W tym roku może powstać 230 tys. mieszkań

opublikowano: 24 listopada 2021
W tym roku może powstać 230 tys. mieszkań lupa lupa

W tym roku znów powstanie w Polsce bardzo dużo nowych mieszkań, może najwięcej od ponad czterech dekad. W latach 70. budowaliśmy więcej lokali, ale o niewielkim metrażu. Dzisiejszy standard jest wyższy.

Dobre dane z mieszkaniówki dają coraz większe nadzieje na to, że w bieżącym roku do użytkowania zostanie oddanych więcej mieszkań i domów niż rok wcześniej. Już wtedy powstało w Polsce prawie 221 tysięcy nieruchomości mieszkaniowych. Był to najwyższy wynik od czterech dekad. Jesteśmy na dobrej drodze, aby ten poziom poprawić.

W 2021 roku na wyciągnięcie ręki jest bowiem wynik na poziomie około 230 tysięcy nowych domów i mieszkań, których budowa zostanie formalnie zakończona – sugerują szacunki HRE Investments oparte o najnowsze dane GUS. Kluczowe będą tu dane za grudzień – tradycyjnie jest to bowiem miesiąc, w którym oddaje się do użytkowania najwięcej mieszkań.

Pod względem powierzchni dawno pokonaliśmy rekord

Warto uświadomić sobie, że wspomniane 230 tysięcy nowych domów i mieszkań to wciąż daleko od rekordu wszechczasów. Ten padł w roku 1978. Wtedy powstały w Polsce prawie 284 tysiące nowych mieszkań. To o ponad jedną piątą więcej niż wynik, który możemy osiągnąć w bieżącym roku.

Liczba to jednak jedno, a powierzchnia powstających mieszkań to drugie. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w latach siedemdziesiątych standard i wielkość budowanych nieruchomości znacznie odbiegały od tego jakich mieszkań dziś oczekują rodacy. Dość powiedzieć, że w rekordowym pod względem liczby oddanych mieszkań roku 1978 w Polsce powstało 17,6 milionów nowych metrów kwadratowych. W bieżącym roku będzie to około 20 milionów metrów kwadratowych i to pomimo mniejszej liczby nieruchomości, do których klucze trafią w ręce nowych właścicieli.

Czekają nas kolejne rekordy

Wszystko wskazuje na to, że nie tylko w roku bieżącym, ale też w latach kolejnych coraz szybciej nadrabiać będziemy niedobory w mieszkaniówce. Sugerować mogą to na przykład najnowsze dane na temat liczby wydawanych pozwoleń na budowę czy rozpoczynanych budów. W pierwszym przypadku po 10 miesiącach bieżącego roku możemy już mówić o decyzjach administracyjnych, które pozwalają na budowę ponad 283 tys. nowych mieszkań. To o ponad 29 proc. więcej niż przed rokiem. Tak wysoki wynik zawdzięczamy przede wszystkim deweloperom. Ci są bowiem trzonem budownictwa mieszkaniowego w Polsce. We wspomnianym okresie dostali oni pozwolenia na budowę ponad 174 tys. mieszkań. Rodacy, którzy chcą budować na własne potrzeby otrzymali kolejnych prawie 106 tys. pozwoleń. Budownictwo społeczne, komunalne, spółdzielcze i zakładowe odpowiadało w tym czasie za pozwolenia na budowę niewiele ponad 3 tys. mieszkań.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze wszystkie wydane pozwolenia na budowę przekuwane są w faktycznie budowane mieszkania. Dlatego baczniej powinniśmy przyglądać się danym na temat mieszkań, których budowę rozpoczęto. Tu także mamy bardzo dobre dane. Okazuje się bowiem, że przez 10 miesięcy rozpoczęto w Polsce budowę prawie 239 tysięcy nowych mieszkań. Tu znowu jest to przede wszystkim zasługa deweloperów, którzy zaczęli budowę prawie 141 tysięcy mieszkań (o około 39 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem). Zasług nie można jednak odmówić rodakom budującym na własne potrzeby. Ci w okresie od stycznia do października zaczęli budować prawie 94 tys. nowych domów. To o 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem – wynika z danych GUS.

Te dobre dane z czasem przekładać powinny się na jeszcze wyższe liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. To jednak trwa. Przeciętna budowa prowadzona przez dewelopera trwa bowiem w Polsce niecałe dwa lata. To i tak krótko. Dane GUS sugerują bowiem, że budowa przeciętnego domu jednorodzinnego zajmuje rodakom znacznie więcej - prawie 49 miesięcy.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła