Odsetki z lokat są sześć razy niższe niż rok temu

opublikowano: 25 maja 2021
Odsetki z lokat są sześć razy niższe niż rok temu lupa lupa

Co do zasady odsetki z lokat są dziś symboliczne. Z tłumu wybijają się tylko pojedyncze depozyty dające zarobek na poziomie co najmniej 2 proc. w skali roku. Inflacji nimi nie pokonamy, ale przynajmniej nie poddamy się bez walki.

Najnowszy ranking najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych przynosi kolejne rozczarowania – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Tym razem wynik to 3:0. Chodzi o to, że pogorszenie oferty zaobserwowaliśmy w trzech instytucjach, a dobre wieści nie popłynęły do nas z żadnego banku. W dwóch bankach najlepsze w ofercie depozyty mają niższe oprocentowanie niż miesiąc temu. W jednym przypadku ograniczona została za to kwota, którą możemy ulokować na lepszych warunkach.

W naszym rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta.

Ostatni rok obfitował w cięcia

Niestety nie ma się co spodziewać, aby szybko oferta depozytowa zaczęła się poprawiać. Przecież oprocentowanie lokat zależy przede wszystkim od poziomu stóp procentowych, a te blisko zera pozostać powinny jeszcze przez kilka kwartałów.

Efekt jest taki, że najnowsze dane NBP na temat średniego oprocentowania nowo zakładanych lokat mówią o tym, że przeciętny depozyt zakładany w marcu 2021 roku był oprocentowany na symboliczne 0,2 proc.. To aż 6 razy niżej niż w marcu ubiegłego roku. Wspominamy o marcu, bo wciąż są to najnowsze dane, które pokazują cały obraz rynku i wszystkie lokaty zakładane przez Polaków. Te cięcia w bankach w połączeniu ze wzmożoną inflacją to najlepsze wytłumaczenie fenomenu potężnego zainteresowania inwestowaniem w detaliczne obligacje skarbowe, co bezpieczniejsze z funduszy inwestycyjnych czy nieruchomości.

Nie powinno więc dziwić, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy z bankowych lokat wyparowała co trzecia złotówka. Za to coraz więcej pieniędzy trzymamy na rachunkach oszczędnościowych i zwykłych doceniając bezpieczeństwo i łatwy dostęp do środków zdeponowanych w bankach. Rodzime banki przez lata dowodziły, że można na nich polegać. To dlatego zaufanie do nich może być wyższe niż do instytucji np. na Cyprze czy w Grecji.

Rekordowe straty na lokatach przez inflację

Problem w tym, że 2-3 proc. odsetek to wciąż najpewniej okaże się za mało, aby w kolejnych miesiącach zachować siłę nabywczą naszych oszczędności. Winna jest oczywiście inflacja. Przypomnijmy, że w kwietniu br. GUS oszacował ją na 4,3 proc.. To znaczy, że o tyle przeciętnie towary i usługi były droższe niż rok wcześniej. Niestety przynajmniej część ekonomistów spodziewa się, że następne publikacje urzędowe mogą mówić o jeszcze szybszych wzrostach cen.

Już od kilku lat mierzymy się z takim problemem, że pieniądze trzymane w bankach znacznie szybciej tracą na wartości niż banki dopisują do nich odsetki. W efekcie po zakończeniu lokaty za pieniądze odebrane z banku możemy kupić mniej niż w momencie zakładania depozytu. Przez znacznie podwyższoną dziś inflację i niemal zerowe oprocentowanie lokat, problem ten w ostatnim czasie bardzo mocno się nasilił. Niestety nic nie wskazuje na to, aby los oszczędzających miał się szybko odwrócić. Z szacunków HRE Investments opartych o najnowsze dane i prognozy wynika, że na przeciętnej rocznej lokacie oszczędzający najprawdopodobniej tracić będą w najbliższych latach po 2-3 proc. kapitału – oczywiście po uwzględnieniu inflacji i opodatkowania.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła