabilności nasza waluta znów zyskuje wobec euro i kurs EURPLN jest najniżej od września 2020 r. Kilka groszy dzieli nas od minimów z okresu od początku pandemii.

Umocnienie złotego rozpoczęło się wraz z odwróceniem się globalnego sentymentu wobec Europy i nadal postępuje na tej fali. Na początku października ubiegłego roku mieliśmy ekstremalnie wysokie obawy o kryzys energetyczny w Europie, europejskie akcje były pod presją, euro kosztowało mniej niż dolar, jednocześnie prawie 4,90 złotego. Ostatecznie jak wiemy czarne scenariusze nie sprawdziły się, a obawy przerodziły się w postępującą euforię – jeszcze kilka dni temu kurs EURUSD wynosił powyżej 1,12, na niemieckim indeksie DAX mamy historyczne maksima, na GPW hossę, a złoty systematycznie zyskuje. To też pokazuje jasno, gdzie jest siła napędowa tych ruchów i co może ewentualnie je zatrzymać.

Z pewnością warto przyglądać się danym z Europy, które ostatnio zaczynają niemiło zaskakiwać. Przykładem może być dzisiejszy raport o sprzedaży detalicznej z Niemiec (spadek o 0,8 proc. m/m), ale przede wszystkim kondycja europejskiego przemysłu, który już teraz ociera się o recesję. To może sprawić, że EBC nie podniesie już stóp procentowych nawet jeśli Fed zrobi to jeszcze raz. Już teraz powiększa się niekorzystna różnica w rentownościach obligacji na niekorzyść euro i powoli przekłada się to na notowania EURUSD (choć widać jeszcze sporą determinację kupujących na tej parze).

Jednocześnie mamy rekordowe odchylenie w dół bieżącego kursu EURPLN od kursu skorygowanego o inflację przynajmniej od 2010 roku. Co prawda bieżący kurs jest jeszcze minimalnie wyżej niż po-covidowe minima z czerwca i sierpnia 2020 (niecałe 4,37) i zdecydowanie wyżej niż minimum ze stycznia 2020 (4,19), ale od tego czasu różnica w inflacji była bardzo niekorzystna dla złotego (tj. inflacja w Polsce była dużo wyższa od tej w strefie euro). Jeśli założyć, że kurs walutowy powinien zamortyzować tę różnicę, wspomniane minima z 2020 roku nie są poziomami, do których powinniśmy się odwoływać. Oczywiście jest to czynnik długofalowy, w krótkim horyzoncie rządzi sentyment, a ten pozostaje dobry i kurs EURPLN właśnie wybił się dołem z kolejnej strefy konsolidacji, kontynuując mocny trend spadkowy.

Bieżący tydzień przyniesie sporą liczbę wydarzeń i publikacji. Ponieważ jest to przełom miesiąca poznamy wiele raportów o aktywności biznesowej, ale najciekawiej będzie pod koniec tygodnia. W czwartek czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych – tym razem ze strony Banku Anglii, a wieczorem wyniki m.in. Apple i Amazona, w piątek zaś poznamy raport z rynku pracy USA za lipiec, który pokaże, na ile realna jest jeszcze jedna podwyżka stóp w USA.

dr Przemysław Kwiecień CFA Główny Ekonomista XTB

 

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła