TechnoBiznes 2021

24.06.2021

„Gazeta Bankowa” wyłoniła zwycięzców swoich konkursów technologicznych TechnoBiznes. Dzisiaj podczas uroczystej gali zostały wręczone statuetki, medale i dyplomy przedstawicielom wyróżnionych firm. rozwiń

Nagrody przyznano w dwóch konkurencjach: „Hit Roku 2021” i „Lider 2020”. W grupie pierwszej zostały nagrodzone najlepsze rozwiązania, które w roku 2021 są lub będą dostępne, a w drugiej - instytucje i firmy, która w minionym roku dokonały spektakularnego wdrożenia w obszarze nowych technologii. W pierwszej konkurencji nacisk położony jest na przyszłość, na trendy i możliwości, które mogą zostać zrealizowane, w drugiej dominuje stan obecny, czyli technologiczna teraźniejszość w jej najlepszym wydaniu. Liderów wyłoniono w trzech kategoriach: Bankowość, Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe oraz Przemysł 4.0, a Hity w dwóch – w Bankowości oraz w Ubezpieczeniach i innych instytucjach finansowych.

<statuetki

W pierwszym konkursie, w kategorii Bankowość, nagrodę Hit Roku otrzymało Biuro Informacji Kredytowej BIK za BIK API – aktualizację online bazy BIK Klient Indywidualny, oraz Hitachi Europe za Telemedycynę nowej generacji w bankowości- odpowiedź Hitachi na pandemię.

Obu rozwiązaniom „Gazeta Bankowa” wraz z Kapitułą Konkursów Technologicznych przyznała także rekomendacje. Otrzymało je również sześć innych firm: dwie trafiły do Comarchu (pierwsza to Comarch RPA for KYC - system do automatyzacji pozyskiwania danych ze źródeł rozproszonych, druga - AI in Comarch Wealth Management, czyli rozwiązanie chmurowe, pomagające doradcom i inwestorom w doborze właściwego produktu inwestycyjnego), do Heuthes (za Multicentaur Payment ID Hub), Secfense (Secfense User Access Security Broker), SoftNet (vBanking – czyli wirtualny bank, rozwiązanie adresowane głównie do banków spółdzielczych) oraz Sygnity (za FlexiFee 2.0 - system wspierający sprzedaż produktów i usług bankowych).

sygnity

W kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe, nagrodę Hit Roku (i zarazem rekomendację) otrzymała spółka Atende za cyfryzację dokumentów publicznych, prywatnych oraz procesów backoffice w oparciu o technologię blockchain. Rekomendację przyznano także firmie ERGO Technology & Services za rozwiązanie MLS (mobilna likwidacja szkód).

rekomendacje

Pierwsze miejsce w konkursie Lider 2020, w kategorii Bankowość zdobył PKO Bank Polski za Program Transformacji Technologicznej Road to Cloud, drugie – Bank Pekao za PeoPay KIDS, trzecie - Alior Bank za Foto ID. W tej kategorii „Gazeta Bankowa” przyznała także wyróżnienia: ING Bankowi Śląskiemu za Robo-doradcę Investo, BNP Paribas Bank Polska za Autenti Paperless, PKO Bank Polski za You&AI – Asystenta głosowego PKO Banku Polskiego, oraz SGB-Bank za aplikację SGB Mobile.

aplikacjasgbmobile

W kategorii Ubezpieczenia i inne instytucje finansowe zwyciężył PZU SA, który został nagrodzony za mojePZU, drugie miejsce zajął Generali Polska (Leon – sztuczna Inteligencja jako wsparcie w obsłudze klienta), a trzecie - PKO Leasing (za Bankową platformę Automarket.pl). W tej kategorii kapituła konkursu przyznała dwa wyróżnienia – jedno dla PZU Życie za Semantyczny OCR (jest to narzędzie służące do obsługi roszczeń życiowych, wykorzystujące Sztuczną Inteligencję), drugie – dla STU ERGO Hestia za Panel wypłat kanałem Blockchain.

ubezpieczenia

W kategorii Przemysł 4.0 tytuł Lidera 2020 otrzymała Grupa Lotos za System LDAR, umożliwiający prowadzenie monitoringu urządzeń, aparatów, połączeń kołnierzowych i rurociągów, pod kątem lokalizacji i usuwania emisji niezorganizowanej lotnych związków organicznych – LZO. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Totalizator Sportowy, którego Kapituła nagrodziła za mojeID – elektroniczną weryfikację klientów, a trzecie - TAURON Polska Energia za Tauron w chmurze. Przyznano dwa wyróżnienia: jedno – dla spółki Emitel za Smart City Piaseczno, i drugie – dla Lotniska Chopina w Warszawie oraz Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej za A-CDM (Airport – Collaborative Decision Making), czyli za system, który poprawia efektywność działania lotniska, płynność ruchu lotniczego, sprawność obsługi samolotów oraz pozwala lepiej wykorzystać zasoby wszystkich partnerów.

2

rekomendacje

Nagrody w obu konkursach są przyznawane przez Kapitułę, która ocenia rozwiązania zgłoszone przez firmy i instytucje pod kątem ich innowacyjności, a także wykorzystania nowoczesnych koncepcji i produktów informatycznych w wielu dziedzinach gospodarki – od sfery usług i obsługi klienta po działalność produkcyjną. W składzie Kapituły tegorocznej edycji konkursu TechnoBiznes byli: Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w KPRM, Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji; dr hab. prof. SGH Andrzej Sobczak, Kierownik Zakładu Zarządzania Informatyką, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; Patrycja Sas–Staniszewska,Prezes Izby Gospodarki Elektronicznej; prof. dr hab. Andrzej Gospodarowicz, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; dr hab. prof. SGH Zbigniew Krysiak, Zakład Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Przedsiębiorstwa, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie; dr inż. Wojciech Kamieniecki, Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Romuald Orzeł, Prezes Zarządu Grupy Medialnej Fratria, Henryk Uzdrowski, Członek Zarządu Grupy Medialnej Fratria; Maciej Wośko, Redaktor Naczelny „Gazety Bankowej”; Stanisław Koczot, Zastępca Redaktora Naczelnego „Gazety Bankowej”.

Konkursy technologiczne „Gazety Bankowej” należą do plebiscytów z najdłuższą tradycją na polskim rynku cyfrowym. Tegoroczna edycja konkursu „Lider” był już 19. z kolei, a „Hit” –14. Celem TechnoBiznesu jest ukazanie ważnej roli technologii w funkcjonowaniu firm, jej znaczenia w zdobywaniu korzyści biznesowych, w osiąganiu przewagi konkurencyjnej, a także rosnącego udziału w rozwoju zarówno gospodarki krajowej, jak i rynku high-tech.

- Z roku na rok obserwuję, jak plebiscyt związany z technologią rozwija się wskazując często kierunki rozwoju cyfrowego rynku w Polsce. Z uśmiechem wspominam czas, gdy jednym z pytań ankietowych w badaniu konkursowym było pytanie” „Czy bank posiada stronę internetową”? Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Żyjemy w innym, zdominowanym przez cyfryzację i napędzanym technologią świecie. Zwłaszcza ostatni rok wykazał, jak ważne jest przygotowywanie się na nieprzewidywalne wydarzenia, wyprzedzanie czasów, poszukiwanie technologii, która sprawi, że nic nie przeszkodzi nam w prowadzeniu udanego biznesu – mówi Maciej Wośko, redaktor naczelny „Gazety Bankowej” i portalu wGospodarce.pl. - Mamy wielki zaszczyt przedstawić najbardziej aktywne instytucje finansowe i firmy technologiczne, które rozwijają się i poszukują nowych kierunków rozwoju. To liderzy TechnoBiznesu – przedsiębiorstwa, spółki i ich menedżerowie, którzy potrafią przygotować się do wyjątkowych wydarzeń na rynku.(sk)


reklama

 
26.01.2021

„Gazeta Bankowa” rozpoczyna nową edycję konkurs Techno Biznes. Po raz kolejny wybierzemy Lidera  oraz Hit Roku. rozwiń

 

 

Zasady konkursu pozostały takie same jak w latach poprzednich: zgłoszenia przyjmujemy w dwóch kategoriach – pierwsza to „Lider Roku 2020”, a druga „Hit Roku 2021”. Konkurs, a w zasadzie konkursy, bo Techno Biznes składa się z dwóch równoległych przedsięwzięć, które wyłaniają czołówkę naszego rynku technologicznego w różnych dziedzinach, mają długą tradycję: tegoroczny Lider jest już XIX edycją, a Hit – XIV. To jedne z konkursów z najdłuższą historią w Polsce.

Każda z tych kategorii ma nie tylko wyłonić najlepsze rozwiązania technologiczne i pokazać firmy, które wprowadzają je w życie, ale również przedstawić obraz naszego rynku, który w tegorocznych edycjach powinien być o tyle nietypowy, że rósł on i zmieniał się w czasie pandemii. Ciekawe, jak okres globalnych zmian odbił się na technologii, jakie procesy zostały w nim przyspieszone, jak zmieniły się ich kierunki, no i oczywiście co pojawiło się w nich nowego. Z pewnością technologie należały do dziedzin szczególnie podatnych na globalne perturbacje, odczuwalne w każdym kraju, także w Polsce. Musiała dostosować się do nich cała gospodarka, a nowe technologie i firmy, które je wprowadzały lub oferowały, z pewnością je w tym w jakiś sposób wspierały. Czy pandemia i związane z nią zamiany, a także wywołany COVID-19 kryzys, mocno zmodyfikowały obraz nowych technologii w Polsce? Jaki wpływ na naszą gospodarkę miał globalny charakter tego zjawiska? Mamy nadzieję, że Techno Biznes pozwoli znaleźć odpowiedzi na wiele z tych pytań.

Celem pierwszego konkursu, „Lider Roku 2020”, jest wyłonienie instytucji czy firmy, która w minionym roku dokonała najlepszego wdrożenia w obszarze nowych technologii w trzech branżach: bankowość, ubezpieczenia i inne usługi finansowe oraz przemysł 4.0. W tym konkursie zgłoszeń dokonują firmy, które wdrożeń dokonały (nie muszą być one zrealizowane już w całości, ale na pewno powinny stanowić część już funkcjonującego rozwiązania, które systematycznie będzie uzupełniane o jego konieczne elementy).

Nieco inną formułę posiada konkurs „Hit Roku 2021”. Jego celem jest wskazanie najlepszych rozwiązań technologicznych, które w roku 2021 będą dostępne. Ich spectrum jest szerokie, od aplikacji po urządzenia, dzięki którym może się zwiększyć innowacyjność polskich przedsiębiorstw i instytucji. Zgłoszenia do konkursu „Hit Roku 2021” dokonuje producent urządzenia, firma oferująca rozwiązania informatyczne lub usługodawca, a więc ten podmiot, które taką ofertę posiada w swoim portfelu. Tak jak w przypadku konkursu „Lider Roku 2020”, „Hit” dotyczy ofert dla trzech kategorii polskiej gospodarki: bankowości, ubezpieczeń i innych usług finansowych oraz przemysłu 4.0.

Co należy rozumieć pod pojęciem „Przemysł 4.0”? Odnosi się ono do obu kategorii konkursu, dotyczy więc zarówno wdrożonych już innowacji („Lider”) jak i oferowanych produktów innowacyjnych  („Hit”), które poprawiają efektywność wytwórczą i sprzedażową, usprawniają procesy wewnętrzne, służą do unowocześnienia produkcji, działają korzystnie na środowisko naturalne dzięki oszczędności w wykorzystaniu surowców i energii lub ograniczeniu emisji różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Zgłoszenia do obu konkursów będą przyjmowane od 25 lutego do 31 marca 2021.

Wyniki zostaną opublikowane w lipcowym wydaniu Gazety Bankowej ( na rynku 24 czerwca 2021r.)

Zgłoszenia będzie można przesłać za pośrednictwem specjalnych formularzy dedykowanych każdemu konkursowi, umieszczonych na stronie www.gb.pl. Tam także będzie można znaleźć regulaminy obu konkursów.

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu!

 

 

 
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła