Ile za ropę?

opublikowano: 28 września 2017
Ile za ropę? lupa lupa
fot. Freeimages

Gościem Macieja Wośki w dzisiejszym „Wywiadzie Gospodarczym” na antenie wPolsce.pl był Adam Czyżewski – główny ekonomista PKN Orlen. Czy to jak korzystamy z różnych źródeł energii wpływa na rynek? Można odnieść wrażenie, obserwując ceny ropy na światowych rynkach, że mamy ostatnio w miarę spokojny czas w granicach ceny 50 dolarów za baryłkę, ale na początku roku analitycy prognozowali, że to cisza przed burzą i przed powrotem do cen sprzed kilku lat - do 100 dolarów za baryłkę. Jak może kształtować się ta cena w najbliższym czasie?

Najbliższy horyzont dwóch lat wygląda tak, że ropy jest dużo. Jest dużo ropy zmagazynowanej, która już jest wydobyta. Jest też dużo ropy, która potencjalnie może być wydobyta. Przypominamm że kraje OPEC plus Rosja ograniczają wydobycie, żeby podnieść cenę. Jak ta ceny jakimś cudem idzie w górę to amerykańscy nafciarze wydobywający ropę z łupków, a cykl wydobycie tam jest bardzo krótki, bo wystarczy 90 dni, żeby taka ropa poleciała, zabezpieczają tą wyższą cenę w transakcjach terminowych na dwa lata i w zasadzie mają zapewniony zbyt tej ropy po tej cenie i wiercą na potęgę. Wtedy tej ropy przybywa na rynku i cena tej ropy ponownie spada - powiedział Adam Czyżewski – główny ekonomista PKN Orlen.

Więcej na wGospodarce.pl.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła