Archiwum

Wydanie nr 1/2017 (1189)

3
[OD REDAKCJI] .

TEMAT NUMERU

6
Mateusz Morawiecki: koniec wyprzedaży polskich sreber .
8
Paweł Borys: Mamy pomysł na gospodarkę .
14
Michał Krupiński: Podnosimy poziom polskiej ambicji .
20
Fajerwerwerki na koniec roku .

FELIETON

22
Donald Trump, czyli nadzieja na wzrost gospodarczy .
24
Polski PKB nie tyle maleje, co normalnieje .
25
Zwycięzca nie jest tylko jeden .
26
Małpa rzuca, frajer płaci .
27
Sztuka zachowania dystansu .

WYDARZENIA

28
Czy świat się popsuł? .
34
Jak namierzyć kryzys .
37
Państwo w państwie .
40
PZU wspiera polską gospodarkę .
42
Daniel Obajtek: Posprzątałem ten folwark .
46
Angielski pacjent .
48
Nawozy i wynalazki .
51
Jedenastka milionerów .
54
SAP inwestuje w Polsce .

TECHNO BIZNES

56
Rząd rozdaje karty .
62
Konkursy technologiczne „Hit 2016”, „Lider” .
64
Wydajność ma znaczenie .
68
Wraca stare .

FINANSE: Prognozy rynkowe 2017

74
Koniunktura: Wolno, szybko, coraz szybciej... .
77
Rynek walutowy: Z czasem się uspokoi... .
78
Giełdy: Uwaga, akcje! .
80
Obligacje: Czarne chmury .
81
Surowce: Jeśli metale, to tylko przemysłowe .
82
Inwestycje alternatywne: Trzeci rok rekordów aukcyjnych .

FINANSE

84
Bankowa obrona przed FinTech .
88
Sześć grzechów do naprawy .
92
Rynek do uporządkowania .
93
Nie można standaryzować krzywdy .

Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa 2016

94
W cieniu giganta .
95
Jak wyłoniliśmy laureatów .
96
Andrzej Jarczyk: Polisa na wyciągnięcie ręki .
98
Folder: Finanse .
100
Marzycielstwo stosowane .
102
Schyłek imperium .

IDEE

106
Laser jak miecz i egzoszkielet jak zbroja .

MIASTA

112
Z gotówką do dewelopera .

KRONIKA

115
Kongres 590: Biznes wybiera Podkarpacie .
120
impact’16 fintech/insurtech: Dobre czasy dla FinTechu .

PASJE

122
Gimnastyka wyobraźni .
126
Motoryzacja: Bohater sezonu .
128
Podróże: Smaczki Pragi .
132
Dwie perły z kolekcji Rotszyldów .
134
Folder: Kultura .
138
MARŻA .
okładka
 
 

Rozsądny egoizm noworoczny

 

Szybki bilans minionego roku i czas zabrać się za noworoczne obietnice. Plany, preliminarze, zmiany, prowizoria, zadania… w nowym kalendarzu. Obiecujemy sobie wiele – to naturalne, by potem, jak mawiał Frank Underwood – „nieznacznie zmienić parametry obietnicy”.

Obiecywałem sobie, że już nie będę rozpisywał się o zmieniających się atrybutach gospodarki – tej narodowej, europejskiej i globalnej. Ale muszę zmienić parametry obietnicy. Przy podsumowaniu mijającego roku nie sposób bowiem nie wrócić do pojęcia, które odmieniane jest przez wszystkie przypadki – udomowienia gospodarki.

„Polacy zmienili swój sposób myślenia o instytucjach finansowych. Jak wynika z badań, 70 proc. naszych rodaków woli kupować produkty finansowe w polskich bankach czy towarzystwach ubezpieczeniowych” – mówi prezes PZU SA, Michał Krupiński komentując przyczyny decyzji o zainwestowaniu w powrót do grona instytucji narodowych banku Pekao SA. Zadanie – mówię o odzyskaniu banku przez polski kapitał, które przez wiele lat zbywane było neoliberalnym prychnięciem, pozwoliło trójce menedżerów – Morawieckiemu, Krupińskiemu i Borysowi, zbudować gigantyczną, zdolną konkurować na globalnym rynku narodową grupę. „To, co robimy, to właśnie podnoszenie poziomu ambicji. Trzeba ją mieć, aby wybić się na suwerenność” – mówi prezes Michał Krupiński w wywiadzie dla „Bankowej”. W tym samym czasie Paweł Borys buduje potężną instytucję wsparcia polskiej gospodarki – Polski Fundusz Rozwoju SA.

Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego przypomina rozdział książki Darona Acemoglu i Jamesa A. Robinsona „Dlaczego narody przegrywają?” pod tytułem „Instytucje, instytucje, instytucje”. „Tytuł rozdziału jest zarazem odpowiedzią na zawarte w tytule całej książki pytanie. Autorzy wykazują, że o sukcesach narodów nie decydują ani czynniki kulturowe, ani położenie geograficzne, ani tradycje, ani zasoby surowców, ale instytucje. Decydują przepisy prawne, regulacje, sposób funkcjonowania państwa i jego instytucji. Acemoglu i Robinson pokazują, że wygrywają te narody, których instytucje są inkluzywne, czyli włączające cały potencjał obywateli” – mówi nam profesor Mączyńska.

Rozważania na temat narodowej gospodarki i gospodarki, która ma narodowość kontynuuje na naszych łamach Piotr Grabowski w artykule „Ile państwa w państwie”. „Od zarządzających sektorem publicznym, dobrem wspólnym, oczekujemy rozsądnego egoizmu lub, jak kto woli, protekcjonizmu, polegającego na tym, że tak jak wszyscy obywatele Polski, swoje budżety domowe wydają na potrzeby swojej rodziny”.

I niech to ostatnie zdanie posłuży za noworoczne życzenie, którego parametrów nie zmodyfikują rządzący. Czego sobie i czytelnikom „Gazety Bankowej” życzę w 2017 roku.

Maciej Wośko

Redaktor Naczelny

Wolno, szybko, coraz szybciej…

29.12.2016

W przygotowanych przez redakcję „Gazety Bankowej” prognozach dla rynków finansowych na rok 2017 optymistów nie brakuje. Wprawdzie rok nie zacznie się najlepiej, ale finał powinien być udany. A to najważniejsze

Czytaj więcej

Nawozy i wynalazki

29.12.2016

Grupa Azoty stawia nie tylko na tradycyjne rozwiązania w branży chemicznej, ale też na grafen, który ma być asem atutowym w nowej strategii rozwoju spółki

 

Czytaj więcej

Podnosimy poziom polskiej ambicji

29.12.2016

Musimy pokazać, że umiemy lepiej zarządzać Pekao niż poprzednicy – mówi Michał Krupiński, prezes zarządu PZU SA

Czytaj więcej

Posprzątałem ten folwark

29.12.2016

Każdego roku pompujemy w gospodarkę 25-30 mld zł. Część to środki budżetowe, ale w przeważającym stopniu to pieniądze unijne. W zdecydowanej większości rolnicy i przedsiębiorcy bardzo mądrze wykorzystują środki z UE. Nasze rolnictwo nie wyglądałoby tak jak dziś, gdyby nie te pieniądze – mówi Daniel Obajtek, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła