Prezes NBP laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

opublikowano: 5 listopada 2021
Prezes NBP laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP lupa lupa
fot. Twitter / @nbppl

Prezes NBP prof. Adam Glapiński został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę specjalną Nagrodą Gospodarczą Prezydenta RP.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowił uhonorować prof. Adama Glapińskiego, Prezesa Narodowego Banku Polskiego, specjalną Nagrodą Gospodarczą „za utrzymanie stabilności systemu bankowego w kryzysie spowodowanym pandemią wirusa SARS-CoV-2. Profesor Adam Glapiński to ekonomista i wykładowca akademicki, od 2016 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego, zwolennik prowadzenia przez Polskę niezależnej polityki pieniężnej. Jako Prezes NBP znacząco zwiększył rezerwy złota w posiadaniu banku centralnego. Wspiera obrót gotówkowy jako gwarancję bezpiecznego i nieprzerwanego funkcjonowania gospodarki".

Uzasadniając przyznanie prof. Adamowi Glapińskiemu Specjalnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Andrzej Duda powiedział: [...] „To nagroda, której wcześniej nie było. Zdecydowałem się ją nadać dlatego, że te ostatnie dwa lata, zwłaszcza czas poprzedniego roku, ale i w dużej części i tego to był czas bardzo trudny także dla mnie jako prezydenta, który martwi się o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a to bezpieczeństwo to także bezpieczeństwo gospodarcze, którego niezwykle ważną częścią jest bezpieczeństwo systemu bankowego. Wszyscy państwo pamiętacie ten moment na początku pandemii koronawirusa, kiedy pandemia coraz bardziej narastała, zaczynało się mówić o tym, że za chwilę nie będziemy mogli wychodzić z domu, że zaczęły się obawy że może dojść do paniki bankowej, że może braknąć pieniędzy w bankach, że ustawią się kolejki klientów, którzy nie będą w stanie wypłacić swoich depozytów [...]. Rzecz cała polega na tym, żeby umieć kierować strumieniami gotówki, które są bankom potrzebne tak, aby nigdy nie zabrakło na zapotrzebowania klientów, bo w momencie, w którym zaczyna jej brakować, zaczyna się panika bankowa, która czasem efektem domina może doprowadzić do zawalenia się całego systemu.

Było to niebezpieczeństwo ogromne. Tylko Pan Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i ja wiemy, ile razy w tamtym monecie się spotkaliśmy, ile razy Prezes przychodził do mnie i mówił: Panie Prezydencie spokojnie, działamy, panujemy nad sytuacją.

Ja dostawałem z zewnątrz różne informacje, różne ostrzeżenia, różne, często bardzo paniczne sygnały. Za każdym razem spokojny głos Pana Prezesa mówił do mnie: podjęliśmy działania, zastosowaliśmy odpowiednie środki, proszę się nie martwić, na pewno nie dojdzie do żadnej sytuacji, która może być rzeczywiście niebezpieczna. Tak się stało proszę Państwa. Panie Prezesie ogromnie za to dziękuję. To była niezwykła próba.

Nie wiadomo, co by się stało z polską gospodarką, z wieloma polskimi firmami, które później udało się uratować, nawet w sytuacji kiedy nie można było sprzedać towarów, nawet w sytuacji, kiedy nie można było produkować. Dzięki temu właśnie, że nie zawalił się system bankowy, że nie doszło do tej katastrofy. Ogromnie za to dziękuję."

Prof. Adama Glapiński powiedział po odebraniu nagrody: "Bardzo dziękuję za wielkie wyróżnienie oraz słowa uznania od Prezydenta Pana Andrzeja Dudy. Przyjmuję je w imieniu własnym, Zarządu NBP i wszystkich pracowników Narodowego Banku Polskiego, dzięki którym – ich pracy i poświęceniu w tym trudnym okresie – tak skutecznie stawiliśmy czoła wyzwaniom wynikającym z niepewności spowodowanej pandemią Zapewniam, że NBP czuwa, aby Polacy byli spokojni o swoją ekonomiczną przyszłość. Ograniczamy i będziemy ograniczać negatywne, ekonomiczne skutki pandemii. Walczymy z inflacją, dbamy o stabilność systemu finansowego, dbamy o wartość polskiego pieniądza”.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Źródło: materiały prasowe / Twitter @nbppl
 

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła