NBP przestrzega przed "Narodowym Skarbcem"

opublikowano: 8 lutego 2021
NBP przestrzega przed "Narodowym Skarbcem" lupa lupa
Emisja banknotów przez Tryton Finanse nastąpiło bez zgody NBP, fot. Fratria / KK

NBP złożył zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tryton Finanse spółkę z o.o. polegającym na oferowaniu "banknotów kolekcjonerskich" pod marką "Narodowy Skarbiec"

Narodowy Bank Polski (NBP) oświadcza, że działalność firmy Tryton Finanse spółka z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach, w zakresie oferowania w sprzedaży internetowej pod marką „Narodowy Skarbiec” wyrobów określanych jako „banknot kolekcjonerski”: „Jan Paweł II” o nominale 50 zł (z różnymi wizerunkami) i „Bitwa Warszawska 1920” o nominale 20 zł nie ma żadnego związku z Narodowym Bankiem Polskim, a wykorzystywanie wzoru, nazwy i innych elementów emitowanych przez NBP banknotów nastąpiło bez zgody NBP.

Oferowane jako pozłacane banknoty kolekcjonerskie przedmioty nie są emitowane przez NBP, nie są znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej i nie stanowią prawnego środka płatniczego w naszym kraju. Zgodnie z Konstytucją RP i ustawą o NBP tylko Narodowy Bank Polski może emitować znaki pieniężne będące prawnym środkiem płatniczym (pieniądzem polskim). Zarządzenia emisyjne Prezesa NBP, zawierające m.in. wzór emitowanego znaku pieniężnego, są zawsze publikowane w Monitorze Polskim.

Jednocześnie informujemy, że NBP złożył w powyższej sprawie zawiadomienie do właściwej jednostki organizacyjnej Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Tryton Finanse spółkę z o.o.

Źródło: materiały prasowe NBP

Komentarze (3)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Józef
0 / 0 zgłoś

próba oszustwa

Józef , 10.04.2021, 11:02
Mnie również próbowano wmówić, że rzekomo zamawiałem 5 banknotów z JPII i chciano ze mną ustalić adres przesyłki oraz... rabat. Dzwoniąca telefonistka była wyjątkowo arogancka.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Oszusci
0 / 0 zgłoś

Anonim

Oszusci , 14.04.2021, 17:43
Doczytalem sie na NBP ale juz za pozno.teraz chca kszty wysylki zeby im oddac.trudno oddam im z to ale niech Panstwo cos z tym zrobi.
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
czytać ze zrozumieniem
0 / 0 zgłoś

bzdura

czytać ze zrozumieniem , 15.02.2022, 05:44
tylko analfabeta i idiota kupuje nie czytając ... na stronie jest wyraźna informacja o tym że jest to "Pamiątka" -nie banknot - i że nie jest środkiem płatniczym i nie wydanym przez NBP - na allegro jest takich i podobnych setki ... szukanie afery nic po za tym
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła