Ważne zmiany dla kierowców od 1 lipca. Sprawdź!

opublikowano: 6 lipca 2023
Ważne zmiany dla kierowców od 1 lipca. Sprawdź! lupa lupa
Od 1 lipca nie ma opłat za autostrady dla pojazdów do 3,5 tony na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, fot. materiały prasowe / Adobe Stock

Od 1 lipca 2023 roku wchodzą w życie ważne zmiany dla kierowców. Zniesienie opłat na niektórych odcinkach autostrad to doskonała wiadomość dla wszystkich podróżujących. Dodatkowo wprowadzony zakaz wyprzedzania dla tirów na drogach szybkiego ruchu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa. Ale uwaga! Są też mniej korzystne zmiany, o których warto wiedzieć. Rosną też kary za brak OC, co ma na celu zachęcenie do wykupienia polisy. Jeśli jeszcze nie zabezpieczyłeś swojego pojazdu, teraz jest idealny czas, aby to zrobić z LINK4, którego pakiet OC zapewnia wiele dodatkowych korzyści. 

Niewątpliwą ulgą – zwłaszcza dla kieszeni kierowców – jest zniesienie opłat za autostrady dla pojazdów do 3,5 tony na odcinkach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Są to: 

- A2 Konin – Stryków i (99 km, dotychczas opłata za auto osobowe 9,90 zł),
- A4 Wrocław – Sośnica (162 km, 16,20 zł).


Nadal płatne pozostają trzy odcinki zarządzane przez podmioty prywatne.
- A1 – Rusocin – Nowa Wieś (152 km) – opłata za auto osobowe 30 zł

UWAGA: W weekendy na odcinku Toruń – Gdańsk także bezpłatnie
(do 1-4 września)
- A2 – Konin – Świecko  (255 km) – 102 zł
- A4 – Kraków – Katowice (61 km) – 30 zł

Zakazy dla tirów

Od 1 lipca 2023 roku kończą się także utrudnienia na drogach szybkiego ruchu spowodowane przez wielkie ciężarówki. Wprowadzony zakaz wyprzedzania dla tirów ma na celu poprawę płynności ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa na naszych drogach. Warto pamiętać, że powolne wyprzedzanie przez tiry często wynika z ograniczeń ich osiągów i trudności z przyspieszaniem. 

Nowe przepisy zabraniają wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą (przepisy precyzyjnie jej nie określają). Zakazu nie stosuje się do wyprzedzania pojazdów wykonujących na drodze prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne wysyłających żółte sygnały błyskowe.

Zawodowi kierowcy muszą pamiętać, że naruszenie nowych zasad wiąże się z surowymi konsekwencjami. Grozi za nie 8 punktów karnych i 1000 zł mandatu.

Kary za brak OC

Jeszcze bardziej kosztowne stają się kary za brak obowiązkowego OC. Ich wysokość rośnie, ponieważ od 1 lipca wzrasta płaca minimalna do 3600 zł. Wysokość najniższego wynagrodzenia stanowi bazę do wyliczania urzędowych kar dla zapominalskich, którzy posiadają pojazd i nie wykupują obowiązkowego ubezpieczenia. 

W przypadku samochodów osobowych kary za brak ważnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC od 1 lipca 2023 roku przedstawiają się następująco:

- brak OC do 3 dni – 1440 zł
- od 4 do 13 dni – 3600 zł
- powyżej 14 dni – 7200 zł

Trzeba pamiętać, że sama kara finansowa za brak obowiązkowego OC to jedno, ale jeśli dojdzie do wypadku, konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Bez ważnej polisy kierowca jest odpowiedzialny za wszelkie szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. 

Z pakietem OC w LINK4 zyskujesz dodatkowe korzyści

OC – co do zasady – zapewnia nam ochronę w przypadku szkód wyrządzanych osobom trzecim. W LINK4 OC wraz z Programem Pomocy daje nam także wiele dodatkowych korzyści z zakresu assistance.

Pakiet OC w LINK4 oferowany jest wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki niemu masz zapewnioną pomoc drogową i holowanie, jeśli dojdzie do zderzenia z innym pojazdem, albo kiedy wjedziesz samochodem do rowu. Do tego otrzymasz auto zastępcze na okres trzech dni, także wówczas, kiedy doszło do kradzieży.

Nie zostaniesz sam z kłopotem, gdy złapiesz gumę. Samodzielna wymiana koła może być sporym problemem. Z pakietem OC w LINK4 wystarczy skontaktować się z infolinią. Fachowiec wymieni uszkodzone koło na koło zapasowe, które jest na wyposażeniu pojazdu, a jeśli to nie będzie możliwe – odholuje auto do warsztatu. 

Poszerz swoją ochronę

W LINK4 swoją ochronę OC można łatwo rozszerzyć także o dodatkowe elementy, które dają jeszcze większe poczucia bezpieczeństwa. 

Auto Assistance to pomoc w sytuacjach awaryjnych i holowanie niemal w całej Europie. Już podstawowa opcja tego ubezpieczenia zapewnia nam lawetę do 500 km. Dodając do OC ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), chronisz siebie i bliskich przed finansowymi skutkami poważnych urazów spowodowanymi nieszczęśliwym wypadkiem w Twoim samochodzie.

Możesz też skorzystać z Ochrony Zniżki, a także odzyskać część kosztów poniesionych na ubezpieczenie, uruchamiając zupełnie darmową opcję Kasa Wraca.

Niezależnie od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujesz, OC to absolutna konieczność nawet wtedy, kiedy z samochodu zupełnie nie korzystasz, a wciąż jest zarejestrowany.

Jak kupić ubezpieczenie w LINK4?

W LINK4 możesz nie tylko w bardzo łatwy sposób skomponować sobie zestaw ubezpieczeniowy, ale również rozłożyć składkę nawet na cztery raty.

Aby wykupić polisę w LINK4, nie musisz wychodzić z domu – ubezpieczenie możesz nabyć przez internet. Wystarczy, że masz dostęp do sieci, by w ciągu kilku chwil stać się właścicielem wybranego pakietu OC lub OC+AC

Na stronie internetowej: www.link4.pl dostępny jest praktyczny kalkulator OC, który łatwo wyliczy całkowity koszt polisy. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie link4.pl. 

Uwaga! Trwa Loteria Jubileuszowa LINK4, do wygrania samochód i vouchery na paliwo

Teraz jest jeszcze jedna wielka korzyść z zakupu polisy LINK4. Z okazji 20. urodzin LINK4 trwa wielka Loteria Jubileuszowa - OBEJRZYJ WIDEO. Daje ona szansę na wygranie nowiutkiej Toyoty Yaris Cross Hybrid wraz z ubezpieczeniem, a także karty paliwowej ORLEN wartej 400 zł. Co trzeba zrobić, aby pomóc szczęściu? Wystarczy, że między 1 czerwca a 31 sierpnia 2023 roku kupisz lub przedłużysz polisę OC lub OC/AC w LINK4 i zarejestrujesz się na stronie loteriaLINK4.pl, podając numer polisy.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU.

Materiał reklamowy LINK4

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła