KNF: uwaga na groźny vishing!

opublikowano: 24 stycznia 2023
KNF: uwaga na groźny vishing!
fot. Pixabay

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników UKNF i innych podmiotów lub instytucji z rynku finansowego.

O tym jak nie dać się oszukać przestępcy podszywającemu się pod KNF lub Urząd KNF ostrzegano w kampanii „Uwaga! Cyberoszust”. Teraz oszuści idą o krok dalej i wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF.

Oszuści już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF np. lista maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych. Ta metoda oszustwa to vishing.

Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane można sprawdzić np. w Internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.

Odebrałeś podejrzane połączenie telefoniczne?
? Zachowaj szczególną ostrożność
? Jeśli dzwoni do Ciebie osoba, której dane widnieją na liście KNF, dopytaj w imieniu jakiego podmiotu dzwoni
? Rozłącz się i zadzwoń na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba, która do Ciebie dzwoni
? Jeżeli to próba oszustwa, niezwłocznie zawiadom Policję Pamiętaj
? Nie instaluj oprogramowania lub aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł
? Nie przekazuj nikomu danych poufnych np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV
? Nie podawaj swoich danych logowania do systemu bankowego
? Urząd KNF nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz przelewami w ramach transakcji wymyślanych przez oszustów

Źródło: materiały prasowe KNF

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła