"Sieci": Kto stoi za operacją „Pytel”?
Absurd goni absurd – tak w dużym skrócie można podsumować opozycyjną „operację Pytel”, w ramach której z byłego szefa SKW próbowano zrobić autorytet podważający wiarygodność PiS.
Analiza faktów przeprowadzona przez Marka Pyzę pokazuje, że to nie wiarygodność partii rządzącej została podważona.
Przez wiele lat próbowano z Jarosława Kaczyńskiego zrobić rusofoba, który chce wpędzić Polskę w wojnę z Rosją. Dziś jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki narracja została odwrócona – lider PiS ma działać na rzecz Moskwy, a postawa polskiego rządu wobec Ukrainy to tylko blef. Takie tezy ku uciesze opozycji stawia były szef SKW, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty – pisze w najnowszym numerze tygodnika Sieci Marek Pyza.
Michał Karnowski rozmawia z Małgorzatą Bojanowską, dyrektor Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, które upamiętnia i dokumentuje los ludności stolicy po powstaniu warszawskim. - Niemcy przeprowadzali tu selekcję Polaków. Często brutalnie rozdzielano rodziny. Nadający się do pracy byli wysyłani do morderczej pracy w obozach, często do fabryk pod ziemią, gdzie Niemcy przenosili zagrożone bombardowaniem alianckim zakłady. Warunki były tam straszne
O raporcie poświęconym stratom Polski w czasie II Wojny Światowej Marcin Wikło rozmawia z prof. Konradem Wnękiem, historykiem UJ, współtwórcą opracowania.
Jak zauważa ekspert, straty Polski były ogromne. Zarówno te gospodarcze, jak i te w potencjale ludzkim. Według szacunków autorów raportu, liczba poległych i zamordowanych Polaków to przeszło 5,2 miliona. A do tego tragicznego bilansu należy dodać tych, którzy zginęli i zmarli na skutek choćby głodu.
Jan Rokita przeprowadza analizę wyników wyborów w Szwecji. Partia Szwedzcy Demokraci (SD) przełamuje właśnie wieloletnią dominację pragmatycznych centrystów z Moderaty, stając się główną siłą polityczną na szwedzkiej centroprawicy. To oznacza, że stronnictwo, jeszcze nie tak dawno izolowane w szwedzkiej polityce i tamtejszych mediach jako ponoć zagrażające demokracji, wchodzi definitywnie do głównego nurtu szwedzkiej polityki. I niezależnie od finału negocjacji w sprawie utworzenia centroprawicowej koalicji rządowej będzie wywierać kluczowy pływ na przyszły rząd Szwecji – pisze Rokita. Z perspektywy Polski zmiany zachodzące w szwedzkiej polityce są ważne, bo Szwedzcy Demokraci to partnerzy PiS w Europarlamencie.
O europejskim wsparciu dla Ukrainy, z Janezem Janšą, byłym premierem Słowenii, rozmawia Goran Andrijanić. - Obawiam się, że dojdzie do sytuacji, w której będzie wywierany większy nacisk na Ukrainę, by zrezygnowała ze swojego terytorium, niż na Rosję, by wycofała się z terytoriów okupowanych – mówi Janša.
W Sieci także o sytuacji militarnej na Ukrainie, perspektywach brytyjskiej monarchii pod panowaniem króla Karola oraz podróży synodalnej papieża Franciszka.
- W październiku w Rzymie odbędzie się wieńczący ów proces synod biskupów, podsumowujący wyniki prac synodalnych na poziomach krajowych. Największą uwagę mediów skupia droga synodalna w Niemczech, która jest zarazem źródłem największych kontrowersji i niepokojów w świecie katolickim. Uczestnicy tego wydarzenia wysuwają bowiem postulaty, których zrealizowanie oznaczałoby całkowite zanegowanie dotychczasowej doktryny wiary i moralności – pisze na łamach nowego wydania Sieci Grzegorz Górny.
Obejrzyj obszerne omówienie zawartości nowego wydania "Sieci" - KLIKNIJ TUTAJ
W tygodniku także komentarze bieżących wydarzeń pióra Konrada Kołodziejskiego, Doroty Łosiewicz, Stanisława Janeckiego, Doroty Łosiewicz, Bronisława Wildsteina, Andrzeja Rafała Potockiego, Jakuba Augustyna Maciejewskiego oraz duża dawka Sieci Kultury Jolanty Gajdy-Zadwornej, Roberta Tekieli, Adama Ciesielskiego i Łukasza Adamskiego.
Więcej w najnowszym numerze „Sieci”, w sprzedaży od poniedziałku 19 września, także w formie e-wydania – polecamy tę formę lektury, wystarczy kliknąć TUTAJ
Artykuły z bieżącego wydania dostępne od 19 września online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół - KLIKNIJ TUTAJ
Zapraszamy też do oglądania ciekawych audycji telewizji wPolsce.pl.