Wracają duże emisje

opublikowano: 18 września 2023
Wracają duże emisje lupa lupa
fot. Fratria / AS

Cyfrowy Polsat przydzielił obligacje warte 820 mln zł, Ghelamco pozyskało z emisji 340 mln zł, Kruk od poniedziałku przyjmuje zapisy w największej emisji dla inwestorów indywidualnych od 2017 r., wartej 90 mln zł.  Rynek długu korporacyjnego odblokował się na dobre.

W sierpniu aktywa funduszy obligacji korporacyjnych wzrosły o 410 mln zł, co jest największym miesięcznym przyrostem od dwóch lat. Pieniądze – jak zwykle – idą za wynikami. Średnia stopa zwrotu w tej grupie funduszy wyniosła w skali roku 9,3 proc. (na koniec sierpnia), lecz nie to jest w tym najważniejsze. Wysokie napływy nie tylko umożliwiają funduszom odbudowę portfeli – one ją wymuszają. Oczywiście fundusze otwarte muszą budować poduszki płynnościowe i część pozyskanych środków może zgodnie ze sztuką zarządzania trafić na rynek papierów skarbowych, w ostateczności na bankowe lokaty, ale aby osiągać kuszące stopy zwrotu, pieniądze muszą pracować w dochodowych obligacjach.

Część emitentów zwietrzyła szansę na zagospodarowanie tych nadwyżek – w tym tygodniu o pomyślnym zakończeniu zapisów informowały Cyfrowy Polsat (820 mln zł) i Ghelamco (340 mln zł). Ale, co równie istotne, oferowane marże nie zmieniły się względem starszych emisji. Marży nie zmieniła także Cavatina, która kończy przyjmowanie zapisów w ofercie kierowanej do inwestorów indywidualnych (oferuje 6 pkt proc. ponad WIBOR), nie zmienił jej także Kruk (4 pkt proc. marży), za to zarówno Cavatina jak i Kruk zwiększyły wartość ofert. Gwoli przypomnienia – pod koniec ub.r. rynek prezentował się tak słabo, że Kruk wyszedł na rynek z emisją wartą 10 mln zł. Teraz startuje po 90 mln zł (dystrybucją zajmie się szerokie konsorcjum, które ma w składzie także bankowe domy maklerskie, nie ma więc podstaw by wątpić w powodzenie największej od siedmiu lat emisji prospektowej Kruka (wiosną 2016 r. Kruk uplasował ofertę wartą 135 mln zł). Będzie to także największa od sześciu lat emisja prospektowa w ogóle – w wakacje 2017 r. 100 mln zł pozyskało Echo). Rynek się zmienił, ale emitenci wykorzystują moment do podniesienia wartości ofert, a nie do obniżenia marż. A spadający WIBOR i tak obcina koszty odsetkowe.

Choć stawki WIBOR spadły o ponad 100 punktów bazowych od końca czerwca, inwestorzy i tak zarobią na papierach korporacyjnych więcej niż na papierach skarbowych. Obligacje oszczędnościowe nie są kwotowane i do końca miesiąca warunki oferty się nie zmieniają mimo ostatniego cięcia stóp (można więc mówić o okazyjnych kuponach), ale na hurtowym rynku rentowności utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. Dziesięciolatki oferują niespełna 5,6 proc., co niby idzie w parze z decyzją o obniżkach stóp, ale jednocześnie mocno pod prąd wydarzeniom na rynkach bazowych. Amerykańskie dziesięciolatki walczą o nowe szczyty rentowności (rynek spodziewa się podwyżki stóp przez Fed), niemieckim brakuje 10 pkt bazowych do szczytu z października ub.r. Można więc sądzić, że inflacja nie odpuszcza na całym świecie, za wyjątkiem Polski, gdzie paliwa tanieją, a pensje i emerytury rosną bez żadnych konsekwencji…

Wcześniej czy później różnica między rentownością naszych i niemieckich obligacji przestanie się kurczyć. Sytuacja polskiego budżetu nie jest istotnie lepsza od niemieckiego (Niemcy mają nieco więcej zadłużenia w relacji do PKB, ale o wiele niższe koszty obsługi), a spread to 2,9 pkt proc. (przed pandemią 1,8 pkt, w październiku ub.r. 6,3 pkt). Jeśli amerykańskie, a po nich niemieckie, obligacje czeka kolejna fala wyprzedaży, nasze też się nie oprą. Z drugiej strony, gdyby jednak rentowności miały spadać, to nasze papiery mają już spory kawałek drogi za sobą i raczej krótki odcinek przed. Ktoś, kto widzi sytuację w ten sposób wybierze obligacje korporacyjne z ich podwyższonymi marżami.

Emil Szweda, Obligacje.pl

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła