Co dalej z dolarem?

opublikowano: 29 stycznia 2018
Co dalej z dolarem? lupa lupa
fot. Freeimages

Dolar amerykański nie ma za sobą dobrego okresu. Cały 2017 rok zakończył się bardzo źle. Nie dość, że dolar był najgorszą walutą w G10 to jeszcze był to najsłabszy rok dla tej waluty od wielu lat, pomimo wyraźnego ożywienia gospodarki oraz procesu zacieśniania polityki monetarnej. Czy dolar może gdzieś jeszcze znaleźć oparcie?

Ciężko mówić o próbie znalezienia oparcia dla amerykańskiego dolara, kiedy poznajemy najnowsze dane dotyczące wzrostu gospodarczego za IV kwartał. Oczywiście poziom wzrost na poziomie 2,6 proc. w tempie annualizowanym to solidny odczyt, jednak biorąc pod uwagę ogólne globalne przyśpieszenie, taką wartość można określić sporym rozczarowaniem. Rozczarowanie przyszło również ze strony samego rynkowego konsensusu, który wskazywał na odczyt na poziomie 3,0 proc. Niemniej dane za III kwartał zostały zrewidowane do góry z 3,0 proc. do 3,2 proc. W przypadku budowy PKB w USA solidnie wypadła konsumpcja, która wzrosła o 3,8 proc. przy oczekiwaniu 3,7 proc., więc nie ma powodów do rozczarowania. Wzrosły również inwestycje, natomiast wzrost ogólnego produktu krajowego brutto ograniczony był dosyć sporo poprzez spadek zapasów, co nie koniecznie musi być uznawane za negatywne (wysoki popyt) oraz wyraźnie negatywną kontrybucję eksportu netto, co może być wykorzystane przez Donalda Trumpa w prowadzeniu jego polityki.

Wobec tego, odczyt PKB nie był aż taki zły. Dolar próbuje również przejąć inicjatywę wobec komentarzy Donalda Trumpa z Davos tuż przed ważnym związanym z nim wydarzeniem. Trump w środę będzie przemawiał przed Kongresem i będzie przedstawiał stan w jakim znajduje się gospodarka. Co więcej nakreśli on plan legislacyjny na bieżący rok. Ma on przede wszystkim skupiać się na dalszym polepszeniu się sytuacji na rynku pracy, inwestycjach infrastrukturalnych, polepszeniu warunków handlowych, problemach imigracyjnych oraz bezpieczeństwie narodowym. Rynek ma nadzieję, że Donald Trump potwierdzi swoje ostatnie stanowisko, iż dolar powinien odzwierciedlać siłę amerykańskiej gospodarki.

Słaby dolar to oczywiście dobra oznaka dla ryzykowniejszych aktywów, w tym polskiego złotego, czy polskiej giełdy. Niemniej, nawet jeżeli jesteśmy już za okresem ekspansji amerykańskiej waluty, to wydaje się, że wraz z silną gospodarką, procesem normalizacji polityki monetarnej oraz wsparciem fiskalnym dolar zasługuje przynajmniej na chwilowe odreagowanie.

Michał Stajniak starszy analityk rynków finansowych XTB

Komentarze (3)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
Michał Sybirak
0 / 0 zgłoś

21. NOWENNA POMPEJAŃSKA ZA OJCZYZNĘ

Michał Sybirak , 30.01.2018, 20:53
Zachęcam wszystkich, komu leżą na sercu losy Polski, do uczestnictwa w tej kolejnej Nowennie (od 2 lutego do 27 marca). Dzielimy tajemnice pomiędzy uczestnikami jak w kółkach różańcowych, więc „początkujący” oraz mający dużo innych modlitw i obowiązków mogą brać do rozważania po 1 dziesiątku. Natomiast „doświadczonych” gorąco zachęcam brać więcej – po 2-3, a najlepiej – po całej części (5 dziesiątek). Może to być, oczywiście, nawet cały różaniec. Zgłaszać się można na mail msybirak@gmail.com lub na Forum, gdzie są podane szczegóły: https://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/komentarze/temat/np-21
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
MARIAN NELSON
0 / 0 zgłoś

oferta pożyczki

MARIAN NELSON , 30.01.2018, 23:44
maaf Mrs amanda,,,kata orang wu nama penerima ,,alamat penerima,,nomor telpon ppenerima ,dan zip code/ kode pos,,harus lengkap.. mohon kirim kembali nama penerima wu y..
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
MARIAN NELSON
0 / 0 zgłoś

oferta pożyczki

MARIAN NELSON , 30.01.2018, 23:46
pożyczka! pożyczka!! pożyczka!!! Szukasz renomowanej i akredytowanej prywatnej firmy pożyczkowej, która zapewnia pożyczki na całe życie. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek w bardzo szybki i łatwy sposób, pożyczki osobiste, kredyty samochodowe, kredyty hipoteczne, kredyty studenckie, kredyty na działalność gospodarczą, kredyty inwestycyjne, konsolidację zadłużenia i wiele innych. Czy zostałeś odrzucony przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebujesz pożyczki konsolidacyjnej lub hipoteki? Nie wyglądasz już tak, jakbyśmy byli tutaj, aby wszystkie twoje problemy finansowe należały do przeszłości. Pożyczamy fundusze osobom i firmom potrzebującym pomocy finansowej w wysokości 2%. Nie wymaga się numeru ubezpieczenia społecznego i nie jest wymagana kontrola kredytowa, gwarantowana w 100%. Chcę korzystać z tego medium, aby poinformować Cię, że zapewniamy niezawodną i pomocną pomoc, a my z przyjemnością zaoferujemy Ci pożyczkę. Następnie wyślij do nas e-mail na adres: (mariannelson2012@gmail.com), aby złożyć wniosek o pożyczkę
skomentuj odpowiedzi (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła