Archiwum

Wydanie nr 3/2022 (1251)

Od redakcji

3
od redakcji .

Temat numeru

Relacje Polska–Ukraina

6
Geopolityczne zwarcie .
12
Czy Ukraina stanie Rosji ością w gardle? .
16
Konkurencja w miejsce kooperacji .
21
Wschodnia bolączka .

Wywiad gospodarczy

22
Piotr Nowak, Minister Rozwoju i Technologii: Gdy stawiamy ideologię ponad prawa ekonomii, zawsze źle to się kończy .

Felietony

29
Jan Rokita: Elektromobilność – czyli nonsens .
43
Małgorzata Zaleska: Dwa lata z koronakryzysem .
59
Stanisław Koczot: Jeszcze nie wiemy, co to znaczy .
98
Grzegorz Szulczewski: Skok w niepewność .

Wydarzenia

30
Rynki finansowe: Punkt zwrotny .
34
Produkcja przemysłowa: Zaskakujące przyśpieszenie .
36
Transport: Droga życia i rozwoju .
39
Motoryzacja: Wymiana zamiast ładowania .
40
Zarządzanie w biznesie: Artyści mają głos .
44
Rynek pracy w pandemii: Wielka Rezygnacja po polsku .
46
Gry komputerowe: Gamingowy monopol .
50
Media elektroniczne: Król jest nagi .
54
Taksonomia UE: Droga do zielonej transformacji wiedzie przez transparentność .

Techno biznes

60
Nowe technologie w sektorze finansowym: Czy NFT zmieni bankowość? .
65
Konkursy technologiczne: Jubileuszowa edycja .
66
Technologie IT: Windykator z cyfrowym wspomaganiem .

Finanse

70
Roger Hodgkiss, prezes Generali Polska, Ubezpieczeniowy Menedżer Roku 2021: Zespół jest wszystkim .
74
Piotr Narloch, prezes InterRisk TU SA Vienna Insurance Group, laureat Nagrody Specjalnej: Rynek potrzebuje nowości. I będzie je chłonął .
78
Strategie biznesowe polskich blue chipów: Inwestycyjne natarcie .
82
Cyfrowe waluty: Waluta cyfrowa pod lupą PKO BP .
85
Finanse: Falstart e-juana .
88
Banki spółdzielcze: Cyfrowe przyśpieszenie .
92
Usługi finansowe: Leasing aut z ograniczeniami .
93
Folder Finanse .

Historia gospodarcza

94
Jadłodajnie: Mleczny smak PRL-u .
okładka
 
 

O wojnie

Wojna nigdy nie jest wyjściem z trudnej sytuacji gospodarczej politycznej, czy społecznej. Jest za to początkiem całego łańcucha tragicznych konsekwencji zarówno dla agresora, jak i dla całego świata. Starcie zbrojne nie rozwiązuje żadnych problemów – generuje kolejne. Wojna nigdy nie przynosi sukcesu – nie daje już szans na stabilne ułożenie geopolityki regionu czy świata, choć oczywiście zmienia ją. W sposób nieprzewidywalny i z reguły daleki od pierwotnych założeń, którymi kierował się agresor.

Ten zestaw oczywistych przecież prawd na temat konfliktów zbrojnych najwyraźniej zatarł się w kajecikach wielu polityków, ekonomistów, strategów i ekspertów polityki międzynarodowej. Z przerażeniem słucham nieoficjalnych komentarzy, że właściwie wojna mogłaby być remedium na globalny kryzys, że gospodarka ruszy dzięki zbrojeniom, że przecież starcie ekonomiczne globalnych potęg musi mieć swój finał na realnym polu bitwy. Ktoś może zarzucić mi licealną naiwność, gdy próbuję kontrować takie widzenie świata i gospodarki argumentem o nieprzewidywalności i niehumanitarności zderzenia militarnego, ale wciąż pozostaje wierzyć, mieć nadzieję, że rozsądek i bilans potencjalnych strat zwyciężą nad żądzą sprawdzenia gotowości bojowej.

Próbujemy na łamach tego wydania „Gazety Bankowej” przeanalizować przyczyny i skutki coraz bardziej prawdopodobnej agresji Rosji na Ukrainę. Choć właśnie ze względu na powyższe nie było to wcale zadanie łatwe. To przerażające, jak szybko w języku mediów, polityków i... właśnie ekonomistów przeszliśmy z analizowania odległej, potencjalnej „możliwości” ataku zbrojnego do scenariuszy agresji, reakcji, obrony, zabezpieczenia, pomocy militarnej. Do analizowania sojuszy, koalicji, porozumień i... samej wojny.

Wierząc (łudząc się?), że do otwartego ataku na Ukrainę nie dojdzie, pozostaje mieć nadzieję na zwrot akcji, na nagłą zmianę w geopolitycznych puzzlach globalnego wyścigu gospodarczego. Minister Piotr Nowak, z którym rozmawiamy w tym wydaniu „Gazety Bankowej”, wskazuje choćby na technologię kwantową i walkę o miejsce na niskiej orbicie. I oby świat nadal ścigał się i ścierał właśnie w ten sposób, na innowacje. Kto szybciej, kto lepiej, kto taniej... a nie – kto ma silniejszą i bardziej niebezpieczną armię. Naiwnie? Naiwnością jest sądzić, że zbrojny konflikt za naszą wschodnią granicą komukolwiek pomoże rozwiązać jakikolwiek problem.

Maciej Wośko, redaktor naczelny

Geopolityczne zwarcie

24.02.2022

Prezydent Władimir Putin przeprowadzając wokół granic Ukrainy największą wojskową koncentrację w Europie po II wojnie światowej i grożąc wybuchem wojny, sprowokował kryzys, który jeszcze się nie zakończył. Ale czy może mieć nadzieje na sukces?

Czytaj więcej

Konkurencja w miejsce kooperacji

24.02.2022

Polska stała się jednym z najważniejszych partnerów handlowych Ukrainy. Jednak współpraca gospodarcza między oboma krajami pełna jest problemów

Czytaj więcej

Gdy stawiamy ideologię ponad prawa ekonomii, zawsze się to źle kończy

24.02.2022

Ekonomiści z którymi rozmawiałem, przedsiębiorcy, z którymi miałem możliwość spotykania się za granicą, pytają wprost: Co robi Europa? Przecież jest to nieracjonalne – mówi Piotr Nowak, minister rozwoju i technologii

Czytaj więcej

Czy NFT zmieni bankowość?

24.02.2022

Cyfrowe prace graficzne NFT osiągały w ubiegłym roku rekordowe ceny. Nie dziwnego, że szeroko zaczęto zastanawiać się nad wykorzystaniem „niewymienialnych tokenów” opartych na technologii blockchain w innych obszarach. Także instytucje finansowe w Polsce przyglądają się możliwościom zastosowania NFT w bankowości przyszłości

Czytaj więcej

Król jest nagi

24.02.2022

Od wielu lat mówi się, że „content is king”, czyli treść jest królem. A skoro tak, to najlepsze treści wizualne na świecie ma Netflix. Problem chyba, że sam w to uwierzył, bo jego spektakularny upadek kursu jego akcji na giełdzie, przy okazji bolesnej rewizji planów sprzedażowych pokazał, że król jest nagi! Co poszło nie tak?

Czytaj więcej

Falstart e-juana

24.02.2022

Cyfrowy juan oparty na technologii blockchain nie znalazł na razie uznania pośród konsumentów w samych Chinach. Olimpiada zimowa w Pekinie miała się stać oknem wystawowym e-juana, ale te plany pokrzyżowała kolejna fala pandemii COVID-19.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła