Fed nie zmienia stóp, ale ratuje dolara z opałów

opublikowano: 15 czerwca 2023
Fed nie zmienia stóp, ale ratuje dolara z opałów lupa lupa
fot. Pixabay

Po dziesięciu z rzędu podwyżkach Fed pozostawił stopy na dotychczasowym poziomie 5,00-5,25 proc. Postawiono jednak sprawę jasno. To nie koniec podnoszenia stóp procentowych w USA.

To jedynie pauza mająca pozwolić na wiarygodniejszą ocenę sytuacji gospodarczej i stabilności sektora bankowego. Jedno z najsilniejszych zaskoczeń w rozpoczętym w marcu ub.r. cyklu podwyżek stało się swoistym kołem ratunkowym dla wcześniej tonącego dolara.

Przed decyzją Fed USD/PLN naruszał 4,10 osiągając najniższe poziomy w tym roku. Amerykańska waluta była przez moment niemal 20 proc. tańsza niż w szczycie wszech czasów osiąganym w końcówce września 2022 r., gdy jej kurs przekraczał 5,05 zł. Przecena była reakcją na najświeższe dane wskazujące na szybkie hamowanie inflacji, zarówno konsumenckiej, jak i producenckiej. Jeszcze w trakcie posiedzenia Fed ostatni inwestorzy porzucili nadzieję, że w czerwcu FOMC zrezygnuje z pauzy w cyklu zacieśniania. Jednocześnie osłabło przekonanie, że Fed kolejną decyzją 26 lipca będzie jedenasta od marca ub. r. podwyżka windująca koszt pieniądza do najwyższego od 2001 r. przedziału 5,25-5,50 proc. Fed nie tyle pozostawił otwartą furtkę do takiego kroku, co w prognozach jasno wskazał, że scenariuszem bazowym na drugie półrocze jest podniesienie kosztu pieniądza o dodatkowe 50 pb. Dominuje zaniepokojenie, że przy bardzo mocnym rynku pracy zapanowanie nad inflacją, zwłaszcza bazową, okaże się wyjątkowo trudnym zadaniem.

Zaostrzenie komunikacji przejściowo wyrwało dolara z opałów. Widzimy jednak znaczące ryzyko, że postępujące wygasanie presji cenowej i szereg dezinflacyjnych sygnałów z hamującej gospodarki mogą stanąć na drodze wypełnienia prognoz. Wczorajsze posiedzenie nie powinno dawać impulsu do trwałej zmiany trendu w notowaniach dolara, a jedynie odsunąć w czasie jego osłabienie. Kolejny ruch stóp jest bowiem wyceniony już niemal na 75 proc. Jednocześnie jastrzębi zwrot w polityce najważniejszych władz monetarnych zwiększa prawdopodobieństwo, że Europejski Bank Centralny dokonana jeszcze trzech ruchów i podwyższy stopę depozytową do najwyższego w historii pułapu 4 proc. Prognozy walutowe Cinkciarz.pl niezmiennie zakładają, że choć lwia część spadków kursu dolara jest już za nami, to w grudniu za amerykańską walutę płacić będziemy mniej niż 4 zł.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

Zobacz także: To nie będzie spacerek
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła