Tańsze kredyty jeszcze przed wyborami?

opublikowano: 10 maja 2023
Tańsze kredyty jeszcze przed wyborami? lupa lupa
fot. materiały prasowe

Jeśli wierzyć prognozom, to stopy procentowe NBP mogą być obniżone już po wakacjach – a tak sugerują notowania kontraktów terminowych na WIBOR. Jeśli taki scenariusz się zrealizuje, to rata kredytu może spaść o ok. 5 proc. do końca tego roku.

Majowe posiedzenie RPP nie powinno przynieść niespodzianek. Już po raz ósmy z rzędu stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie. I choć oficjalnie Rada mówi, że nie zakończyła cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, to rynek już jakiś czas temu uznał, że więcej podwyżek nie będzie. Mało tego, kontrakty terminowe na stopę procentową (FRA) sugerują nawet obniżenie kosztu pieniądza w tym roku.

Oczywiście rynek może się mylić, ale jeśli spojrzymy na wspomniane notowania to, ich najświeższe odczyty sugerują, że we wrześniu bieżącego roku, WIBOR 3M powinien być na poziomie około 6,6 proc. To wynik o 0,30 pkt. proc. niższy niż aktualne notowania tego wskaźnika. To sugeruje, że w międzyczasie dojdzie do obniżki stóp procentowych w Polsce. Te same przewidywania pokazują, że do końca 2023 roku możliwe są dwa lub nawet trzy ruchy w dół ze strony RPP.

Nie jest to zupełnie nieuzasadnione. Jak bowiem donosi ISBnews według profesora Dąbrowskiego luzowanie polityki pieniężnej jest w Polsce coraz bardziej prawdopodobne. Opinia ta jest o tyle ważna, że ekonomista ten jest członkiem RPP. Wskazuje on, że rozmowy o redukcji stóp mogą być przeprowadzane już po wakacjach.

Spadek inflacji niezbędny do obniżek stóp

Trzeba przy tym jednak podkreślić, że prognozy i rynkowe komentarze potrafią być bardzo zmienne. Przecież w ostatnich miesiącach przeszliśmy z przewidywań mówiących o podnoszeniu podstawowej stopy procentowej do poziomu 8-10 proc. do sytuacji, w której odliczamy czas do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp. Taka optymistyczna zmiana spowodowana jest spadkiem inflacji. Co prawda wciąż jest ona dwucyfrowa, ale wstępne dane za kwiecień sugerowały szybszy spadek inflacji niż ten oczekiwany przez ekonomistów. Daje to nadzieje, że obecny poziom stóp procentowych jest wystarczający do tego, by skutecznie zahamować wzrost cen dóbr i usług w Polsce.

Kredytobiorcy odczują ulgę jeszcze w tym roku?

Gdyby prognozy okazały się prawdziwe i RPP rzeczywiście obniży stopy procentowe, to byłaby to bardzo dobra wiadomość dla osób spłacających złotowe kredyty mieszkaniowe. Dotyczy to zwłaszcza kredytów o zmiennym oprocentowaniu. W najgorszym momencie (listopad 2022 roku) kredytobiorcy posiadający dług na poziomie 300 tys. złotych na 25 lat, z marżą 2,6 proc. płacili ratę w wysokości niemal 2,8 tys. złotych. Obecnie, czyli w maju 2023 roku jest to nieco ponad 2,6 tys. złotych. Natomiast zgodnie z przewidywaniami na koniec 2023 roku kwota ta może spaść do poziomu 2,5 tys. złotych. Od najgorszego momentu raty hipotek spadłyby więc łącznie o około 10 proc.

Oczywiście wszystkie te przewidywania, to jedynie prognozy. Jeśli zaciągamy kredyt o zmiennym oprocentowaniu, to nikt nie zagwarantuje nam wysokości raty w perspektywie kilku lat. Dlatego podchodząc roztropnie do zarządzania domowym budżetem należy przygotowywać się też na realizację mniej optymistycznych scenariuszy.

Oskar Sękowski, Bartosz Turek, HREIT

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła