Kurs euro wystrzelił w górę

opublikowano: 16 czerwca 2023
Kurs euro wystrzelił w górę lupa lupa
fot. Pixabay

Czwartkowa sesja na rynku walutowym charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, co miało związek z decyzją w sprawie stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego.

EBC zdecydował się na podwyżkę o 25 punktów bazowych, czyli dokładnie tyle ile szacowali inwestorzy (aktualnie stopa depozytowa wynosi 3,5 proc.). Bank centralny zapowiedział także kolejne podwyżki, które mają na celu walkę z inflacją. Mimo, że właśnie takiej decyzji spodziewał się rynek, tak na reakcja na euro była dynamiczna. Aktualnie wycenia się, że w lipcu i wrześniu zobaczymy kolejne podwyżki, również o 25 pb. Niemniej należy zauważyć, że gospodarka UE nie radzi sobie najlepiej w ostatnim czasie i kolejne podwyżki stóp mogą być ryzykowne, dlatego też EBC z pewnością będzie się uważnie przyglądał napływającym danym makro, które będą wpływały na przyszłe decyzje odnośnie polityki monetarnej.

Jeśli chodzi o reakcję po wczorajszej decyzji, kurs głównej pary walutowej wystrzelił w górę i wzrósł ponad 100 pipsów, przekraczająć opór przy okrągłym poziomie 1,09 USD. Patrząc technicznie na sytuację na EURUSD w szerszej perspektywie niewykluczone, że notowania zmierzają w kierunku majowych szczytów przy 1,1080. Wydaje się bowiem, że wczorajszy ruch w górę potwierdził iż z końcem maja zakończył się korekta spadkowa i notowania wróciły do głównego trendu - wzrostowego. Gdyby jednak doszło do cofnięcia, kluczowe wsparcie wypada w rejonach 1,08 USD.

Jeśli chodzi o dzisiejszy kalendarz, ten nie zawiera kluczowych danych, które mogłyby zamieszać na rynku. Nad ranem poznaliśmy decyzję BoJ w sprawie poziomu stóp procentowych, który to utrzymał stopy na dotychczasowym poziomie. Bank Japonii utrzymuje więc swoje gołębie stanowisko i stoi niejako w opozycji do innych banków centralnych, które dostrzegają ryzyko zbyt wolnego tempa spadku inflacji. Wracając do kalendarza, dziś o 11 poznamy dane o inflacji ze strefy euro, niemniej po tym jak wcześniej opublikowane zostały odczyty dla poszczególnych krajów członkowskich, dzisiejszy odczyt nie powinien niczym zaskoczyć. Po południu poznamy z kolei wskaźnik sentymentu wg. Uniwersytetu Michigan oraz oczekiwania inflacyjne - godzina 16:00, co może mieć wpływ na notowania USD.

Wczorajsza sesja na złotym należała do udanych. Nasza krajowa waluta umocniła się wyraźnie do dolara, a kurs USDPLN wyznaczył nowe lokalne minimum przy 4,06 zł. Z kolei dziś o poranku obserwujemy odreagowanie i nieznaczną słabość PLN, jednak długoterminowy trend na parach ze złotym nie uległ zmianie, dlatego wydaje się że obecny ruch jest jedynie korektą.

Łukasz Stefanik, Analityk Rynków Finansowych XTB

 

Zobacz także: To nie będzie spacerek
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła