Rynek faktoringu wart już 260 mld zł

opublikowano: 13 grudnia 2019
Rynek faktoringu wart już 260 mld zł lupa lupa

Według wyliczeń Polskiego Związku Faktorów, wartość faktur finansowanych przez faktorów przekroczyła już ponad ćwierć biliona złotych. To blisko 20-proc. wzrost w stosunku do 2017 r.

Przedsiębiorcy chętniej decydują się na faktoring przede wszystkim ze względu na trudności w uzyskaniu kredytów bankowych oraz nieterminowe płatności od kontrahentów.

Dwukrotnie więcej zainteresowanych

Jeszcze w 2017 roku liczba klientów korzystających z tego instrumentu finansowego wynosiła nieco ponad 9 tysięcy. Dziś jest ich już blisko 17 000. Łączna ilość faktur, które zostaną sfinansowane do końca bieżącego roku przekroczy 15 milionów. – Dziś aż 9 na 10 firm boryka się z problemem zatorów płatniczych. Co prawda średni czas oczekiwania na płatność nieznacznie się skrócił, jednak liczba zatorów nieustannie się powiększa. Dodatkowym problemem jest także split payment, sprawiający, że firmy mają ograniczony dostęp do kapitału obrotowego. Brak płynności finansowej całkowicie „hamuje” ich funkcjonowanie i w konsekwencji jest główną przyczyną zakończenia działalności firm w pierwszym roku ich działalności – tłumaczy Tomasz Kuciel z Edisona, firmy należącej do międzynarodowej grupy EDITEL.

Kredyty o niskiej „osiągalności”

Do czynników wpływających na zainteresowanie faktoringiem należy dodać jeszcze jeden. Mianowicie – trudności z otrzymaniem kredytu. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców szacuje, że 6 na 10 firm z sektora MŚP finansuje swój rozwój wyłącznie ze środków własnych. Co piąty przedsiębiorca z tego segmentu spotkał się z odmową udzielenia kredytu. Taki stan rzeczy nie jest charakterystyczny wyłącznie dla Polski. Nie lepiej sytuacja przedstawia się za oceanem. Ostatnie badanie firmy OnDeck, przeprowadzone na imponującej próbie 10 tysięcy firm ubiegających się o kredytowanie dowiodło, że pozytywną decyzję wydano jedynie w 12% przypadków.

W ostatnim kwartalnym raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym” Narodowy Bank Polski zaznacza, że banki jeszcze bardziej zaostrzyły warunki przyznawania kredytów małym i średnim firmom, przy niemal niezmienionej polityce stosowanej wobec największych podmiotów gospodarczych. To wpływa na rosnącą popularność faktoringu

Oferta banków nie zawsze dostosowana jest do sytuacji sektora MŚP i finansowanie bankowe jest dla firm nieosiągalne. Co więcej, nawet jeśli firmie uda się przekonać instytucję finansową do udzielenia kredytu, często i tak propozycja nie jest adekwatna do jej potrzeb. Analiza zdolności kredytowej oparta jest na wynikach z poprzedniego roku finansowego. Otrzymany limit kredytowy często ma się nijak do rzeczywistych potrzeb finansowych. Dla porównania, faktor jest w stanie sfinansować pełną wartość obrotów zarówno z bieżącego jak i przyszłych okresów, a więc elastycznie dopasowuje się do potrzeb – zwraca uwagę Arkadiusz Trela z eFaktor, spółki faktoringowej zapewniającej finansowanie małym i średnim przedsiębiorcom.

Zautomatyzowana decyzja

Rozwój rynku i jego rosnąca wartość sprawiają, że faktorzy sięgają po narzędzia, które mają ułatwić firmom przyznanie wsparcia i zautomatyzować proces składania wniosków o finansowanie. Np. eFaktor nawiązał współpracę z Edisonem, dostawcą technologii EDI, z której korzysta m.in. branża handlowa. Pomysł jest prosty: Edison, który pośredniczy w wymianie elektronicznych dokumentów handlowych pomiędzy dostawcami i odbiorcami, dysponuje m.in. historią faktur. Automatycznie może więc na żądanie potencjalnego klienta zasilić nimi system eFaktor. Dzięki automatyzacji procesów firma ma dostęp do finansowania już po kilku kliknięciach i praktycznie bez zaangażowania po stronie operacyjnej.

- Firma, która korzysta z cyfrowej wymiany dokumentów ma możliwość zautomatyzowania procesu związanego z finansowaniem. Wymiana informacji następuje bezpośrednio pomiędzy systemami Edison i eFaktor. Dzięki temu można w dużym stopniu zautomatyzować proces przyznawania finansowania. Wystarczy zalogować się na swoje konto w panelu klienta i zaznaczyć, które z faktur chcemy sfinansować. Cały wniosek jest procesowany online, zaś limit, którego maksymalna wartość to nawet 5 mln zł, nadawany jest błyskawicznie – dodaje Arkadiusz Trela z eFaktora.

Biliony dolarów finansowania

Analiza światowego rynku faktoringu przeprowadzona przez Technavio przekonuje, że już w perspektywie dwóch najbliższych lat urośnie on o kolejne 2,82 biliona dolarów, powiększając się ponad dwukrotnie. Głównym czynnikiem wzrostowym będzie natomiast konsekwentnie poszukiwanie alternatywnych metod finansowania przez małe oraz średnie przedsiębiorstwa.

Źródło: materiały prasowe

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła