Stablecoin PayPal USD: wpływ nowej kryptowaluty na rynek

opublikowano: 9 sierpnia 2023
Stablecoin PayPal USD: wpływ nowej kryptowaluty na rynek lupa lupa
fot. Pixabay

Firma PayPal wprowadza do swojej oferty stabilny token kryptowalutowy. Staje się tym samym pierwszym dużym instytucjonalnym podmiotem, który rozszerza na taką skalę płatności kryptowalutowe. Decyduje się na to mimo zaostrzenia  w ostatnim czasie kontroli nad aktywami cyfrowymi przez amerykańskich regulatorów. Firma ogłosiła uruchomienie stablecoina o nazwie PayPal USD (PYUSD), który będzie powiązany z dolarem amerykańskim. Co wiemy o nowej kryptowalucie i jaki może ona mieć mieć wpływ na cały rynek krypto oraz na akcje samego PayPala?

Stablecoin PayPal USD (PYUSD) jest oferowany za pośrednictwem Paxos, dostawcy usług związanych z kryptowalutami i technologią blockchain. Paxos ma doświadczenie w podobnych usługach, oferując już inne stablecoiny, takie jak Binance USD (BUSD) i Pax Dollar (USDP). Współpracuje także z Mastercard przy pośrednictwie w zakupie kryptowalut.

Niestety, Binance BUSD doświadczył problemów regulacyjnych, które ograniczyły jego zasięg. Paxos zakończył także partnerstwo z Binance, co wpłynęło negatywnie na kapitalizację tego stablecoina.
 
PYUSD działa na sieci Ethereum i korzysta z technologii smart kontraktu. Jest zgodny ze standardem ERC20, umożliwiając podstawowe operacje, takie jak przesyłanie i sprawdzanie stanu konta. Kontrola podaży PYUSD oparta jest na rezerwach dolara amerykańskiego przechowywanych przez Paxos Trust Company, a jednoznaczny adres „supplyController" pozwala na emisję i unieważnienie tokenów w oparciu o rzeczywisty ruch gotówki.
 
Sam rynek stablecoinów od dwóch lat zdaje się zamierać, a w każdym razie jego całkowita wartość nieprzerwanie spada o 14,6 proc. w relacji rok do roku. Wprowadzenie PayPal USD może nie mieć na to znacznego wpływu, ponieważ w przypadku konwersji na PYUSD wszystkich kryptowalut, które mają klienci PayPal, kapitalizacja rynku stablecoinów wzrosłaby zaledwie o 0,7 proc.
 
Stablecoiny mają szczególne znaczenie dla całego rynku kryptowalut, ponieważ odzwierciedlają one ilość pieniądza na tym rynku. Jeśli liczba stablecoinów maleje, możemy obserwować spadek dostępnych środków w obiegu, co ma negatywny wpływ na m.in. potencjał do wzrostów bitcoina. Zmiana tej tendencji może być silnym wskaźnikiem do rozpoczęcia nowej hossy.

Aktualnie akcje spółki znajdują się na najniższym poziomie od sześciu lat. Sytuacja finansowa spółki jest silnie uzależniona od popytu klientów indywidualnych, co sprawia, że jest podatna na cykle gospodarcze. Mimo relatywnie niskiej wyceny akcji przychody spółki rosną stale o 17 proc. średniorocznie. Jednak marża zysku netto PayPal (14 proc.) jest znacznie niższa niż u jednego z głównych konkurentów – Mastercard (43 proc.). Rentowność kapitałów własnych PayPala wynosi 20 proc., podczas gdy u Mastercard jest to aż 172 proc. Kluczowe znaczenie ma jednak przyszły wskaźnik C/Z (czyli cena do przyszłego zysku). Obecnie wydaje się on atrakcyjny, biorąc pod uwagę potencjał rozwoju usług kryptowalutowych związanych z własnym stablecoinem oraz całkowity brak zadłużenia. Przyszły C/Z dla PayPal wynosi 11,4, a dla Mastercard 27,3 co może oznaczać, że PayPal w najbliższych miesiącach prawdopodobnie rozpocznie nową tendencję wzrostową.

Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl).

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła