Przemysł na wysokich obrotach

opublikowano: 2 stycznia 2017
Przemysł na wysokich obrotach lupa lupa
fot. Freeimages

Po trwającym od kilku miesięcy okresie słabości, wskaźnik PMI obrazujący tendencje w polskim przemyśle wzrósł w grudniu niespodziewanie mocno. Jego wartość skoczyła z 51,9 do 54,3 punktu, osiągając poziom najwyższy od lipca 2015 r., czyli od siedemnastu miesięcy.

Wprawdzie na tej podstawie trudno jeszcze definitywnie przesądzać, że mamy do czynienia z przełomem, jest to z pewnością sygnał pozytywny, mogący wskazywać, że za kilka miesięcy będziemy świadkami spodziewanego większego ożywienia w przemyśle i w całej gospodarce. Na potwierdzenie tej tezy lepiej jednak poczekać, obserwując zachowanie wskaźnika w kolejnych miesiącach.

Warto podkreślić, że na grudniową zwyżkę wskaźnika zapracowały zgodnie wszystkie jego elementy składowe, a więc produkcja, nowe zamówienia, w tym eksportowe, zatrudnienie, poziom zapasów i czas realizacji dostaw. Szczególnie silny był jednak skok cen wyrobów, spowodowany wzrostem kosztów produkcji, wynikającym z sytuacji na rynkach surowcowych oraz osłabienia złotego. Ekonomiści ISH Markit, obliczający wartość wskaźnika PMI, zwracają uwagę że dynamika wzrostu kosztów produkcji nie ma precedensu w dotychczasowej historii badań. Nadal mocne było tempo wzrostu zatrudnienia w firmach, choć tendencja ta utrzymuje się już od prawie czterech lat. Zwiększył się popyt na środki produkcji, obniżył się poziom zapasów i wydłużył czas realizacji dostaw. Jeśli te tendencje będą nadal kontynuowane, można spodziewać się przyspieszenia inwestycji.

Zachowanie PMI dla polskiego przemysłu w ostatnich miesiącach wyraźnie odstawało od pozytywnej tendencji tego wskaźnika w Niemczech, który zdecydowanie idzie w górę już od wczesnej wiosny 2016 r. Można więc zakładać, że grudniowa silna zwyżka w naszym przypadku stanowi sygnał powrotu do ściślejszej korelacji z sytuacją panującą u naszego największego partnera handlowego.

Roman Przasnyski, Główny Analityk Gerda Broker

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła