Kongres 590: Najlepsze, bo polskie

opublikowano: 18 listopada 2016
Kongres 590: Najlepsze, bo polskie lupa lupa

W Rzeszowie trwa pierwszy gospodarczy Kongres 590. Celem spotkania jest ustalenie planu działania, który ma uczynić polską gospodarkę konkurencyjną względem najbogatszych rynków świata.

Kongres zbiega się z podsumowaniem 12 miesięcy pracy rządu Prawa i Sprawiedliwości i ma być początkiem nowego kursu gabinetu Beaty Szydło – odpowiedzialny rozwój będzie priorytetem prac ministrów w kolejnych miesiącach.

Premier Beata Szydło oraz prezydent Andrzej Duda postawili na polską wytwórczość. Chcą, aby nasze rodzime przedsiębiorstwa stanowiły kręgosłup gospodarki, żeby rozwijały się prężnie i stawały się międzynarodowymi czempionami. To element gospodarczego patriotyzmu i narodowej gospodarki.

- Pod rządami koalicji PO-PSL wizja budowania polskiej gospodarki była inna. Nie była tak ukierunkowana na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, czyli to, co było ważne dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie była też ukierunkowana na wspieranie rozwoju równomiernego terytorialnie. Dlatego cieszę się, że widzimy się właśnie  tutaj na Podkarpaciu. W okresie rządów naszych poprzedników w mediach mówiło się, że to jest „Polska B”. Jeżeli ktoś sądzi, że to jest Polska B to zapraszam tutaj, do Rzeszowa – zachęcał podczas otwarcia kongresu 590 prezydent RP, Andrzej Duda.

Rzeczywiście, Rzeszów ma się czym pochwalić. W ostatnich latach stolica Podkarpacia rozwinęła się infrastrukturalnie. Powstało m.in. okazałe centrum konferencyjne, w którym odbywa się Kongres 590.


- Cieszę się, że to właśnie w naszym województwie odbywa się jedna z najważniejszych konferencji gospodarczych w naszym kraju – wyrażał radość Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego. – Nie przypadkowo kongres, który ma popularyzować patriotyzm gospodarczy i polski przemysł  odbywa się właśnie tu – stwierdził.

Stolica Podkarpacia na dwa dni stała się gospodarczym centrum naszego kraju. To właśnie tu zebrali się decydenci, eksperci i praktycy rynku, aby porozmawiać jak wspólnie budować silną gospodarkę opartą o własne zasoby. Bo przecież mamy solidną bazę do budowy. Polska bogata jest w surowce, w naszym kraju jest dużo prężnie rozwijających się firm, które mogą śmiało wyjść ze swoimi produktami na rynki światowe. Jest też sporo nowości. W naszym kraju powstaje coraz więcej start-upów, czyli niewielkich firm zajmujących rozwijaniem nowatorskich produktów, czy rozwiązań.

- Bardzo często mówi się, że Podkarpacie jest polską Bawarią. Moją ambicją jest to, że jak już będę kończyć kierowanie rządem mówiono „Bawaria? To takie niemieckie Podkarpacie” – stwierdziła z kolei premier Beata Szydło.

W pierwszy wieczór Kongresu odbyło się też uroczyste wręczenie nagrody prezydenta Rzeczpospolitej dla wyróżniającego się podmiotu gospodarczego.

- Bardzo serdecznie dziękuję przedsiębiorcom za ten wieloletni wysiłek. Oni są nie tylko solą tej ziemi, ale stali się też drzewami. Jak można powiedzieć biblijnie – przynoszą już owoce. A efektem tych owoców są nagrody, które dzisiaj wręczam – wyrażał uznanie dla rodzimych przedsiębiorców Andrzej Duda.


Tegoroczna Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP dedykowana dla przedsiębiorcy została przyznana prof. Januszowi Filipiakowi, prezesowi zarządu spółki informatycznej Comarch, jednego z naszych najlepszych produktów eksportowych.

- Pan profesor dodał swoje talenty naukowe do talentów biznesowych. To połączenie dorobku naukowego z późniejszym rozwojem biznesowym to nie tylko dorobek prof. Filipiaka. To jest również ogromny dorobek polskiej gospodarki – tłumaczył swój wybór prezydent Andrzej Duda.


Kongres 590 to nie tylko przemowy i uroczystości. To także tysiące ważnych rozmów, podczas paneli dyskusyjnych i tych kuluarowych.  W trakcie oficjalnych debat poruszane są kwestie m.in. współpracy administracji państwowej z przedsiębiorcami tak, aby wspólnie budowali gospodarkę w sposób mądry i zrównoważony. Szczególnie istotne okazały się być kwestie związane z eksportem. Polscy przedsiębiorcy potrzebują wsparcia dyplomatycznego, z czym okazuje się nadal jest problem.

Drugiego dnia Kongresu ogłoszona będzie wypracowana w kierowanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego resorcie rozwoju Konstytucja Biznesu. To ustawa mająca na celu poprawić relację przedsiębiorców i państwa, czyniąc prowadzenie firmy w Polsce łatwiejszym. Rządzący ufają, że dzięki temu nasi przedsiębiorcy będą mogli w mniejszym stopniu koncentrować się na biurokracji, a w większym na wypracowywaniu wartości i tworzeniu dobrej jakości miejsc pracy.

MS

Komentarze (0)
Dodająć komentarz, akceptujesz regulamin forum.
dodaj komentarz
 
 

obecnie brak komentarzy, zapraszamy do komentowania.

 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła