Polskie banki na celowniku hakerów

opublikowano: 29 stycznia 2024
Polskie banki na celowniku hakerów lupa lupa
fot. Fratria / AS

Hakerzy atakują polski sektor bankowy. Polski sektor finansowy to jeden z trzech celów najczęściej obieranych przez cyberprzestępców. Hakerzy atakują placówki finansowe w Polsce 160 razy dziennie – ujawnia firma Check Point.

Jak podają serwisy informacyjne - polski bank spółdzielczy padł ofiarą hakerskiego ataku. Bank Spółdzielczy w Zambrowie odnotował poważny "incydent bezpieczeństwa". Przez pewien czas nie działał serwis transakcyjny, a obecnie klienci banku muszą zmieniać hasła dostępu, aby korzystać z bankowości internetowej.

Polski sektor finansowy to jeden z trzech celów najczęściej obieranych przez cyberprzestępców. Przeciętna firma z polskiego sektora bankowo-finansowego atakowana jest ponad 1.100 razy tygodniowo. Podobnie jest na świecie – światowe banki odpierają tygodniowo 1134 ataków. Polski sektor komunikacji jest najbardziej wrażliwy (1149 ataków tygodniowo). Wśród ofiar są nie tylko instytucje, ale również ich klienci. Hakerzy posługują się coraz bardziej wyrafinowanymi technikami przejęcia naszych danych osobowych i środków finansowych – to wyniki analizy firmy Check Point.
 
- Żyjemy w czasach, w których cyberprzestępcy nie muszą włamywać się do banku, aby ukraść pieniądze. Wszystko czego obecnie potrzebują, to zrozumieć platformy wykorzystywane przez banki i ich pułapki. Obecnie obserwujemy wzrastający trend, w którym cyberprzestępcy biorą na celownik aplikacje banków instytucjonalnych – wyjaśnia Lotem Finkelsteem, szef wywiadu zagrożeń w Check Point Software Technologies.

Z badań prowadzonych w 2023 roku wynika, że nawet co czwarty Polak obawia się ataków hakerskich. (IMAS International, na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów). Jednocześnie aż jedna trzecia z nas nie dba o to, by hasło do logowania w banku lub serwisie internetowym było odpowiednio trudne, a ponad 20 proc. ankietowanych nigdy go nie zmieniło. Wg specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa to właśnie użytkownik jest najsłabszym ogniwem dla bezpieczeństwa danych i zasobów, a kluczowe znaczenie mają nasze dobre praktyki.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (1)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
aaa
0 / 0 zgłoś

aaa

aaa , 3.02.2024, 23:00
A na celowniku bankowców & windykatorów? Na subiektywnieofinansach, Firma leasingowa upomina się o zaległe raty, ale klient ma dowody, że już dawno je opłacił. W tle dziwne praktyki windykacyjne i zarzuty o wyłudzanie danych
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła