2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
2023

Polski Kompas 2017

13.10.2017

Łódź, którą płynie biało-czerwona drużyna, podąża według wskazań kompasu, którego kierunek wyznaczyli Polacy podczas wyborów – podkreśliła podczas gali premier Beata Szydło rozwiń

Już po raz trzeci redakcja „Gazety Bankowej” przygotowała „Polski Kompas. Rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych” – unikatowy projekt wydawniczy reaktywowany po latach nieobecności na rynku. Choć historia „Kompasu” sięga głęboko w gospodarcze dzieje naszego kraju, idea pozostała niezmienna – dostarczanie najbardziej rzetelnych informacji o polskiej gospodarce i zaprezentowanie opinii najwybitniejszych ekspertów. Inauguracja trzeciego wydania była okazją do nagrodzenia przedsiębiorstw i ludzi, którzy szczególnie wpłynęli w ostatnim roku na finansowy i wizerunkowy sukces polityki gospodarczej Polski.

„Polski Kompas 2017” to przede wszystkim istotna dla uczestników rynku i polskiej gospodarki publikacja, ale też towarzysząca premierze wydawnictwa uroczysta gala, na której redakcja „Gazety Bankowej” wręcza doroczne nagrody i wyróżnienia. Na  uroczystość, która odbyła się 11 października br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przybyli premier Beata Szydło, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji reprywatyzacyjnej Patryk Jaki, a także przedstawiciele kluczowych resortów gospodarczych, najważniejszych firm, instytucji finansowych i organizacji biznesowych w Polsce.

– Jestem zaszczycona, że ponownie mogę uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Rok temu powiedziałam, że chciałabym, aby ten kompas prowadził rząd w dobrym kierunku, wyznaczonym przez Polaków podczas wyborów. Dzisiaj mogę powiedzieć, że łódź, którą płynie biało-czerwona drużyna, podąża właśnie według wskazań tego kompasu – powiedziała premier Szydło, laureatka Polskiego Kompasu 2016, otwierając galę.

Podczas uroczystości przyznano nagrody dla osób i instytucji, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju krajowej gospodarki w ostatnich latach. Złoty Polski Kompas 2017 otrzymał wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał redaktor naczelny „Gazety Bankowej” Maciej Wośko, to nagroda za umiejętność i determinację w prowadzeniu z sukcesem polskiej polityki gospodarczej według reguł zakładających jej narodowy charakter i międzynarodowy potencjał oraz za skuteczną walkę z mafiami VAT-owskimi. To właśnie wicepremier Morawiecki jest w rządzie głównym architektem transformacji polityki gospodarczej państwa, autorem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ale też głównym orędownikiem skutecznego uszczelnienia systemu podatkowego państwa.

 

– Czuję się spadkobiercą Polski solidarnej, tradycji „Solidarności”, ale z mocną domieszką republikanizmu, swobód i wolności, w tym właśnie wolności gospodarczej – mówił Mateusz Morawiecki podczas krótkiego wywiadu z Jackiem i Michałem Karnowskimi podczas gali. – Głównymi aktorami sceny gospodarczej są właśnie przedsiębiorcy, którzy biorą sprawy we własne ręce i starają się jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Nierzadko ryzykują swój kapitał. Chciałbym im podziękować głównie za cierpliwość, bo nie wszystkie zmiany udaje się tak szybko wprowadzać, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale uwierzcie, państwo, że ten kontrakt zawarliśmy na parę lat i słowa dotrzymamy.

Chcemy być dla was, budować jak najwięcej polskiego kapitału, w polskiej gospodarce. Solą tego rozwoju są właśnie małe i średnie firmy – mówił laureat Złotego Polskiego Kompasu 2017.

Redakcja „Gazety Bankowej” doceniła nie tylko budowę fundamentów sprawnej gospodarki, lecz także walkę z patologiami – konkretnie z dramatem tzw. reprywatyzacji. Z tego właśnie powodu specjalne wyróżnienie wręczono wiceministrowi sprawiedliwości Patrykowi Jakiemu za jego walkę o uporządkowanie i wyjaśnienie tej, być może jednej z największych w historii Polski, afer dotykających zwykłych obywateli, mieszkańców stolicy. Wiceminister dziękując za wyróżnienie, wskazał, iż odkąd działa komisja, uczciwi mieszkańcy kamienic mogą spać spokojnie.

– Dziś to przestępcy muszą się bać wymiaru sprawiedliwości i pisać petycje o pomoc do Rzecznika Praw Obywatelskich – mówił Patryk Jaki. – To nie jest nagroda dla mnie, to nagroda dla tych, którzy walczą z nieuczciwą reprywatyzacją.
Praca komisji pokazuje, że państwo polskie potrafi się podnieść i wygrywać z nieuczciwością – powiedział pomysłodawca i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, odbierając nagrodę.

Nagrodzono nie tylko postaci ze świata polityki, lecz także przedsiębiorstwa, które w minionym roku osiągnęły znakomite wyniki i pomogły w budowie silnej pozycji polskiej gospodarki na arenie europejskiej i światowej. W tym roku nagrodzone zostały trzy duże spółki, których działalność, osiągane zyski i pozycja na rynku nie tylko poprawiły się w ostatnim roku, lecz wręcz przerosły oczekiwania ekspertów i analityków.

PKN Orlen SA wyróżniono za odważne inwestycje w innowacje i konsekwentne budowanie pozycji paliwowego lidera w regionie, niezapominającego o społecznej, narodowej odpowiedzialności biznesu. Orlen to zdecydowany lider na rynku paliwowym w Europie Środkowej i 43. Koncern energetyczny na świecie według rankingu PlattsTop250. Co więcej – tylko w ciągu ostatniego roku spółka awansowała w tym zestawieniu o 15 pozycji. Wśród spółek skarbu państwa Orlen osiągnął w pierwszym półroczu 2017 r. najlepsze wyniki – 3,5 mld zł zysku netto – jest to wynik o 78 proc. Lepszy od osiągniętego rok temu. Wartość rynkowa szacowana na podstawie kursu akcji jest najwyższa w historii i wynosi obecnie 53,3 mld. zł. Jak podkreślał Wiesław Protasiewicz,  członek zarządu ds. finansowych PKN Orlen, koncern osiąga bardzo dobre rezultaty, wręcz rekordowe wyniki, ale angażuje się też w energetykę – wchodzi w grupę przedsiębiorstw, które produkują i sprzedają energię elektryczną, nie zapomina też o projektach innowacyjnych, takich jak wsparcie elektromobilności.

Kolejna z nagrodzonych spółek – Grupa Energa – także może się pochwalić imponującymi wynikami. Mimo trudnego otoczenia zewnętrznego Energa w 2017 r. ma wyraźnie lepsze wyniki niż rok wcześniej. W pierwszej połowie roku Energa osiągnęła 5,2 mld zł przychodów i wypracowała zysk netto w wysokości 488 mln zł – o 34 proc. wyższy od oczyszczonego z odpisów wyniku roku ubiegłego. Produkcja energii  elektrycznej brutto w Grupie Energa wzrosła o 31 proc. rok do roku. Te wyniki to w dużej mierze zasługa jej lidera Daniela Obajtka, który odbierał nagrodę.

– Jeżeli chodzi o finanse, to jeszcze nie jest to ostatnie słowo – mówił prezes Grupy Energa. – Do 2025 r. zainwestujemy ok. 20 mld zł. Mamy zadanie budowania siły grupy i bezpieczeństwa energetycznego państwa – podsumował prezes Grupy Energa.

Nagrodę otrzymała też firma działająca w strukturach Grupy PZU – PZU Zdrowie. Statuetka została przyznana za stworzenie w ramach grupy ubezpieczeniowej firmy, która pomaga Polakom wygodnie zadbać o rzecz najcenniejszą – zdrowie. Spółka współpracuje z 2 tys. placówek medycznych, w tym 50 własnymi placówkami, w ponad 500 miastach w Polsce. Klienci firmy mogą skorzystać z około 35 specjalizacji lekarskich oraz nawet 400 badań diagnostycznych, w zależności od wybranego pakietu ubezpieczenia.

Publikacje „Polskiego Kompasu. Rocznika instytucji finansowych i spółek akcyjnych” od trzech lat spotkają się z ogromnym uznaniem i zainteresowaniem w środowisku finansowym i biznesowym.

Tegoroczne wydanie rozpoczynają felietony dotyczące kierunków rozwoju polskiej gospodarki sygnowane przez premier Beatę Szydło – uhonorowaną rok temu nagrodą Polskiego Kompasu 2016, wicepremierów: Mateusza Morawieckiego, Piotra Glińskiego i Jarosława Gowina, a także prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego i przewodniczącego Rady Giełdy Papierów Wartościowych Wojciecha Nagela. Na łamach rocznika znalazły się także eseje i artykuły prezesów kluczowych spółek skarbu państwa, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych, ministrów, ekspertów i przedstawicieli organizacji branżowych. Lektura tegorocznego „Polskiego Kompasu” ma więc pomagać w diagnozie bieżącego  stanu gospodarki i wskazywać nadchodzące trendy.

 

 

 

 

 

 

 
27.07.2017

rozwiń

Szanowni Państwo,

redakcja „Gazety Bankowej”, najstarszego magazynu ekonomicznego w Polsce, ukazującego się nieprzerwanie po 1989 roku, powróciła do swoich przedwojennych korzeni i reaktywowała „Polski Kompas – rocznik instytucji finansowych i spółek akcyjnych”.

Przed nami trzecie wydanie rocznika. Wierzę, że nasze wydawnictwo znów staje się marką rozpoznawalną w środowisku banków, instytucji finansowych i przedsiębiorców. Co roku staramy się bowiem dokonać zarówno podsumowania mijającego roku, jak i zarysować wspólnie z autorami zaproszonymi na łamy „Polskiego Kompasu” kierunki rozwoju polskiej gospodarki.

Polski Kompas” ujrzał po raz pierwszy światło dzienne w kwietniu 1922 r. Projekt powstał z inicjatywy Związku Banków we Lwowie, do którego należała wówczas „Gazeta Bankowa”. Do 1939 r. „Polski Kompas” ukazywał się regularnie co roku, obejmował wszystkie spółki akcyjne i instytucje finansowe, działające wtedy na terenie Polski. Był to rocznik, który jako jedyne medium w czasach II RP, wskazywał kierunki rozwoju polskiej gospodarki, był doskonałym narzędziem do pracy dla wszystkich polskich przedsiębiorców i kolejnych ekip rządzących Polską. Niestety, po zakończeniu II wojny światowej „Polski Kompas” nie wrócił już na polski rynek.

Redakcja „Gazety Bankowej” w 2015 r. postanowiła powrócić do zapomnianej idei i wydać pierwsze powojenne wydanie „Polskiego Kompasu – rocznika instytucji finansowych i spółek akcyjnych”. Publikacja ta spotkała się z ogromnym uznaniem w środowisku zarówno finansowym, jak i biznesowym, dlatego rzetelnie kontynuujemy ten projekt.

Publikacja obejmuje, w formie pełnych zestawień, firmy notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz podmioty zarejestrowane w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. „Polski Kompas”to także analizy i trendy przedstawione przez Radę Programową i dziennikarzy „Gazety Bankowej”, autorytety z różnych dziedzin życia gospodarczego, czołowych analityków finansowych, ekonomistów oraz ludzi polskiego świata biznesu.

Rok 2017 jest wyjątkowy ze względu na pierwsze efekty realizacji prowadzonej konsekwentnie przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Premier Beata Szydło była gościem honorowym uroczystej premiery drugiej edycji „Polskiego Kompasu”, która odbyła się 18 października 2016 r. w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Prezes Rady Ministrów otrzymała wówczas nagrodę specjalną „Polski Kompas 2016”.

Dobre wyniki polskiej gospodarki w 2017 roku – wzrost PKB i optymistyczne nastroje wśród inwestorów i przedsiębiorców, potwierdzają, że nakreślony w ubiegłorocznej edycji „Polskiego Kompasu” przez ekspertów, analityków i uczestników rynku finansowego kierunek rozwoju sprawdza się. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju niosąca oczekiwane zmiany w podejściu do roli państwa w kreowaniu gospodarki, stawiająca na rozwój innowacyjnych przedsięwzięć i wsparcie pożądanych obszarów przemysłu – przynosi widoczne efekty. Jakie? – jestem przekonany, że będzie wynikało z trzeciej edycji „Polskiego Kompasu”.

Zapraszam do lektury nowego wydania „Polskiego Kompasu” – już w październiku.

Premiera rocznika odbędzie się tradycyjnie już na uroczystej gali, na której będziemy mieli zaszczyt nagrodzić wyróżniające się przedsiębiorstwa, spółki i ludzi, którzy w wyjątkowy sposób wpłynęli na to, iż jesteśmy świadkami bezprecensowego skoku cywilizacyjnego i gospodarczego naszej ojczyzny.

 

Maciej Wośko,

redaktor naczelny „Gazety Bankowej”

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła