Polski Kompas 2019

powrót

W 2019 roku upływa 30-lecie polskiej transformacji gospodarczej, w której kluczową rolę odegrali przedsiębiorcy. Przez lata biznes w Polsce rozwijał się i dojrzewał. Dziś społeczne oczekiwania wobec przedsiębiorców wzrosły - wymagamy od liderów polityki i biznesu oraz decydentów w wielu obszarach, znacznie szerszego postrzegania roli firm w społeczeństwie – muszą się one stawać częścią wspólnoty, a nie tylko rynku.

Piąte już wydanie „Polskiego Kompasu. Rocznika Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych” przygotowywane przez redakcję ekonomiczną Grupy Medialnej Fratria ukaże się tradycyjnie już jesienią. Premierę wydawniczą planujemy na październik 2019 roku. Publikacje „Polskiego Kompasu” zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem liderów życia publicznego, gospodarczego i naukowego. Wierzymy, że w jubileuszowym roku 30-lecia gospodarki wolnorynkowej w Polsce, uroczysta premiera „Polskiego Kompasu” zgromadzi najważniejszych uczestników polskiej sceny społeczno-gospodarczej.

Tegoroczne wydanie ukaże się w szczególnym momencie – przed wyborami do polskiego parlamentu, a także w czasie, gdy w Brukseli „docierają się” nowe siły, które decydować będą o kształcie Europy. Stąd debaty i rozmowy podczas wielu spotkań liderów polityki i gospodarki naturalnie koncentrują się wokół fundamentalnych kwestii – powyborczej przyszłości Polski i UE.

Przed rządem, decydentami, przedsiębiorcami, jak również liderami związków zawodowych, organizacji pozarządowych, think tanków, przedstawicieli świata nauki stają ważne zadania. Jak skutecznie wspierać innowacyjność polskich firm? W jaki sposób rozwijać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które stanowią siłę polskiej gospodarki? Jak wzmacniać rozpoznawalność produktów pochodzących z Polski na światowych rynkach? Jak zwiększyć stopień internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw?

W tym kontekście kluczowa staje się re-definicja obecnego modelu kapitalizmu oraz wartości, w oparciu o które należy budować dalszy rozwój Polski, a także jeszcze lepsze zrozumienie roli przedsiębiorców w życiu społeczno-gospodarczym.

Obecne uwarunkowania, cele i kierunki społeczno-gospodarczej polityki doskonale ujmuje Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która formułuje nową wizję i model rozwoju kraju w perspektywie roku 2020 i 2030 w oparciu m.in. o inwestycje, innowacje, eksport oraz wysoko przetworzone produkty. W jaki sposób SOR będzie kontynuowana przekonamy się już po jesiennych wyborach 2019 roku.

Wierzymy, że autorzy zaproszeni w tym roku do współtworzenia „Polskiego Kompasu” pomogą nam wskazać kierunki poszukiwań, zwrócą uwagę na szanse i wyzwania polskiej gospodarki – zwłaszcza w perspektywie najbliższych lat, wskażą zagrożenia i zaproponują rekomendacje dla liderów gospodarki. Jesteśmy przekonani, że coroczne publikacje gromadzące artykuły najważniejszych uczestników polskiego rynku są trwałym elementem szerokiej debaty ekonomicznej dotyczącej teraźniejszości i przyszłości gospodarki narodowej i jej otoczenia.

Maciej Wośko

Redaktor Naczelny

"Gazety Bankowej"

powrót
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła