Konferencja wGospodarce.pl – „Na drodze zrównoważonego rozwoju"

opublikowano: 19 maja 2017
Konferencja wGospodarce.pl – „Na drodze zrównoważonego rozwoju" lupa lupa

Nikt nie był w takiej sytuacji jak my, idziemy w nieznane. Ale wierzę, że jeśli będziemy traktować państwo uczciwie i dbać o społeczeństwo przeskoczymy na wyższy poziom rozwoju i wykorzystamy szanse, jakie obecnie się przed nami pojawiają – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów i rozwoju, podczas wystąpienia w trakcie I Konferencji wGospodarce.pl pod hasłem „Na drodze zrównoważonego rozwoju”

I Konferencja portalu wGospodarce.pl odbyła się pod hasłem „Na drodze zrównoważonego rozwoju”. Przez cały dzień na zaproszenie redakcji portalu w Gospodarce.pl rozmawialiśmy o tym, czym jest zrównoważony rozwój, jak może zostać wsparty przez państwo i instytucje publiczne oraz jakie działania wynikają ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O tym, co rozumie pod pojęciem równoważonego rozwoju, mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister finansów i rozwoju oraz twórca SOR.

Można się rozwijać mimo braku zrównoważenia gospodarki i można rozwijać się szybko. Ale nie jest to rozwój długotrwały. Wystarczy spojrzeć na niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, gdzie wzrost był nawet niezły, pojawiały się też zachwyty, ale poziom rozwarstwienia w społeczeństwie był tak wysoki, że ten model nie będzie polecany. Widać to choćby w ocenach MFW i Banku Światowego, które w ostatnich latach przeszły mocną zmianę poglądów i teraz pokazują zagrożenia, jakie wynikają z niezrównoważonego rozwoju – powiedział Morawiecki.

Morawiecki zwrócił uwagę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął od programów nakierowanych na społeczeństwo właśnie dlatego, aby doprowadzić do pewnego zrównoważenia.

Na początku musieliśmy wykonać gesty społeczne – stąd program 500 +, obniżka wieku emerytalnego i inne. Wartość transferów socjalnych, jakie wiążą się z tymi programami, to 55 mld zł, a więc kwota prawie równa wielkości deficytu budżetowego. Ale ten ruch konieczny, bo jesteśmy wyrazicielami nurtu konserwatyzmu współczującego. Dziś jednak musimy wejść w nurt konserwatyzmu modernizacyjnego, jeśli chcemy nie tylko dogonić Zachód, ale również go przegonić – mówił Mateusz Morawiecki.

Po wystąpieniu wicepremiera odbyła się dyskusja, dotycząca ułatwień dla firm, jakie są wprowadzane przez rząd. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy ułatwienia spełnią swoją rolę i doprowadzą do szybszego rozwoju polskich przedsiębiorstw.

Kolejna dyskusja była poświęcona repolonizacji polskiego sektora bankowego. W tym procesie nie chodzi o prostą zmianę właściciela, ale o naukę, jaka płynie z niedawnego kryzysu finansowego. Dochodziło wtedy do ograniczenia finansowania dla polskich firm przez banki z siedzibą w Polsce tylko dlatego, że ich właściciele wydali takie właśnie zalecenia. Była bowiem obawa, że będą potrzebować środków z polskich banków do poprawy swojej stabilności finansowej.

Ostatnia debata poświęcona była aktywnym działaniom państwa i administracji, które pozwolą na przyspieszenie rozwoju polskich firm oraz taką ich przebudowę i modernizację, aby w większym niż dotychczas stopniu nasza gospodarka korzystała ze zmian zachodzących na świecie. Udało się również dowiedzieć o tym, w jakich branżach widać już pierwsze efekty działania SOR.

 

 

 

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła