Kolejne rekordy „zapomnianej” pandemii

opublikowano: 11 września 2020
Kolejne rekordy „zapomnianej” pandemii lupa lupa

Pandemia COVID-19 przestała robić wrażenie na rynkach finansowych. Inwestorzy uznali, że wszystko co najgorsze jest już za nami, za chwilę będzie szczepionka i czas iść dalej, wykorzystując bezprecedensową stymulację. Tymczasem wczoraj odnotowano globalny rekord nowych przypadków zachorowań. Czy to powód do niepokoju?

Hiszpania blisko 11 tyś., Francja niemal 10 tyś. (rekord), Wielka Brytania 3 tyś. – wiosną takie dane budziły przerażenie, teraz przechodzą niemal niezauważone. Co się zmieniło? Czy pandemia nie jest już dla rynków zagrożeniem? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, rynki zawsze najmocniej reagują na coś, czego nie rozumieją. Wiosną obawiano się różnych koszmarnych scenariuszy, które nie nadeszły i obecnie wydają się bardzo odległe. Po drugie, dość powszechnie akceptuje się fakt, że faktyczna liczba przypadków wiosną mogła być dużo wyższa niż obecnie, a jedynie nie przeprowadzano dostatecznej ilości testów (choćby dlatego, że zwyczajnie ich brakowało). Wreszcie, administracje rządowe miały czas na poznanie problemu i zamiast restrykcji o charakterze „dywanowym” stosują bardziej punktowe działania. To wszystko sprawia, że obecnej sytuacji nie można porównywać do tej z wiosny. Mimo wszystko, tendencja jest niepokojąca. Rok szkolny dopiero się zaczął, a jesienny sezon grypowy jeszcze nie. Znacząca liczba przypadków, nawet jeśli obecnie nie oznacza przeciążenia systemu zdrowia, przekłada się na serię problemów (choćby kwarantanny), a to jest uciążliwe dla prowadzenia działalności gospodarczej. Tymczasem europejskie indeksy akcji ostatnio rosły a niemiecki DAX jest blisko rekordowych poziomów. Z tej perspektywy ewentualne dalsze pogorszenie sytuacji jest ewidentnym ryzykiem dla rynków.

W USA tymczasem coraz większe znaczenie będzie mieć kampania wyborcza, w której pojawił się mocny akcent. Firma Microsoft poinformowała, że ta sama grupa rosyjskich hackerów, która 4 lata temu ingerowała w kampanię Hilary Clinton, tym razem próbuje ingerować w kampanię Joe Bidena. Może to stawiać prezydenta Trumpa w niewygodnej sytuacji.

Dziś w USA dane o inflacji za sierpień (14:30). Ceny producenta okazały się w sierpniu wyższe od oczekiwań, wzrost CPI skomplikowałby bardzo gołębi przekaz Fed, więc warto te dane obserwować. Kontynuacja hossy na Wall Street i osłabienia dolara bazuje przede wszystkim na polityce banku centralnego.

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła