Kasy fiskalne – jakie zmiany w 2020 r.?

opublikowano: 27 listopada 2019
Kasy fiskalne – jakie zmiany w 2020 r.? lupa lupa

Jeszcze nie skończyła się procedura zastępowania tradycyjnych kas fiskalnych wersjami online, a rząd już przedstawił projekt kolejnej rewolucji – aplikację do rejestrowania sprzedaży na smartfonie czy tablecie.

Kasy fiskalne online różnią się od tradycyjnych urządzeń stałym podłączeniem do internetu, które umożliwia przesyłanie raportów do Centralnego Repozytorium Kas.

Ustawa zakłada, że obowiązek posiadania kas fiskalnych online będzie obejmował wszystkich podatników zajmujących się sprzedażą na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych dopiero za kilka lat. Jednak niektóre branże muszą zaopatrzyć się w te urządzenia o wiele szybciej. Na pierwszy ogień idą zakłady mechaniczne i wulkanizacyjne oraz stacje paliw.

Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek posiadania kas fiskalnych online posiadać będą podatnicy trudniący się:

1. świadczeniem usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
2. sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Od 1 lipca 2020 r. w kasy fiskalne online muszą zaopatrzyć się podatnicy zajmujący się:

1. świadczeniem usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
2. sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Pod koniec 2020 r. kasy online kupią także podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). Nowe przepisy będą ich bowiem obowiązywać już od 1 stycznia 2021 r.

Warto pamiętać, że w przypadku wymiany kasy z papierową lub elektroniczną kopią paragonu na urządzenie online, przysługuje nam ulga w wysokości do 700 zł.

Kasy software’owe – rewolucja wejdzie w życie ze sporym opóźnieniem

Kasy fiskalne w formie aplikacji mobilnych miały wejść do użytku 1 stycznia 2020 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że ze względu na konieczność notyfikacji przepisów Komisji Europejskiej termin ten ulegnie przesunięciu nawet o pół roku. Na razie odbyły się konsultacje zewnętrzne na temat tzw. kas wirtualnych, podczas których przedstawiciele branży wskazali na szereg nieścisłości w planowanych przepisach.

Nasze wątpliwości budzi brak konieczności homologacji w Głównym Urzędzie Miar, potencjalnie nieszczelne systemy zabezpieczeń danych czy sama cena utrzymania aplikacji mobilnej – mówi Paweł Gacuta, właściciel Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych. – Wielu specjalistów uważa, że kasy software’owe otworzą drogę nieuczciwym przedsiębiorcom, a nawet zaszkodzą systemowi, który na dzień dzisiejszy działa niezwykle sprawnie.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Ministerstwo Finansów odniesie się do wskazówek przekazanych im przez podmioty biorące udział w konsultacjach. Wszystko okaże się w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.

Co z kasami starszego typu?

Bez względu na to, czy kasy w formie aplikacji wejdą do użycia w przyszłym roku, właściciele tradycyjnych kas nie muszą się martwić. Jeśli nie obejmują ich przepisy o kasach online, nadal mogą używać swoich urządzeń aż do czasu „śmierci technicznej”.

Warto jednak pamiętać, że kasy z papierową kopią paragonów nie uzyskują homologacji już od 31 sierpnia 2019 r. Natomiast urządzenia z elektroniczną kopią paragonów będzie można zatwierdzić w Głównym Urzędzie Miar jeszcze tylko do końca 2022 r. Dlatego jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją działalność, warto aby od razu zaopatrzył się w kasę fiskalną online – podsumowuje ekspert z Białostockiego Centrum Kas Fiskalnych.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (8)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
zs
0 / 0 zgłoś

Ciekawy Temat dla mlodych

zs , 27.11.2019, 13:53
W roznych srodowiskach w przyjacielskiej rozmowie np z zagranicznym szefem sprowadzajcie temat na oceny srodowiska Zydow w Polsce - zobaczycie, jak nagle rozmowy sie ucinaja a potem szef dlugo dochodzi do siebie (zjawisko zaniku wydarzen w pamieci "Czas zamazuje zdarzenia" - to jest wlasnie ten moment, ktory mialo PIS bedac wysmiewana opozycja: musieli podjac decyzje i wlasnie teraz kazdy ma podobna chwile namyslu przed tworzeniem lub wspoltworzeniem jakiejs Federacji z perspektywa tworzenia zalazka Frakcji, nie koniecznie politycznej - no moze sila polityki byc przydatna. Sprobujcie mnie zrozumiec - odczuc ta chwile, opanowac sytuacje i sprytem zastapic potrzebe desperacji - no moze potem bedziecie stac ze spuszczona glowa widzac jak zagraniczny szef was wlasnie starannie omija - on takze potrzebuje takiej chwili, najczesciej gdy jest mowa o koncernach, nizu demograficznym, Sztucznej Inteligencji, spraw neokolonializmu w tym przemyslowego np likwidacja huty w Krakowie, likwidacja przemyslu opartego na wykorzystaniu wegla
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
cd
0 / 0 zgłoś

zs

cd , 27.11.2019, 14:03
PiS podjal decyzje rozszerzenia na srodowiska Zydow i zydowskopodobne, aby zdobyc wladze i wprowadzic reformy. Jednak JK nie moze nawet przyznac sie do tego oficjalnie, gdyz robi miejsce dla Konfederacji polskiej "mlodziezy". Czy PiS popelnil blad, jezeli taki Boni i inni europoslowie sa wlasciwie zaledwie podobni do Zydow polskiego pochodzenia? _- Brakuje srodowiska, ktore odrzuci stare schematy dorabiania sie (np handel budynkami z lokatorami) a wykorzysta sztuczna inteligencje na poziomie KONKURENCYJNOSCI wlasnych gmin - ja mam taka i moje wloczenie sie po swiecie moze byc przydatne mojej gminie .... oczywiscie, ze jestem tak madry, iz powinienem pozostac na emigracji, ale swoja wielgasna madroscia moge za darmo podniesc srednia gminy np w kiosku bede zamawial mineral waser (bo i tak bylo)
skomentuj odpowiedzi (1)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
cd
0 / 0 zgłoś

zs

cd , 27.11.2019, 14:05
Prawda, ze zs to jest wyjatkowy "glupek"?
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Taka roznica, ze jakby jechali w odwrotna strone!
0 / 0 zgłoś

zs " a rząd już przedstawił projekt kolejnej rewolucji...

Taka roznica, ze jakby jechali w odwrotna strone! , 27.11.2019, 14:09
"Starzy" (jest tyz gatunek mlodo starych, zyjacych z korupcji starego typu np lapowki w banku za kredyt) --------- odwrotnoscia sa mlodzi, dla ktorych opanowanie tematu, to zwykla przyszla codziennosc - dla starych to rewolucja i to jaka.........
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
To jak z tym PIS bedzie?
0 / 0 zgłoś

zs

To jak z tym PIS bedzie? , 27.11.2019, 14:14
potrzebuja wewnetrznej rewolucji aby konkurowac z Konfederacja Federacji mlodych, czy cenzury i propagandy glupkowatej z natury rzeczy? Mlodzi potrzebuja wiedzy o SI, o jej filozofii wdrazania a starzy "rewolucjonisci pieniadze przyniosa im w zebach, gdyz gryzac protezy ze zlosci mogliby spowodowac znaczne straty w uzebieniu i w kiszonych dobrach, tak jak galernicy: Baty i drewno w zeby a rewolucja plynela dalej.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
zs
0 / 0 zgłoś

Czym sie rozni stary od nowego?

zs , 27.11.2019, 14:18
Stary rewolucjonista mial 3 sekundy na przedstawienie "staremu" swojej koncepcji - mlody musi ja opanowac i wykrzyczec w odpowidzi na slyszane glupoty z jakas zaczepka, tak wydzerac sie 1 lub 2 sekundy aby dotarlo do szefa i byl laskaw ukrasc ta koncepcje przedstawiajac jako swoja z powodow zaniku pamieci.
skomentuj odpowiedzi (2)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Do tego trzeba sie dobrze przygotowac! Np:
0 / 0 zgłoś

zs

Do tego trzeba sie dobrze przygotowac! Np: , 27.11.2019, 14:24
Tatalnym przykladem jest edytor poczty w grupie Fratria (podobno rzadowej) - taka poczte, ze nie mozna sobie napisac jakiegos felietonu ani podpisac jakas uwaga, to wlasnie wymysleli rewolucjonisci z Fratrii bedac w opozycji w latach 70-tych i 80 tych, zaraz po wynalezieniu samochodu w Karlsruhe - tam gdzie siedza sedziowie Trybunalu Konstytucjonalnego jeszcze o pochodzeniu ble ble ble (oni wiedza jakim) i podtrzymujacych istnienie NPD (wiadomo jakiej) a u nas utrzymujacej Gersdorf - tyz wiadomo w jakim celu, wg jakiej starej juz ideologii.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
zs
0 / 0 zgłoś

Straszenie Chinami 800 mln Europe:

zs , 27.11.2019, 14:29
Podalem wlasnie przyklad skrotu a nie jakiejs rewolucji. Rozwoj SI wlasnie te stare ludzie hamuja skutecznie tak samo jak SB chcialo wykorzystac diodowe komputery do opanowania Polakow a z tego wyszly im jedynie budynki zdolne do ogrzewania osiedla. "Stara filozofia wymaga rewolucji w filozofii wykorzystania zalet SI "mlodzi" maja swoja filozofie naturalnego wdrazania z wykorzystaniem Narodowych wlasciwosci -
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.