2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015
2023

Polski Kompas 2021

13.10.2021

Prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego otrzymał Polski Kompas 2021 "Gazety Bankowej" za przemyślane i skuteczne decyzje podejmowane przez bank centralny w czasie kryzysu, za niezależność i spokój godny władzy finansowej rozwiń

- To ogromny zaszczyt zarówno dla mnie jak i całej załogi statku nazywającego się NBP. Czujemy się rzeczywiście bankiem narodowym. To coś innego niż bank, nazwa jest myląca, choć rzeczywiście jesteśmy bankiem. Bankiem ostatecznego ratunku i wsparcia, banku w którym pieniędzy nigdy nie zabraknie – mówiąc to po raz pierwszy nie miałem na myśli nic innego tylko to, żeby Polacy się nie bali w drodze do bankomatu – powiedział prezes NBP, odbierając nagrodę Złotego Kompasu 2021 od redakcji "Gazety Bankowej" na uroczystej Gali  12 października w siedzibie GPW.

prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, Romuald Orzeł, prezes zarządu Grupy Medialnej Fratria

foto. Mirosław Stelmach

Państwo wydało na walkę z kryzysem ok. 200 mld zł.

Gdyby kryzys był dwa razy cięższy i dłuższy też byśmy dali radę. Też byśmy nie dopuścili do masowego kryzysu i bezrobocia. Nasza gospodarcza sytuacja jest naprawdę dobra choć na świecie robi się nieciekawie.

Inflacja na świecie jest wyższa.

Z ręką na sercu powiem to jeszcze raz, ta inflacja nie jest spowodowana popytem, a szokami podażowymi. I żadna podwyżka stóp procentowych nic na to nie poradzi. Efekty zobaczymy za kilka kwartałów. Szok cenowy może spowodować po stronie popytu różne efekty po pewnym czasie, np. efektem drugiej rundy, spirali płac i cen, ale po to dokonaliśmy tej podwyżki.

Jeszcze mocniej krytykuje się w niektórych mediach i wyśmiewa to, co od pewnego czasu powtarzam, że Polska jest świadkiem cudu gospodarczego. To dalece niewłaściwie kwestionować to, co jest naszym dziełem i zabierać poczucie dumy z tego Polakom.

Polacy są jednym z najciężej pracujących narodów na świecie, podobnie do Południowych Koreańczyków. Bo Polacy chcą nadrobić dziesięciolecia zacofania. Komunizm, wojna, nie dano nam szans, żebyśmy się normalnie rozwijali. Ku dumie przyszłych pokoleń, nadrabiamy to bardzo szybko. Niemiecki cud gospodarczy to jakaś pestka w porównaniu do tego, czego dokonujemy w Polsce. (…)

Za czasów tej koalicji rządzącej wzrost 22 proc., to szalone tempo w trudnych warunkach konkurencyjnych. A to dzięki zdolności i pracowitości pracujących i zarządzających tą pracą Polaków. Jak na te wszystkie okoliczności, że po tylu latach komunizmu dopiero to robimy, to naprawdę jest nieźle. O tym świadczą rezultaty. Są bardzo dobre i to naprawdę cud w skali Europy i w skali światowej. I nadal to tempo wzrostu mamy bardzo szybkie. Z pandemii wychodzimy najlepiej i najszybciej. Odbudowaliśmy się najlepiej po pandemii. Jako gospodarka wyszliśmy właściwie bez strat. Straciliśmy jeden rok, ale już wróciliśmy do stanu sprzed roku. I pędzimy dalej.

Ale teraz mamy problem energetyczny. Czekają nasz dwudziestoletnie bóle poporodowoe. Przekształcenie energetyczne jest bardzo trudne i nadal nie wiadomo w jakim kierunku. Realna jest tylko energetyka atomowa – ocenił prezes Glapiński. – Unia Europejska bez tych wszystkich transferów lepiej, żeby dała te pieniądze Francji, żeby ta wybudowała nam elektrownie atomowe, ale jakoś ten pomysł się nie przyjmuje, bo biurokracja woli sączyć to swoimi kamyczkami. Obawiam się, że bez udziału Narodowego Banku Polskiego ta transformacja energetyczna się nie uda.

Kapitał zagraniczny pcha się drzwiami i oknami do polskiej transformacji energetycznej, bo świat jest przepełniony pieniędzmi, które nie wiedzą gdzie inwestować. Oczywiście, każde euro, które przypływa do nas z Unii Europejskiej jest cenne, ale trzeba pamiętać, że najważniejszy dla nas jest dostęp do wspólnego, unijnego rynku. Te transfery, w porównaniu z tym, są względnie mniej ważne, ale dobrze, że są. Trzeba pamiętać też, że w przyszłym roku to Polska będzie płatnikiem netto do unijnego budżetu - powiedział prezes NBP odbierając nagrodę Złotego Kompasu 2021 od redakcji "Gazety Bankowej" na uroczystej Gali  12 października w siedzibie GPW.

Specjalne wyróżnienie redakcji „Gazety Bankowej” - Polski Kompas 2021 – otrzymał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister jest odpowiedzialny za największy i najważniejszych plac budowy w Polsce –W inwestycje infrastrukturalne, drogi, kolej a także porty i drogi wodne oraz – co wydaje się najbardziej spektakularne – postępujący błyskawicznie i profesjonalnie przekop Mierzei Wiślanej, którego budowy nie przerwała nawet pandemia.

Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, foto. Mirosław Stelmach

Nagrodę Polski Kompas 2021 za konsekwentne budowanie polskiego lidera narodowej gospodarki w najistotniejszych sferach naszego życia społecznego – od zdrowia po ubezpieczenia i bankowość,otrzymała Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU SA.

Beata Kozłowska - Chyła, foto. Mirosław Stelmach

Za odważne rozpoczęcie procesu zielonej transformacji w polskiej energetyce, bezkompromisowe komunikowanie zagrożeń i potrzeb oraz inwestycje, które na zawsze zmienią źródła energii Polski Kompas 2021 otrzymał prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA Wojciech Dąbrowski.

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polska Grupa Energetyczna SA, foto. Mirosław Stelmach

Za otwartość, która pomaga zrozumieć skomplikowane procesy zmian i komunikatywną wyrazistość w badaniu, analizowaniu i przedstawianiu trendów, które prowadzą wprost do cyfrowych chmur nad Polską, Polski Kompas 2021 otrzymał Jarosław Kroc, dyrektor zarządzający i prezes Accenture w Polsce.

Jarosław Kroc, prezes zarządu Grupa Accenture, foto. Mirosław Stelmach

Link do pobrania pliku PDF elektronicznego wydania "Polskiego Kompasu 2021" - KLIKNIJ TUTAJ

 

 
27.08.2021

Redakcja ekonomiczna Grupy Medialnej Fratria – wydawcy najstarszego miesięcznika ekonomicznego w Polsce „Gazety Bankowej” oraz wiodącego tygodnika opinii „Sieci”, a także portali wGospodarce.pl i wPolityce.pl, nawiązując do wieloletniej tradycji, podejmuje się publikacji corocznego podsumowania stanu gospodarki, przeglądu rynku i trendów. rozwiń

„Polski Kompas” w ciągu sześciu lat stał się ważną i oczekiwaną publikacją na polskim rynku wydawnictw gospodarczych i ekonomicznych. Rocznik Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych, jest co roku okazją do zwięzłego podsumowania działań podejmowanych przez rząd i uczestników rynku, a także – a może przede wszystkim – prognozą, swoistym drogowskazem i zapowiedzią wydarzeń w kolejnym roku. Taka jest przecież rola kompasu, by wskazywać drogę w czasie burzy, gdy trudno wytyczyć szlak do obranego celu.

Siódme wydanie „Polskiego Kompasu. Rocznika Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych” przygotowywane przez redakcję ekonomiczną Grupy Medialnej Fratria ukaże się tradycyjnie jesienią. W tym roku premierę wydawniczą planujemy na październik 2021 roku.

Publikacje „Polskiego Kompasu” zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem liderów życia publicznego, gospodarczego i naukowego. Na łamach rocznika autorskie felietony, analizy i komentarze publikują ekonomiści, członkowie Rady Programowej „Gazety Bankowej”, zasiadający w Radzie Polityki Pieniężnej, reprezentujący Polską Akademię Nauk i najważniejsze ośrodki akademickie w kraju. Artykuły przygotowują też przedstawiciele rządu – ministerstw zaangażowanych bezpośrednio w politykę gospodarczą Polski, a także prezesi zarządów największych polskich spółek giełdowych.

Jesteśmy w trakcie ożywionej debaty dotyczącej nowego porządku w Polsce i na świecie spowodowanego pandemią koronawirusa. Dyskusja ta jest szczególnie ważna w czasie zmian zapowiedzianych przez rząd w ramach Polskiego Ładu, czyli społeczno-gospodarczego programu odbudowy po kryzysie COVID-19.

Strategii tej pomóc ma również Krajowy Plan Odbudowy – którego celem jest lepsze wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Odbudowy i zmiana sposób absorbcji z wydatkowania na inwestowanie. Inwestycje te mają pobudzić wzrost gospodarczy na wiele lat.

Programy wsparcia gospodarki – od błyskawicznie uruchomionych w 2020 roku tarcz antykryzysowych i finansowych, po wspomniany wyżej Polski Ład i Plan Odbudowy, aż po programy branżowe (Polityka Energetyczna Polski 2040, Polska Cyfrowa, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Krajowy Program Kolejowy, Program Budowy Dróg Krajowych) stanowić będą w najbliższych latach trzon najistotniejszego planu odbudowy polskiej gospodarki – Projektu Polska Plus.

Właśnie projektom na wyjście z kryzysu – planom, strategiom i prognozom na najbliższe lata poświęcamy tegoroczne wydanie „Polskiego Kompasu” – dodając niezwykle ambitny podtytuł „Projekt Polska Plus”.

Wierzymy, że autorzy zaproszeni w tym roku do współtworzenia „Polskiego Kompasu” pomogą nam wskazać szanse i wyzwania polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych lat, wskażą zagrożenia i zaproponują liderom gospodarki konkretne rekomendacje. Oddajemy głos uczestnikom gospodarki – to na kartach „Polskiego Kompasu” mają szansę przedstawić zaprezentować strategie i plany, wskazać istotne elementy otoczenia rynkowego, wpływające na biznes i polską gospodarkę narodową.

 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła