Walka właścicieli o rzeźbę Picassa

opublikowano: 14 stycznia 2016
Walka właścicieli o rzeźbę Picassa lupa lupa
MoMA; telegraph.co.uk

Amerykański marszand Larry Gagosian, zwrócił się do sądu w USA, by ten uznał go jedynym właścicielem wartej ponad 100 mln dolarów rzeźby Pabla Picassa, którą nabył. Z kolei brytyjska spółka deklaruje, że ona także zakupiła to dzieło sztuki.

Rzeźbę "Popiersie Kobiety (Maria Teresa)", datowaną na rok 1931, można obecnie oglądać w nowojorskim Museum of Modern Art (MoMA), gdzie od września trwa największa od pół wieku w USA wystawa hiszpańskiego mistrza.

Gagosian twierdzi, że zakupił rzeźbę w maju 2015 roku od córki artysty Mayi Widmaier-Picasso za 105,8 mln dolarów. Amerykanin deklaruje, że zapłacił już prawie 80 mln dolarów, czyli ok. 75 proc. całkowitej ceny.

Jednak - jak uważa Gagosian - w październiku dostał list od brytyjskiej firmy handlowej Pelham Europe, która określiła się właścicielem cennej rzeźby i zagroziła, że przejmie dzieło po zamknięciu wystawy, które jest przewidziane na 7 lutego 2016.

Spółka, której fundatorem i właścicielem jest Guy Bennett, były ekspert domu aukcyjnego Christie's - deklaruje, że w listopadzie 2014 roku zawarła ona umowę z Widmaier-Picasso o kupno rzeźby za 38 mln euro.  Nabywca zapłacił już 6 mln euro, po czym córka słynnego artysty wycofała się ze sprzedaży. Zgodnie z postanowieniami umowy transakcja miała być uznana za zakończoną w momencie uiszczenia pełnej kwoty.

Gagosian w wypowiedzi cytowanej przez "New York Times" mówił, że brytyjska spółka działa na rzecz rodziny królewskiej Kataru. Ponadto uważa, że zawarł także inną umowę na kupno rzeźby z nowojorskim handlowcem, który ma stać się jej właścicielem po zakończeniu wystawy.

Rzecznik MoMa w rozmowie z AFP powiedział, że na podpisie rzeźby w muzeum widnieje napis: "Kolekcja prywatna. Za pozwoleniem galerii Gagosian".

Jak pisze agencja AFP, córka Widmaier-Picasso - wnuczka hiszpańskiego mistrza Diana Widmaier-Picasso, która doradzała matce w kwestiach sprzedaży "Popiersia Kobiety", nie skomentowała tych doniesień.

 

(PAP)

GB.pl/nb

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła