Restrukturyzacja - jakie warunki sukcesu?

opublikowano: 18 lutego 2020
Restrukturyzacja - jakie warunki sukcesu? lupa lupa
fot. materiały prasowe

W Polsce rocznie przeprowadzanych jest średnio 465 postępowań restrukturyzacyjnych. A jedynie 24 proc. z nich kończy się sukcesem. Co więc zrobić, aby przeprowadzić w firmie skuteczną restrukturyzację?

Według Prawa restrukturyzacyjnego, istnieje możliwość otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego w sytuacji nie tylko niewypłacalności, jak ma to miejsce przy ogłoszeniu upadłości, ale także przy zagrożeniu niewypłacalnością. Uchwycenie tego momentu pozwala na podjęcie odpowiednich działań restrukturyzacyjnych, gdy jest to jeszcze możliwe oraz opłacalne. – przekonuje Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.

Dobry doradca restrukturyzacyjny

Po zidentyfikowaniu przesłanek do otwarcia restrukturyzacji, warto skontaktować się z doradcą, których jest w Polsce około 1400. Trzeba zwrócić uwagę na segment rynku, w którym działał oraz na dotychczasowe doświadczenie. Wybór doradcy restrukturyzacyjnego nie warto pozostawiać decyzji sądu. Przy dużej liczbie spraw nie będzie w stanie badać na bieżąco kompetencji każdego doradcy. Dlatego dobrze jest zasugerować doradcę, nawet w przypadku braku wymaganego poparcia 30 proc. niepowiązanych wierzycieli. Sąd w większości przypadków uwzględnia wnioski o ustanowienie wskazanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Wybierz odpowiednie postępowanie

Istotny jest również wybór odpowiedniego postępowania restrukturyzacyjnego. Do dyspozycji mamy: postępowanie o zatwierdzenie układu, postępowanie układowe, postępowanie sanacyjne i przyspieszone postępowanie układowe. To ostatnie wybiera prawie 70 procent restrukturyzowanych firm. Każde postępowanie posiada inne zastosowanie, które należy dobrać indywidualnie do sytuacji. Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się najmniejszym formalizmem i jest najszybsze ze względu na zminimalizowany udział postępowania przed sądem. Jednak nie gwarantuje zabezpieczenia przed egzekucją.

- Przyspieszone postępowanie układowe jest zdecydowanie najszybsze i najczęściej wybierane, ale jest skierowane do podmiotów, które mają nie więcej niż 15% wierzytelności spornych. Jednocześnie nie zapewnia ochrony egzekucyjnej przed wierzycielami rzeczowymi. W przypadku postępowania sanacyjnego możliwe są najgłębsze zmiany oraz jest ochrona przed wierzycielami rzeczowymi. Należy się jednak liczyć z tym, że zostanie powołany tymczasowy nadzorca sądowy do zbadania sytuacji przedsiębiorstwa, a postępowanie może być długotrwałe. – tłumaczy Przemysław Furmanek z firmy doradczej Lege Advisors.

Plan restrukturyzacyjny

Firma przygotowująca się do restrukturyzacji musi przygotować wstępny plan restrukturyzacyjny, stanowiący element wniosku o otwarcie postępowania. Plan taki posłuży później za podstawę stworzenia ostatecznego planu restrukturyzacyjnego wdrażanego przez doradcę. Dobrze przygotowany wstępny plan pozwala na podjęcie działań naprawczych wcześniej, co daje większe szanse restrukturyzacji. Plan restrukturyzacyjny, w zależności od rodzaju postępowania, może obejmować: rozłożenie na raty, częściowe umorzenie wierzytelności, konwersję na udziały lub akcje wierzytelności, redukcję zatrudnienia, odstąpienie od umów niewykonanych w całości.

Ile trwa restrukturyzacja?

Restrukturyzacja w zależności od rodzaju postępowania i środków może trwać od kilku miesięcy do 2-3 lat. Wyniki dotychczasowych obserwacji wskazują, że im restrukturyzacja trwa krócej, tym są większe szanse na skuteczne jej zakończenie. Ważna tutaj jest optymalizacja czasu postępowania w zależności od potrzeb oraz od rodzaju postępowania. Co do zasady, działania restrukturyzacyjne powinny trwać do 6 miesięcy. Dążąc do jak najszybszego zakończenia postępowania warto współpracować ze sprawnym doradcą, który odpowiada za przygotowanie spisu wierzycieli, przygotowanie planu restrukturyzacyjnego, pozyskanie ewentualnego dofinansowania oraz zorganizowania głosowania nad układem.

- Nie ma uniwersalnej drogi do przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji. Niezbędne jest dopasowywanie istniejących rozwiązań do potrzeb, ale i możliwości restrukturyzowanego przedsiębiorstwa. Istotną rolę i odpowiedzialność za cały ten proces bierze na siebie doradca restrukturyzacyjny, którego doświadczenie, mądrość i umiejętność wykorzystania dostępnych narzędzi, mogą przynieść sukces. – przekonuje Szymon Mojzesowicz.

Źródło: materiały prasowe

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła