Rynek spodziewa się obniżek stóp w tym roku

opublikowano: 4 kwietnia 2023
Rynek spodziewa się obniżek stóp w tym roku lupa lupa
fot. materiały prasowe

Rada Polityki Pieniężnej powinna utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Taka decyzja może zapaść już po raz siódmy z rzędu. Rynek odczytuje trwającą od września serię jako nieoficjalny kres cyklu podwyżek

Jeśli wierzyć prognozom, to stopy procentowe już nie wzrosną, a pod koniec bieżącego roku zaczną się ich obniżki – wynika z kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Najnowsze notowania sugerują bowiem, że na przełomie lat 2023/24 WIBOR 3M powinien być na poziomie około 6,3-6,4 proc.. To o ponad 0,5 pkt. proc. mniej niż dziś.

Stopy procentowe w dół jeszcze w 2023 roku?

Tak duża zmiana oznacza, że stopy procentowe powinny pójść w dół. I chociaż RPP studzi nadmierny optymizm wciąż nie informując nawet o kresie cyklu podwyżek stóp procentowych, to gracze rynkowi widzą przyszłość inaczej. Przewidują oni, że pod koniec bieżącego roku dojdzie do co najmniej dwóch cięć stóp lub jednego większego. Podobną prognozę wydał ostatnio też bank BGK.

Byłyby to dobre informacje dla osób spłacających złotowe kredyty mieszkaniowe oparte o zmienną stopę procentową. Ci z nas, którzy takie długi posiadają, mają bowiem szanse na stopniowe obniżanie się rat. Zupełnie inna jest perspektywa oszczędzających. Ci z nas, którzy trzymają pieniądze na bankowych depozytach już dziś widzą bowiem, że oferowane im oprocentowanie nie jest tak dobre jak przed kilkoma miesiącami. Spodziewane obniżki stóp procentowych oznaczają, że warunki lokat i rachunków oszczędnościowych będą gorsze.

Spadek inflacji odsuwa widmo podwyżek

Czy tak faktycznie będzie, okaże się dopiero za kilka miesięcy. Najważniejsze w tym kontekście jest to czy uda się ograniczyć inflację. Wstępne dane na temat dynamiki zmian cen za marzec (inflacja na poziomie 16,2 proc.) były pozytywne. To zbliża nas do decyzji o formalnym zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych. Z każdym miesiącem coraz bliżej jest też początek cyklu ich obniżek.

Nie ulega przy tym wątpliwości, że najnowsze dane o inflacji powodują, że podwyżki stóp stały się jeszcze mniej prawdopodobne. Dotychczas większość członków RPP, opowiadając się za bardzo ostrożnym podejściem do dalszych podwyżek stóp procentowych, zwracała uwagę na obawy przed nadmiernym schłodzeniem gospodarki. Jego konsekwencją byłoby przecież pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Sam profesor Glapiński - jako przewodniczący Rady – oceniał ponadto, że obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający do tego, by zahamować inflację. Wstępne dane GUS o inflacji w marcu - lepsze od danych z lutego (16,2 proc. vs 18,4 proc.) - wpisują się w tę ocenę.

Bartosz Turek, Oskar Sękowski, HRE Investments

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła