2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012
2021

Najlepszy Bank 2017

22.06.2017

Podczas Gali Najlepszy Bank 2017 rozdano nagrody wyróżnionym bankom i bankowcom. W dwóch debatach, jakie odbyły się w trakcie uroczystości, rozmawiano o kluczowych dla branży finansowej kwestiach. rozwiń

25. jubileuszowa Gala Nagrody Najlepszy Bank „Gazety Bankowej” i uroczysty finał konkursu Bankowy Menedżer Roku 2016 odbyła się 21 czerwca w Hotelu Radisson Blu Centrum w Warszawa. Na uroczystość przybyli przedstawiciele Parlamentu RP, administracji rządowej, bankowcy, przedstawiciele sektora ubezpieczeniowego, finansiści. Galę prowadzili: Agnieszka Oszczyk i Michał Adamczyk.

Zasady konkursu przedstawił Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej, a jej metodologię – Tomasz Diering, menedżer w dziale rewizji finansowej BDO – partnera merytorycznego konkursu. Tomasz Diering mówił m.in. o ciągłości przedsięwzięcia, które dzięki stosowaniu stabilnej, opartej na obiektywnych i twardych wskaźnikach metodzie, pozwala porównać dane banków na przestrzeni wielu lat. Wyniki konkursu i publikowane w związku z tym informacje są istotne nie tylko dla rynku, ale również dla samego banku.

Maciej Wośko mówił o długiej, sięgającej ćwierćwiecza historii konkursu. - Ćwierćwiecze zobowiązuje do wspomnień i jednocześnie zmusza do rozmowy na temat przyszłości. Dziś chcemy nagrodzić banki, które w ostatnim roku osiągnęły doskonałe wyniki, i menedżerów, którzy na tych wynikach budują kolejne lata sukcesów zarządzanych instytucji – powiedział.

Artur Derwiszyński, szef sektora usług finansowych w Europie Środkowej i Wschodniej SAP, przedstawił prezentację na temat: „Rewolucja, której nie będzie?” Artur Derwiszyński mówił o wyzwaniach, przed jakimi staje sektor finansowy, koncentrując się przede wszystkim na aktywności sektora fin-tech. Opierając się na badaniach przeprowadzonych na wielu rynkach finansowych, stwierdził, że pozycja banków jest - według ich klientów - nadal mocna.

Po prezentacji, zostały przedstawione rekomendacje w kategorii MAŁY I ŚREDNI BANK SPÓŁDZIELCZY. Otrzymały je następujące banki: Bałtycki Bank Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Końskowoli, Bank Spółdzielczy w Kórniku, Bank Spółdzielczy w Lipce,     Bank Spółdzielczy w Nasielsku, Bank Spółdzielczy w Osiu, Bank Spółdzielczy w Prudniku, Bank Spółdzielczy w Szczekocinach, Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie, Pyrzycko-Stargardzki Bank Spółdzielczy w Pyrzycach.

Zwycięzcą w tej kategorii został Bank Spółdzielczy w Kórniku, drugie miejsce zajął Bank Spółdzielczy w Końskowoli, a trzecie - Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie.

 

Rekomendowani w kategorii DUŻY BANK SPÓŁDZIELCZY to: Bank Rumia Spółdzielczy, Bank Spółdzielczy w Jordanowie, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Niemcach, Bank Spółdzielczy w Raciborzu, Bank Spółdzielczy w Sławnie, Bank Spółdzielczy w Toruniu, Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu, Spółdzielczy Bank Ludowy w Złotowie.

Zwycięzcą został Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej, drugie miejsce zajął Bank Spółdzielczy w Sławnie, a trzecie - Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu

Po wręczeniu nagród bankom spółdzielczym, Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej, rozmawiał z Pawłem Szałamachą- członkiem zarządu NBP, byłym ministrem finansów w rządzie Beaty Szydło. - Wszystkie dane wskazują na to, że sytuacja gospodarcza - dobra - taką pozostanie - mówił Paweł Szałamacha. - Weszliśmy na ścieżkę stabilnego wzrostu – powiedział, podkreślając jednocześnie, że optymizm na rynku jest rzeczą dobrą, szczególnie, że w średnim okresie możemy być pewni utrzymania się koniunktury. Według niego, perspektywy na najbliższe lata są pozytywne. Paweł Szałamacha mówił też o sytuacji w Polsce, gdzie mimo lekkiego spowolnienia w ubiegłym roku sytuacja bardzo pozytywnie się rozwinęła. - Jesteśmy na ścieżce wzrostu, mamy silny rynek pracy - nie ma powodów do ruchu na stopach procentowych – podkreślił.

Po rozmowie z Pawłem Szałamachą, wręczono nagrody przedstawicielom banków komercyjnych.

W kategorii BANKI KOMERCYJNE MAŁE I ŚREDNIE nagrodę główną otrzymał Volkswagen Bank Polska SA, drugie miejsce zdobył Idea Bank SA, a trzecie DNB Bank Polska SA.

 

W kategorii DUŻE BANKI KOMERCYJNE Alior Bank SA, drugi był ING Bank Śląski SA, a trzeci - BGŻ BNP Paribas SA.

 

Po uroczystości wręczenia nagród, odbyła się debata na temat „Jak oszczędzać na dobrą przyszłość?”, którą poprowadził Maciej Wośko. Uczestniczyli w niej: Weronika Dejneka, dyrektor zarządzający ds. strategii produktowej i klienta w PZU SA, Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, oraz Jarosław Kroc, prezes Accenture w Polsce.

- Jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym, oszczędzanie jest nam raczej obce - mówiła Weronika Dajneka. I dodała: - Młodzi ludzie nie widzą potrzeby oszczędzania. Z kolei Piotr Bujak starał się naświetlić przyczynę dla której wciąż oszczędzamy niewiele: - Jesteśmy wciąż dość ubogim społeczeństwem - duży zakres ubóstwa uniemożliwiał przez lata wielu Polakom oszczędzanie. Jarosław Kroc starał się podejść do sprawy od strony technologii: - Kapitał jest dostępny na rynku, świat jest deregulowany, a my mamy wiedzę o kliencie. Pozostaje zaufanie a to jest duży kapitał w Polsce, gdzie mamy spore zaufanie do sektora bankowego. Ważne w oszczędzaniu, zdaniem ekspertów, są też zachęty podatkowe, na przykład – według Piotra Bujaka - likwidacja podatku Belki. Stwierdził również, że istotny jest program budowy kapitału: - To inicjatywa, która może zapewnić wzrost oszczędności Polaków. - Oszczędzajmy, lokujmy i korzystajmy z nowych technologii - podsumował rozmowę Maciej Wośko.

 

Nieodzownym elementem plebiscytu Najlepszy Bank jest przyznanie tytułu Bankowego Menedżera Roku 2016.

W pierwszym etapie konkursu redakcja „Gazety Bankowej” wytypowała pięciu menedżerów banków komercyjnych i pięciu menedżerów banków spółdzielczych. Następnie każdy z banków komercyjnych przekazał punktację dotyczącą Menedżera Banku Komercyjnego  a  bank spółdzielczy – Menedżera Banku Spółdzielczego, nadając miejsce w rankingu poszczególnym kandydatom w tej kategorii. Swoje głosy oddało także jury.

W kategorii „Banki Spółdzielcze” nominowanymi zostali: Władysław Dymek - prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, Józef Mitura - prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy, Ewa Poźniak-Kilkowska – prezes zarządu Banku Rumia Spółdzielczego, Piotr Kaczyński – prezes zarządu Hexa Bank Spółdzielczy, Bartosz Kublik - prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej.

Zwycięzcą i Bankowym Menedżerem Roku 2016 w kategorii Banki Spółdzielcze został Władysław Dymek


Wśród nominowanych do tytułu Bankowego Menedżera Roku 2016 w kategorii „Banki Komercyjne” znalazł się: Zbigniew Jagiełło – prezes zarządu PKO BP, Brunon Bartkiewicz – prezes zarządu ING Bank Śląski, Tomasz Bogus - prezes zarządu BGŻ BNP Paribas, Piotr Czarnecki - prezes zarządu Raiffeisen Polbank, Wojciech Sobieraj – prezes zarządu Alior Bank

Zwycięzcą i Bankowym Menedżerem Roku 2016 w kategorii Banki Komercyjne został Zbigniew Jagiełło.

Władysław Dymek od ponad 30 lat działa w bankowości. Jest założycielem Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych, a kierowany przez niego bank konsekwentnie  wspiera instytucje i organizacje społeczne działające w obszarze kultury, oświaty, sportu, samorządu lokalnego oraz kultu religijnego.

Zbigniew Jagiełło kieruje  PKO Bankiem Polskim od października 2009 r. Wcześniej przez blisko dziewięć lat pełnił funkcję prezesa  Pioneer Pekao TFI SA. Jest aktywnie zaangażowany w rozwój i promocję wysokich standardów działania rynku finansowego w Polsce. PKO Bank Polski jako pierwszy bank włączył się w rządowy program „Rodzina 500 plus”.

Tak jak za poprzednich edycji, Gala stała się okazją – już po oficjalnej części uroczystości – do wymiany opinii i poglądów przedstawicieli całego środowiska finansowego.


Szczegółowe wyniki rankingu „Najlepszy Bank” odnajdą Państwo w aktualnym, lipcowym wydaniu magazynu. „Gazeta Bankowa” do kupienia w salonach Empik i Inmedio, a także w wersji elektronicznej: http://www.gb.pl/e-wydanie-gb.html.

 

 
19.04.2017

Rozpoczęła się kolejna, 25. edycja konkursu Najlepszy Bank „Gazety Bankowej”. Jak co roku, wybierzemy liderów bankowości w dwóch kategoriach: bank komercyjny i bank spółdzielczy, a także Bankowego Menedżera Roku 2016. rozwiń

Idea konkursu zrodziła się przed ćwierćwieczem, kiedy sektor bankowy – tak jak cała polska gospodarka – przeżywał okres transformacji. „Gazeta Bankowa” postanowiła wówczas promować banki dobrze radzące sobie w nowej rzeczywistości gospodarczej, chętnie podejmujące wyzwania, działające zgodnie z duchem czasu, przejrzyste i czytelne w działaniu. Zaczęliśmy nagradzać też prezesów, którzy nie tylko wytyczali nowe kierunki w bankowości, ale także byli dla branży wzorem dobrego i skutecznego bankowca.

Kryteria pozostały w zasadzie bardzo podobne do dzisiaj, chociaż zmieniły się czasy. Nadal w bankowości liczą się przede wszystkim wyniki, choć żeby je osiągnąć, trzeba wykazać się ponadprzeciętną otwartością na zmiany, wyczuciem trendów w gospodarce, a także słuchem nie tylko rynkowym, ale i społecznym. Banki to teraz wielkie, dynamiczne instytucje, naszpikowane elektroniką, nastawione na mobilność i w coraz większym stopniu zmuszone spełniać oczekiwania klientów.

W konkursie, którego kolejną edycję właśnie rozpoczynamy, zwracamy uwagę na wiele elementów decydujących o tym, że bank jest pod wieloma względami wyjątkowy. Chcemy być maksymalnie obiektywni, stąd tak dużą wagę przywiązujemy do twardych danych finansowych, wskaźników i parametrów opisujących kondycję banku. Pomaga nam w tym nasz partner merytoryczny – firma doradcza BDO – renomowany podmiot obecny na polskim rynku od ponad 25 lat, i od pół wieku działający globalnie w ponad 150 krajach. Eksperci BDO dokonują niezbędnych obliczeń i analiz, i na tej podstawie kapituła podejmuje ostateczne decyzje, dzieląc punkty między liderów.

W tym roku w Kapitule konkursu zasiadają:

prof. Grażyna Ancyparowicz – członek Rady Polityki Pieniężnej;
prof. Eugeniusz Gatnar – członek Rady Polityki Pieniężnej;
prof. Jerzy Żyżyński – członek Rady Polityki Pieniężnej;
Krystyna Majerczyk-Żabówka – prezes Krajowego Związku Banków Spółdzielczych;
Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha;
Jarosław Grzywiński – prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie;
Adam Łącki - prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej;
Paweł Borys - prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju;
Henryk Uzdrowski – członek zarządu Fratria, wydawcy „Gazety Bankowej”;
Maciej Wośko – redaktor naczelny „Gazety Bankowej”;
Stanisław Koczot – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Bankowej”.

Warunkiem udziału banku w konkursie jest odesłanie specjalnej ankiety, wypełnionej przez bank na podstawie bazie danych pochodzących ze zaudytowanych skonsolidowanych (lub jednostkowych) sprawozdań finansowych za 2016 rok. Ostatecznym terminem nadsyłania ankiet jest 12 maja 2017 r.

W bankowości liczą się jednak nie tylko wyniki i dane, ale również ludzie. Celem równolegle odbywającego się konkursu na Bankowego Menedżera Roku 2016 jest wyłonienie najlepszego menedżera bankowego wśród banków komercyjnych i banków spółdzielczych. Jury bierze pod uwagę m.in. skuteczność w zarzaądzaniu bankiem, wyniki finansowe, przestrzeganie zasad dobrej konkurencji, a także stosowanie zasad Odpowiedzialnego Biznesu. Procedura wyboru jest następująca: najpierw redakcja „Gazety Bankowej”  typuje po pięciu menedżerów banków komercyjnych i spółdzielczych, banki przydzielają punkty kandydatom (ankiety z punktacją powinny wpłynąć do redakcji do 12 maja), a następnie Kapituła podejmuje na tej podstawie ostateczną decyzję (procedury wyboru zostały szczegółowo opisane w regulaminach).

W tym roku wśród nominowanych do tytułu Bankowego Menedżera Roku 2016 znaleźli się:

Banki  komercyjne:

Zbigniew Jagiełło – Prezes Zarządu PKO BP
Brunon Bartkiewicz – Prezes Zarządu ING Bank Śląski
Tomasz Bogus - Prezes Zarządu BGŻ BNP Paribas
Piotr Czarnecki - Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank
Wojciech Sobieraj – Prezes Zarządu Alior Bank

 

Banki spółdzielcze:

Władysław Dymek - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Czarnkowie
Józef Mitura - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Brodnicy
Ewa Poźniak-Kilkowska – Prezes Zarządu Banku Rumia Spółdzielczego
Piotr Kaczyński – Prezes Zarządu Hexa Bank Spółdzielczy
Bartosz Kublik - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej

 

Ogłoszenie zwycięzców konkursów odbędzie się podczas czerwcowej gali; wyniki zostaną opublikowane w lipcowym wydaniu „Gazety Bankowej”.

 

 
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła

Szanowny Czytelniku

Chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych osobowych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 r., zgodnie z instrukcjami, o których mowa poniżej.

Od 25 maja 2018 r. zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane w skrócie również jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). RODO obowiązywać będzie w identycznym zakresie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, i wprowadza wiele zmian w zasadach regulujących przetwarzanie danych osobowych, które będą miały wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na korzystanie z usług internetowych. Przed przejściem do serwisu naszym celem jest zapoznanie Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz przepisami, które niebawem wejdą w życie, tak aby dać Ci szeroką wiedzę i bezpieczeństwo korzystania z naszych serwisów internetowych Prosimy Cię o zapoznanie się z podstawowymi informacjami.

Co to są dane osobowe?

Podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach, instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu udostępniania personalizowanych treści i reklam, bezpieczeństwa oraz analizowania ruchu na naszych stronach.

Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorami Twoich danych osobowych będzie Fratria sp. z o.o., a także nasi Zaufani Partnerzy, tj. firmy i inne podmioty, z którymi współpracujemy przede wszystkim w zakresie marketingowym. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie pod niniejszym linkiem „Zaufani Partnerzy”.

Po co są nam potrzebne Twoje dane?

Aby dostosować reklamy do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi.

Twoje uprawnienia

Zgodnie z RODO przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych osobowych i ich przetwarzania przez nas i Zaufanych Partnerów. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych, możesz ją w każdej chwili wycofać. Przysługuje Ci również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego – GIODO. Uprawnienia powyższe przysługują także w przypadku prawidłowego przetwarzania danych przez administratora.

Zgoda

Wyrażenie przez Ciebie zgody jest dobrowolne. W każdym momencie możesz również edytować swoje preferencje w zakresie udzielonej zgody, w tym nawet wycofać ją całkowicie, klikając w ustawienia zaawansowane lub wyrażając zgodę i przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa, jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz na naszych stronach internetowych). Jeśli chcesz się zgodzić na przetwarzanie przez Fratrię sp. z o.o. i jej Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zebranych w związku z korzystaniem przez Ciebie z naszych stron i aplikacji internetowych, w tym ich przetwarzanie w plikach cookies itp. instalowanych na Twoich urządzeniach i odczytywanych z tych plików danych, możesz w łatwy sposób wyrazić tę zgodę, klikając w przycisk „Zgadzam się i przechodzę do serwisu”. Jeśli nie chcesz wyrazić opisanej wyżej zgody lub ograniczyć jej zakres, prosimy o kliknięcie w „Ustawienia zaawansowane”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na „Polityce prywatności”.

×

Ustawienia zaawansowane

Aby dostosować reklamy i treści do Twoich potrzeb i zainteresowań, zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług oraz dokonywać pomiarów, które pozwalają nam ciągle udoskonalać oferowane przez nas usługi, podczas korzystania z naszych usług internetowych Twoje dane osobowe mogą być zapisywane w plikach cookies lub podobnych technologiach instalowanych przez nas lub naszych Zaufanych Partnerów na naszych stronach i urządzeniach do zbierania i przetwarzania danych osobowych.

Aktywna zgoda

Zgadzam się na przechowywanie w moim urządzeniu plików cookies, jak też na przetwarzanie w celach marketingowych, w tym profilowanie, moich danych osobowych pozostawianych w ramach korzystania oferowanych przez Wydawnictwo Fratria sp. z o.o. oraz zaufanych partnerów usług Wydawnictwa. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w ramach korzystania z oferowanych przez Wydawnictwo Fratria zaufanych partnerów usług. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne.

Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz przysługujących Ci uprawnień przeczytasz na Polityce prywatności.