Trzy obniżki stóp NBP do końca grudnia?

opublikowano: 5 września 2023
Trzy obniżki stóp NBP do końca grudnia? lupa lupa
fot. Fratria / AS

7 września 2022 r. RPP podniosła stopę referencyjną do 6,75 proc. Była to 11 podwyżka w rozpoczętym w październiku 2021 r. cyklu zacieśnia polityki monetarnej. W najbliższą środę 6 września 2023 r. powinny rozpocząć się obniżki.

W najbliższym czasie będą one prowadzone w tempie 25 pkt bazowych na posiedzenie. Spodziewamy się 3 cięć do końca grudnia i dalszej redukcji kosztu pieniądza w przyszłym roku. Obecna wycena rynkowa zakłada, że za kilkanaście miesięcy stopa referencyjna spadnie poniżej 5 proc.

Pierwsza faza zmniejszania się tempa wzrostu cen i wygasanie ubiegłorocznych szoków okazały się gwałtowne. W lutym inflacja przekroczyła 18 proc. i była najwyższa od 1996 r., a już pół roku później wyhamowała do 10,1 proc. r/r, zbliżając się do newralgicznego pułapu. Osiągnięcie jednocyfrowej dynamiki CPI zostało bowiem uznane za warunek do rozpoczęcia cięć. Choć nie został on jeszcze spełniony, to większość członków Rady Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej nie będzie chciała odwlekać tego, co i tak nieuniknione, dlatego już teraz poprze wniosek o obniżkę. 

Już we wrześniu zarówno inflacja konsumencka, jak i bazowa osuną się wyraźnie poniżej 10 proc. Ważnym argumentem, aby w takiej sytuacji z luzowaniem polityki nie czekać do października jest przedłużająca się słabość polskiej gospodarki. W poprzednim kwartale dynamika PKB rozczarowała i wyniosła -0,6 proc. r/r przy spadku konsumpcji o 2,7 proc. Wyraźnie zawiodły także najważniejsze wskaźniki za lipiec, sugerując, że koniunktura nadal nie ulega poprawie. Co więcej, aktualne pozostają obawy o tempo wzrostu gospodarczego w Europie Zachodniej, ale także w Chinach.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła