Rynki ignorują ryzyko geopolityczne

opublikowano: 7 stycznia 2020
Rynki ignorują ryzyko geopolityczne lupa lupa

Na rynkach globalnych tydzień rozpoczął się wczoraj w dość nerwowych nastrojach. Tematem numer jeden jest nadal Bliski Wschód. Dziś jednak inwestorzy przechodzą jednak do innych spraw.

Napięcie na linii USA – Iran pozostaje ogromne. Teheran uznał Pentagon za organizację terrorystyczną, zaś same USA nie dają jasnych sygnałów, co do dalszych planów. Wczoraj mylnie wysłany został list o wycofaniu się z Iraku, co później amerykańscy urzędnicy dementowali. Prawda jest taka, że nie można do końca wykluczyć eskalacji konfliktu nawet w krótkim terminie. Nastroje w samym Iranie są bardzo wzburzone. Inwestorzy wyszli jednak z założenia, że czeka nas dłuższy okres napięcia, ale bez przesilenia. Ceny ropy na początku wczorajszego handlu były najwyższe od maja ubiegłego roku, ale potem spadały, notowania na Wall Street znów są w okolicach historycznych maksimów. Mocno drożeją metale szlachetne, złoto wczoraj było najdroższe od 2013 roku. Tutaj jednak można mieć wrażenie, że sytuacja jest tylko pretekstem do przyspieszenia wzrostów, które trwały już jakiś czas. Napływy do złota i srebra widzieliśmy już na przełomie roku przy ogólnie świetnych nastrojach, co pokazuje, że po prostu kapitał regularnie kieruje się w tę stronę. Inwestorzy wychodzą z założenia, że banki centralne będą zmuszone utrzymać luźną politykę pieniężną aby stymulować wzrost.

Pretekstem do poprawy sytuacji rynkowej wczoraj były dane, które w niektórych przypadkach wypadły znacznie powyżej oczekiwań. Mowa o finalnych wskaźnikach koniunktury w usługach w grudniu, które dla Europy i USA zostały znacznie skorygowane w górę. To mogło utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że okres dekoniunktury się kończy, przynajmniej na razie. Nie wszystkie dane wypadły jednak dobrze – indeksy w Chinach i Japonii okazały się sporo słabsze od oczekiwań, a to region, od którego w tym roku sporo będzie zależeć.

Dziś sporo publikacji z USA. Przede wszystkim uwaga zwrócona będzie na indeks ISM dla sektora usług (16:00). W Polsce o 10:00 poznamy dane o grudniowej inflacji.

dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista XTB

 

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła