2020 2019 2018 2017 2016 2015
2021

ODPOWIADAM POLSCE- Ranking Firm Odpowiedzialnych Społecznie

23.03.2016

Nie tylko zysk – ranking projektów związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu „Odpowiadam Polsce” 23 marca 2016, w warszawskiej Villi Foksal, odbyła się gala wieńcząca ranking projektów CSR „Odpowiadam Polsce” zorganizowany przez „Gazetę Bankową”. Przedsięwzięcie to o tyle wyróżnia się na tle innych konkursów, że nie bierzemy pod uwagę kryteriów „twardych” takich jak rentowność, dochód, czy wolumen kapitałowy. Chcieliśmy uhonorować tych, którzy swoim działaniem najbardziej przyczynili się do rozwoju społeczności, czy to lokalnej czy w skali kraju. rozwiń

Zwycięzcy zostali wyłonieni w wyniku obrad jury składającego się z przedstawicieli partnerów rankingu – Thierry’ego
Doucerain, prezesa zarządu EDF Polska, który pełnił także funkcję przewodniczącego kapituły, Janusza Guy’a, prezesa zarządu spółki Sygnity i Lidii Kłosowskiej, dyrektora marketingu Sygnity oraz reprezentacji redakcji „GB” – Henryka Uzdrowskiego, prokurenta wydawnictwa Fratria, wydawcy „GB”, Radosława Góreckiego, zastępcy redaktora naczelnego oraz Wojciecha Surmacz, redaktora naczelnego.

Kapituła konkursu za główne kryterium oceny przyjęła hasło będące nazwą naszego rankingu – „Odpowiadam Polsce”. Wybrane zostały projekty, które służą rozwojowi naszej ojczyzny. Dla jury ważna była także skala zaangażowania – w zwycięskich przedsięwzięciach aktywnie uczestniczyli pracownicy nagrodzonych firm.

Ranking podzieliliśmy na III kategorie: Kultura, Zdrowie i Społeczeństwo oraz Ekologia. W każdej z nich wyłoniliśmy medalową trójkę oraz przyznaliśmy 12 wyróżnień.

W segmencie Kultura najlepszym projektem okazał się być „Atlas Sztuki”, czyli łódzka galeria malarstwa Grupy Atlas. Tuż za nią na podium miejsce znalazła Grupa PZU za swój mecenat nad Muzeum Powstania Warszawskiego. Trzecia nagroda w tej kategorii powędrowała do spółki KGHM Polska Miedź, która poprzez program „Ratujmy zabytki” odbudowuje skarby polskiej architektury.

Pierwszą nagrodę w kategorii Zdrowie i Społeczeństwo przyznaliśmy spółce PKN Orlen za akcję „Mam pasję powyżej średniej”. Nasz rodzimy potentat paliwowy w ten sposób ufundował 140 stypendiów uczniom gimnazjów i szkół ponad gimnazjalnych z Płocka i okolic. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Grupa Azoty ZAK, za patronat nad klasą chemiczną Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu. Medalową trójkę zamknął projekt „Potencjał kobiet dla branży technologicznej” zorganizowany przez firmę Siemens.

Pierwsze miejsce w segmencie Ekologia otrzymała grupa Raben za projekt „e-faktura = wyższa kultura”. W ramach przedsięwzięcia pracownicy grupy w imieniu klienta, który zrezygnował z otrzymywania papierowej wersji faktury na rzecz elektronicznej, sadzili jedno drzewo. W sumie posadzili już 1600 buków w Starym Bukowanie. Srebrny medal dostała ElektroEko Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego za przedsięwzięcie „Moje miasto bez elektrośmieci”. III nagroda znalazła się w rękach przedstawicieli Grupy GPEC za likwidację kotłowni Zawiślańska przy ulicy Zawiślańskiej w Gdańsku. Dzięki temu ograniczona została emisja szkodliwych spalin o ponad 37 ton rocznie.

Wieczór rozdania nagród uświetnił swoją obecnością minister Skarbu Państwa, Dawid Jackiewicz. Redaktor naczelny „Gazety Bankowej” przeprowadził z szefem resortu Skarbu krótki wywiad na temat patriotyzmu gospodarczego. Dawid Jackiewicz opowiadał o konieczności szukania synergii pomiędzy podmiotami pozostającymi pod kuratelą Skarbu Państwa, a także o odpowiednim doborze kadry zarządzającej.

- Jeśli pretendujący do kierowania daną spółką nie rozumie filozofii działania na rzecz rozwoju naszego kraju, bycia lojalnym wobec Polaków, to nawet gdyby perfekcyjnie się prezentował i władał trzema językami obcymi nie jest dobrym kandydatem do objęcia sterów w podmiocie państwowym – mówił minister Jackiewicz podczas gali wieńczącej ranking „Odpowiadam Polsce”.

W programie wydarzenia znalazła się także debata zatytułowana „Społeczna odpowiedzialność biznesu – prawdziwa potrzeba czy PR?”. W gronie dyskutantów znaleźli się: Barbara Tęcza, kierownik projektu w dziale sponsoringu społecznego i CSR, obszar biura marketingu PKN ORLEN; Robert Stobiński, dyrektor Centrum Logistyki E-Commerce Amazon, POZ1, członek zarządu Amazon Polska; Marek Bosak, dyrektor ds. komunikacji Vivus Finance oraz Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK. Moderacją dyskusji zajął się Radosław Górecki. W toku dyskusji eksperci doszli do wspólnego wniosku, że działalność w obszarze CSR jest zarówno potrzebą serca prowadzących firmy, dobrym budulcem pracowniczego morale, a także metodą na budowanie wizerunku.

Tym sposobem zakończyliśmy pierwszą edycję rankingu „Odpowiadam Polsce” zorganizowanego przez „Gazety Bankowej”. Wydarzenie okazało się być realną potrzebą świata biznesu, który dzięki takim rankingom może pokazać swoją ludzką twarz i zainspirować innych do działania. Dlatego już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycję.

 

RELACJA Z GALIPartner Główny Gali:


 
25.02.2016

rozwiń

„Gazeta Bankowa” przygotowała ranking projektów realizowanych w ramach działalności związanej ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Nasz ranking wyróżnia się na tle innych zestawień tym, że skupia się na konkretnych działaniach ­– akcjach dużych i małych, angażujących pracowników i przede wszystkim takich, które w sposób pośredni i bezpośredni wspierają rozwój społeczeństwa obywatelskiego i przyczyniają się do poprawy życia lokalnych społeczności oraz promują zrównoważony rozwój. To dlatego przyjrzeliśmy się dziesiątkom akcji realizowanych przez firmy w Polsce i wybraliśmy projekty, które można spiąć wspólnym hasłem „Odpowiadam Polsce”.

Wyróżniamy najciekawsze projekty, ale jednocześnie chcemy, żeby nasz ranking stał się swoistym przewodnikiem pokazującym najciekawsze działania. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasz ranking stanie się inspiracją dla kolejnych firm.

Dziennikarze „Gazety Bankowej” przyjrzeli się dziesiątkom projektów i pogrupowali je w trzy kategorie: Kultura, Zdrowie/Społeczeństwo oraz Ekologia. Każdy z projektów oceniliśmy w skali od 1 do 10 punktów. Najwięcej punktów przyznajemy projektom o dużej skali, angażujących pracowników i wspierających wolontariat, wysoko oceniliśmy projekty wpływające na poprawę życia najbardziej potrzebujących. Przy ocenie zwracaliśmy także uwagę na fakt, czy projekt jest jednorazowy czy wieloletni, wyróżniając oczywiście te, które rozpisane są na wiele lat i są konsekwentnie realizowane. Najmniejszą wagę przykładaliśmy do projektów, które wykorzystują projekty do promocji marki.    

Projekty nominowane w kategorii KULTURA:

1.    Polpharma
        Projekt: wspieranie kultury i sztuki w regionie Kociewia
2.    Grupa Lotos
        Projekt: „LOTOS napędza I, CULTURE Orchestra”
3.    Grupa Atlas
        Projekt: „Atlas Sztuki”
4.    Kasa Stefczyka
        Projekt: wsparcie finansowe filmu „Błogosławiona wina”
5.    ING Bank Śląski
        Projekt: za działalność Fundacji Sztuki Polskiej ING
6.    Grupa Górażdże
        Projekt: „Klasycy Sztuki Współczesnej” Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie
7.    Grupa Nowy Styl
        Projekt: „Rok Muzyki”
8.    KGHM Polska Miedź
        Projekt: „Ratujemy zabytki” Fundacji KGHM Polska Miedź
9.    Bank Millennium
        Projekt: „Złote Berło” w ramach wsparcia Fundacji Kultury Polskiej
10.  Amazon
        Projekt: „Kindloteka”
11.  Grupa Oknoplast
        Projekt: „Okno na sztukę”
12.  Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA
        Projekt: wsparcie działań gminy Siechnice w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych i sportowych w 2015 roku
13.  Bank Spółdzielczy w Limanowej (Grupa BPS)
        Projekt: wsparcie Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej
14.  Fakro
        Projekt: partner programu edukacyjnego IARP „Kształtowanie Przestrzeni”
15.  Grupa PZU
        Projekt: mecenat nad Muzeum Powstania Warszawskiego 
 

Projekty nominowane w kategorii ZDROWIE/SPOŁECZEŃSTWO:

1.    Bank Zachodni WBK
        Projekt: „Miłe Miasto” Fundacji Banku Zachodniego WBK
2.    Orange Polska
        Projekt: „Pracownie Orange” Fundacji Orange
3.    PKN Orlen
        Projekt: „Mam pasję powyżej średniej” Fundacji Orlen - Dar Serca
4.    PKO Bank Polski
        Projekt: „Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa” Fundacji PKO Banku Polskiego
5.    Provident Polska
        Projekt: „Kultura dzielenia się wiedzą”
6.    Pfizer Polska
        Projekt: wsparcie dla Fundacji Aby Żyć
7.    Agencja Rozwoju Przemysłu
        Projekt: „Działania w ramach Klastra Edukacji Narodowej"
8.    T-Mobile Polska
        Projekt: wsparcie systemu Child Alert
9.    Siemens Polska
        Projekt: „Potencjał kobiet dla branży technologicznej”
10.  Jeronimo Martins Polska
        Projekt: "Razem zadbajmy o zdrowie"
11.  Grupa Azoty ZAK
        Projekt: patronat nad klasą chemiczną Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu
12.  SKOK Ubezpieczenia
        Projekt: „Bezpiecznie przez cały rok”
13.  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
        Projekt: fundusz stypendialny Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
14.  Grupa Aviva
        Projekt: „To dla mnie ważne” Fundacji Aviva
15.  Asseco Poland
        Projekt: „Pomagamy”

 

Projekty nominowane w kategorii EKOLOGIA:

1.    DB Schenker Logistics
        Projekt: „Zielony Czas Pomagania”
2.    ElektroEko
        Projekt: „Moje miasto bez elektrośmieci”
3.    Toyota Motor Manufacturing Poland
        Projekt: „Zielony Wałbrzych”
4.    Grupa Raben
        Projekt: „e-faktura = wyższa kultura” we współpracy z Fundacją Aeris Futuro
5.    Grupa Tauron
        Projekt: „Zielona Wyspa Śląsk”
6.    Grupa IKEA
        Projekt: zakup farm wiatrowych
7.    Maspex
        Projekt: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
8.    Bank Ochrony Środowiska
        Projekt: „Zielona Ławeczka” Fundacji Banku Ochrony Środowiska
9.    Lubelski Węgiel „Bogdanka”
        Projekt: Ścieżka Przyrodnicza „Nadrybie”
10.  Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica"
        Projekt: „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
11.  Barlinek
        Projekt: „Zasada 1 za 1”
12.  Grupa GPEC
        Projekt:  likwidacja kotłowni Zawiślańska
13.  Kompania Piwowarska
        Projekt: „Postaw na rower”
14.  Kronopol
        Projekt: akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków na terenie Zielonego Lasu w Żarach
15.  Skanska
        Projekt: nasadzenie 100 drzew przy Parku Stawy Kellera w Warszawie


 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła